Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego /

Lekarz radzi

Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego?

Oceń:

Ból zęba może być wywołany przez różne czynniki. Jeśli jest to jest to ból zęba po zjedzeniu słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, lub o rozwoju próchnicy.


Jeśli nadwrażliwość zęba na słodki smak jest spowodowana przez próchnicę jedyną możliwością leczenia jest wizyta u stomatologa. Próchnica niszczy szkliwo, pod szkliwem znajduje się zębina, która przewodzi wszystkie bodźce do nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. Jeśli szkliwo zniknie, wszystkie bodźce będą bardzo szybko docierać do nerwów i powodować ból. W tym przypadku może tez występować nadwrażliwość zęba na smak kwaśny i niskie temperatury.


Zdrowe zęby też mogą boleć po zjedzeniu słodkiego. Najczęściej jest to spowodowane przez:


- odsłonięte szyjki zębowe i cofnięte dziąsła – korzenie zębów nie są osłonięte szkliwem, więc wszystkie bodźce docierają bezpośrednio do zębiny i przez jej kanaliki do nerwu powodując ból.
- zła higiena – niewłaściwe szczotkowanie (mocne, ruchy odsłaniające dziąsła), twarda szczoteczka do zębów, bardzo częste i agresywne szczotkowanie zębów – może to być przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych.
- używanie niewłaściwej pasty do zębów – długotrwałe używanie pasty do zębów o silnych właściwościach ściernych może uszkodzić szkliwo (wszystkie pasty wybielające).
- zabiegi kosmetyczne – wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość.
- obgryzanie paznokci, nawyk gryzienia długopisów itp. – osłabia szkliwo i powoduje nadwrażliwość na słodkie.
- bruksizm – zgrzytanie zębami i silne zaciskanie szczęk także uszkadza szkliwo.


Leczenie bólu po zjedzeniu słodkiego polega na instruktarzu prawidłowej higieny zębów, dobraniu odpowiedniej pasty do zębów i zabiegach wzmacniających zęby. Do takich zabiegów należy lakowanie i fluoryzacja, które zabezpieczają zęby i powodują wzmocnienie szkliwa. Zależnie od przyczyny wrażliwości zębów na słodkie, lekarz stomatolog zaleci odpowiednią terapię.

Dodaj opinię, komenarz lub pytanie do lekarza:
Autor pytania:
Treść pytania do lekarza:

Komentarze: (łącznie 6)

Autor: olo Dodano: 24 września 2015
ja wyrwałęm wsystkie i mam teras spokuj
Autor: czesc mam ptyanie Dodano: 10 sierpnia 2015
czemu nie sprzedacie miejsca na reklame tego leku? xD
Autor: Alan Dodano: 10 luty 2014
Bak z "Dodano: 15 grudnia 2013", zapomniałeś zażyć tabletki???????
Autor: bąk Dodano: 15 grudnia 2013
olcia glabie bez szkoły, flyjo jedna. Zacznij myc zeby i dupy nie zawracaj, ale najpierw do dentysty zeby zaborowal wszystkie ubytki
Autor: Olcia Dodano: 11 czerwca 2013
... i mam ten ból od 2 lub 3 dni
Autor: Olcia Dodano: 11 czerwca 2013
Proszę państwa mnie też tak strasznie boli ząb i czy morze to być nadwrażliwość zęba ? Chciałabym aby ból zęba przeszedł a nie chce przejść mam ból cały czas gdy zjem coś słodkiego ale i jak nic nie jem , po prostu cały czas. Nie wiem co zrobić , proszę o poradę , aha jeszcze nic nie próbowałam aby ból minął czyli brać jakiś tabletek lub iść do lekarza.
Lekarz przez Internet

Słowa kluczowe: Ból zęba; boli ząb po słodyczach; ból zęba po zjedzeniu słodkiego; ząb boli po zjedzeniu słodkiego; wrażliwość zęba na słodkie; wrażliwość zęba na słodycze; nadwrażliwość zęba; nadwrażliwość zęba na słodkie; nadwrażliwość zęba na słodycze; po słodkim bola zęby; po słodyczach bolą zęby; ząb wrażliwy na słodycze; ząb wrażliwy na słodki

Kategoria główna: Stomatolog
Kategoria szczegółowa: