Leczenie Jak zwalczyć bezsenność przyczyny. Jak leczyć a zwłaszcza z zasypianiem. Bezsenność jest.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zwalczyć bezsenność?

Definicja z ang. How to fight insomnia, z niem. Wie zur Bekämpfung von Schlaflosigkeit.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK ZWALCZYĆ BEZSENNOŚĆ: Sporo osób boryka się czasami albo przewlekle z wieloma problemami ze spaniem, a zwłaszcza z zasypianiem. Bezsenność jest zaburzeniem snu, które przejawia się niemożnością zaśnięcia albo objawia się wrażeniem niewyspania, pomimo wystarczająco długiego okresu snu. Istnieją dwa podstawowe typy bezsenności: bezsenność tymczasowa i bezsenność chroniczna.
krok 1
Rodzaje bezsenności
Bezsenność tymczasowa zwykle trwa poprzez moment od kilku nocy do kilku tygodni, tymczasem bezsenność chroniczna może ciągnąć się całymi miesiącami, a nawet latami bez przerwy. Mimo iż, bezsenność chroniczna jest zdecydowanie gorsza, to jednak oba typy bezsenności są mocno niepożądane.
Konsekwencje bezsenności
W oparciu o różne badania naukowe można śmiało stwierdzić, iż brak snu, nawet poprzez krótki moment ma sporo negatywnych skutków dla organizmu. Najczęstszymi efektami braku snu są zaburzenia pamięci, wahania nastrojów i spadek koordynacji ruchowej, w szczególności w ciągu dnia. O poranku, ludzie cierpiący na bezsenność odczuwają zawroty głowy, nudności i bezproduktywność związaną z brakiem snu. Oprócz negatywnych skutków fizycznych na organizm, zaburzenia snu mogą również zrujnować życie prywatne człowieka. Z powodu bezsenności sporo osób traci pracę i przyjaciół.
Bezdyskusyjnym jest fakt, iż nieprzespane noce są prawdziwą torturą dla osób cierpiących na bezsenność i bardzo regularnie prowadzi to do podejmowania prób samobójczych. Można to naukowo wyjaśnić. W oparciu o szereg badań medycznych koncentrujących się na problemie zaburzeń snu, ludzie borykający się z bezsennością mają największą tendencję do popadania w choroby psychiczne i depresje. W związku z tym bardzo istotne jest, by w chwili pojawienia się bezsenności jak najszybciej szukać profesjonalnej pomocy, zanim jeszcze zaburzenie stanie się bardziej poważne.
Jednak nie wszyscy ludzie cierpiący na bezsenność dostrzegają potrzebę szukania pomocy medycznej i zamiast udania się do lekarza sami próbują się leczyć, ratując się tabletkami nasennymi do momentu, aż przestają one mieć żadne działanie. Jeżeli cierpisz na bezsenność, nie popadaj w panikę, bo istnieje kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem, bez względu czy to jest typ tymczasowy czy chroniczny.
Leczenie bezsenności
Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie terapii behawioralnej, zamiast faszerowania się środkami nasennymi. Jest również szeroki wybór różnych naturalnych leków na bezsenność, które nie tylko są skuteczne, lecz przy tym również nie rujnują zdrowia. Nie czekaj aż problem z bezsennością się pogorszy. Masz świadomość, iż jakość Twojego życia ulegnie poprawie, kiedy pozbędziesz się zaburzeń snu, więc nie trać czasu i wypróbuj podane poniżej metody na poradzenie sobie z bezsennością.
krok 2


Korzeń waleriany

metody naturalne.
Naturalne środki były służące w sytuacjach bezsenności już w czasach starożytnych. Jednym z najczęściej używanych naturalnych leków na zaburzenia snu jest korzeń waleriany. tymczasem jest on wysoce skutecznym środkiem, pozostaje również bezpieczny i ma bardzo mało skutków ubocznych. Niektóre osoby cierpiące na bezsenność twierdzą, iż odczuły natychmiastową ulgę już po wykorzystaniu pierwszej dawki. Korzeń waleriany działa najskuteczniej, kiedy jest stosowany często zaraz przed pójściem spać, poprzez moment przynajmniej jednego tygodnia. Korzeń waleriany można kupić w specjalistycznych sklepach z medycyną naturalną albo w sklepach zielarskich.
krok 3
Kuracja hormonalna na problemy z zaśnięciem.
W organizmie ludzkim istnieje szereg hormonów powodujących senność. Jednym z w najwyższym stopniu popularnych hormonów mających działanie usypiające jest melatonina. Jest ona naturalnie wytwarzana w mózgu i pomaga regulować mechanizmy senne. Melatonina jest dostępna w formie odżywczych suplementów diety i jest szczególnie pomocna w leczeniu bezsenności tymczasowej, spowodowanej czynnikami takimi jak zmianowy tryb pracy czy syndromu nagłej zmiany strefy czasowej. Jednym ze związków chemicznych pomagającym spowodować senność jest tryptofan, który znajdziesz na przykład w mięsie indyka. Działanie tryptofanu polega na tym, iż skutkuje on przyrost poziomu melatoniny, równocześnie uspokajając poziom serotoniny w mózgu.
krok 4
Stwórz swój okołodobowy rytm.
Rytm okołodobowy odnosi się do prawie 24-godzinnego cyklu mechanizmów fizjologicznych u ludzi i innych istot żyjących. Mówiąc prościej, rytm okołodobowy odnosi się do często występujących, w ciągu dnia, mechanizmów fizycznych i psychicznych. Rytm okołodobowy jest głównie kontrolowany poprzez zegar biologiczny organizmu, który natomiast jest kontrolowany poprzez podwzgórze mózgu. by utworzyć rytm okołodobowy musisz kłaść się do łóżka mniej więcej o tej samej godzinie każdej nocy, nawet w razie kiedy nie odczuwasz jeszcze senności. W związku z tym musisz również wstawać mniej więcej o tej samej porze każdego ranka, nawet jeżeli nie musisz iść do pracy, szkoły, czy także nie masz innych obowiązków do wypełnienia. Mózg szybko uczy się różnych cyklicznych mechanizmów i łatwo się dostosowuje. Ureguluj swój senny grafik, by w pełni utworzyć swój rytm okołodobowy. Unikaj niepotrzebnych drzemek w ciągu dnia, gdyż zaburzą one Twój rytm i zaplanuj czas spania w taki sposób, iż nie będziesz niewyspany, lecz także nie będziesz spać za długo, bo oba te czynniki mogą mieć wpływ na pojawienie się bezsenności.
krok 5


Ćwiczenia fizyczne

Ćwicz dla lepszego snu.
Wprowadzenie regularnych ćwiczeń do swojego planu dnia, pomaga osiągnąć zdrowy cykl snu. Poza oczywistym wnioskiem, iż wysiłek fizyczny Cię zmęczy i tym samym wywoła potrzebę snu, badania naukowe dowiodły, iż ludzie którzy ćwiczą co najmniej 20 min., 2-3 razy w tygodniu mają bardziej uregulowane wzorce snu niż ludzie, którzy nie uprawiają sportów. Osoby często wykonujące ćwiczenia mogą szybciej zasypiać, a rano wstawać wcześniej, czując się bardziej wypoczętymi. Najlepszą porą na wysiłek fizyczny jest czas ok. 6-8 godz. przed snem.
krok 6


Sypialnia

Zmień wnętrze swojej sypialni.
Możesz w to wierzyć albo nie, lecz to jak wygląda miejsce, w którym śpisz ma znaczący wpływ na jakość Twojego snu. by pozbyć się bezsenności warto tak dostosować własną sypialnię, tak aby była bardziej sprzyjająca zasypianiu. Badania dowodzą, iż ciemne, wyciszone sypialnie z umiarkowaną temperaturą są w stanie najszybciej spowodować senność. Jeśli masz problemy z zasypianiem zmień własną sypialnię albo miejsce spania przez nowe zasłony, dodaj kilka poduszek i wytłum nieco dźwięki, które dochodzą do pomieszczenia.
krok 7


Piramida zdrowego odżywiania

Stosuj uregulowaną dietę.
Podobnie jak w razie innych zaburzeń, dostosowanie diety pomaga w lepszym i szybszym wyzdrowieniu. jeżeli chodzi o bezsenność, to co jesz i pijesz przed położeniem się spać, ma wielki wpływ na prędkość zasypiania i jakość snu.
W związku z tym nie jedz ciężkich potraw późnym wieczorem lub zaraz przed pójściem spać, bo nie dość, iż spowoduje to przybranie na wadze to dodatkowo utrudni zaśnięcie. Podobnie jest w razie picia. Nie powinno się przyjmować zbyt dużej ilości płynów przed pójściem spać, bo potrzeba skorzystania z toalety będzie Cię utrzymywać na nogach poprzez całą noc, a jeżeli wypijesz zbyt wiele kofeiny najprawdopodobniej w ogóle nie zmrużysz oka. To samo tyczy się alkoholu. Mimo iż, każda jego dawka może wpłynąć na Ciebie usypiająco, zbyt spora liczba alkoholu przed położeniem się do łóżka sprawi, iż Twój sen będzie płytki, a rano obudzisz się zmęczony.

Lekarz Psycholog: JAK ZWALCZYĆ BEZSENNOŚĆ; WIE ZUR BEKÄMPFUNG VON SCHLAFLOSIGKEIT; HOW TO FIGHT INSOMNIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.