jest to ból zęba po zjedzeniu słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, lub o rozwoju próchnicy. Jeśli nadwrażliwość zęba na słodki smak jest

Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego?

Czy pomocne?Ból zęba może być wywołany przez różne czynniki. Jeśli jest to jest to ból zęba po zjedzeniu słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, lub o rozwoju próchnicy.


Jeśli nadwrażliwość zęba na słodki smak jest spowodowana przez próchnicę jedyną możliwością leczenia jest wizyta u stomatologa. Próchnica niszczy szkliwo, pod szkliwem znajduje się zębina, która przewodzi wszystkie bodźce do nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. Jeśli szkliwo zniknie, wszystkie bodźce będą bardzo szybko docierać do nerwów i powodować ból. W tym przypadku może tez występować nadwrażliwość zęba na smak kwaśny i niskie temperatury.


Zdrowe zęby też mogą boleć po zjedzeniu słodkiego. Najczęściej jest to spowodowane przez:


- odsłonięte szyjki zębowe i cofnięte dziąsła – korzenie zębów nie są osłonięte szkliwem, więc wszystkie bodźce docierają bezpośrednio do zębiny i przez jej kanaliki do nerwu powodując ból.
- zła higiena – niewłaściwe szczotkowanie (mocne, ruchy odsłaniające dziąsła), twarda szczoteczka do zębów, bardzo częste i agresywne szczotkowanie zębów – może to być przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych.
- używanie niewłaściwej pasty do zębów – długotrwałe używanie pasty do zębów o silnych właściwościach ściernych może uszkodzić szkliwo (wszystkie pasty wybielające).
- zabiegi kosmetyczne – wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość.
- obgryzanie paznokci, nawyk gryzienia długopisów itp. – osłabia szkliwo i powoduje nadwrażliwość na słodkie.
- bruksizm – zgrzytanie zębami i silne zaciskanie szczęk także uszkadza szkliwo.


Leczenie bólu po zjedzeniu słodkiego polega na instruktarzu prawidłowej higieny zębów, dobraniu odpowiedniej pasty do zębów i zabiegach wzmacniających zęby. Do takich zabiegów należy lakowanie i fluoryzacja, które zabezpieczają zęby i powodują wzmocnienie szkliwa. Zależnie od przyczyny wrażliwości zębów na słodkie, lekarz stomatolog zaleci odpowiednią terapię.

Zadaj pytanie lekarzowi, dodaj opinię lub komentarz:

Komentarze 6
 • olo
 • 24 września 2015

ja wyrwałęm wsystkie i mam teras spokuj

 • czesc mam ptyanie
 • 10 sierpnia 2015

czemu nie sprzedacie miejsca na reklame tego leku? xD

 • Alan
 • 10 luty 2014

Bak z "Dodano: 15 grudnia 2013", zapomniałeś zażyć tabletki???????

 • bąk
 • 15 grudnia 2013

olcia glabie bez szkoły, flyjo jedna. Zacznij myc zeby i dupy nie zawracaj, ale najpierw do dentysty zeby zaborowal wszystkie ubytki

 • Olcia
 • 11 czerwca 2013

... i mam ten ból od 2 lub 3 dni

 • Olcia
 • 11 czerwca 2013

Proszę państwa mnie też tak strasznie boli ząb i czy morze to być nadwrażliwość zęba ? Chciałabym aby ból zęba przeszedł a nie chce przejść mam ból cały czas gdy zjem coś słodkiego ale i jak nic nie jem , po prostu cały czas. Nie wiem co zrobić , proszę o poradę , aha jeszcze nic nie próbowałam aby ból minął czyli brać jakiś tabletek lub iść do lekarza.

Lekarz przez Internet

Słowa kluczowe: Ból zęba; boli ząb po słodyczach; ból zęba po zjedzeniu słodkiego; ząb boli po zjedzeniu słodkiego; wrażliwość zęba na słodkie; wrażliwość zęba na słodycze; nadwrażliwość zęba; nadwrażliwość zęba na słodkie; nadwrażliwość zęba na słodycze; po słodkim bola zęby; po słodyczach bolą zęby; ząb wrażliwy na słodycze; ząb wrażliwy na słodki

Kategoria główna: Stomatolog
Kategoria szczegółowa:


Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego