Leczenie: Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego. Pomoc: słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, albo o rozwoju próchnicy. jeżeli nadwrażliwość zęba lekarz.

Czy pomocne?



Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego?

Definicja z ang. What do you do when a tooth hurts after eating sweet, z niem. Was tun Sie, wenn ein Zahn weh tut nach süß essen.

Pomoc:

Ból zęba może być spowodowany poprzez różne czynniki. Jeżeli jest tj. to ból zęba po zjedzeniu słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, albo o rozwoju próchnicy.


jeżeli nadwrażliwość zęba na słodki smak jest wywołana poprzez próchnicę jedyną możliwością leczenia jest wizyta u stomatologa. Próchnica niszczy szkliwo, pod szkliwem znajduje się zębina, która przewodzi wszystkie bodźce do nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. > jeżeli szkliwo zniknie, wszystkie bodźce będą bardzo szybko docierać do nerwów i powodować ból. W tym przypadku może tez występować nadwrażliwość zęba na smak kwaśny i niskie temperatury.


Zdrowe zęby także mogą boleć po zjedzeniu słodkiego. Najczęściej to jest wywołane poprzez:


- odsłonięte szyjki zębowe i cofnięte dziąsła – korzenie zębów nie są osłonięte szkliwem, więc wszystkie bodźce docierają bezpośrednio do zębiny i poprzez jej kanaliki do nerwu powodując ból.
- zła higiena – niewłaściwe szczotkowanie (silne, ruchy odsłaniające dziąsła), twarda szczoteczka do zębów, bardzo częste i agresywne szczotkowanie zębów – może to być powodem odsłonięcia szyjek zębowych.
- używanie niewłaściwej pasty do zębów – długookresowe używanie pasty do zębów o silnych właściwościach ściernych może uszkodzić szkliwo (wszystkie pasty wybielające).
- zabiegi kosmetyczne – wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość.
- obgryzanie paznokci, nawyk gryzienia długopisów i tym podobne – osłabia szkliwo i skutkuje nadwrażliwość na słodkie.
- bruksizm – zgrzytanie zębami i mocne zaciskanie szczęk również uszkadza szkliwo.


Leczenie bólu po zjedzeniu słodkiego polega na instruktarzu prawidłowej higieny zębów, dobraniu odpowiedniej pasty do zębów i zabiegach wzmacniających zęby. Do takich zabiegów należy lakowanie i fluoryzacja, które zabezpieczają zęby i powodują wzmocnienie szkliwa. Zależnie od powody wrażliwości zębów na słodkie, lek. stom. zaleci odpowiednią terapię.

Zadaj pytanie lekarzowi, dodaj opinię lub komentarz:
Wpisz E-mail jeśli chcesz odpowiedź zwrotną od lekarza. Twój E-mail nie będzie widoczny na stronie
Komentarze: 9
  • 19 marca 2016

denista mnie usnac rodzice nie chce stracic corki martyny walczak boli mnie zab co mam robic

  • 19 marca 2016

boli mnie zab silnka leszczy na slodieko jedzienia i pica comam robic rodzice martwa o mnie densta mnie usnac rodzice nie moga tracic corki

  • 23 luty 2016

Jeśli zdjąłem aparat i po nim mam białe plamy po niedokladnym myciu ich, to czego używać zniknęła już trochę, Ale jakieś domowe rady lakieryje żeby i używam żelu i pasty elmex fioletowej

  • 24 września 2015

ja wyrwałęm wsystkie i mam teras spokuj

  • 10 sierpnia 2015

czemu nie sprzedacie miejsca na reklame tego leku? xD

  • 10 luty 2014

Bak z "Dodano: 15 grudnia 2013", zapomniałeś zażyć tabletki???????

  • 15 grudnia 2013

olcia glabie bez szkoły, flyjo jedna. Zacznij myc zeby i dupy nie zawracaj, ale najpierw do dentysty zeby zaborowal wszystkie ubytki

  • 11 czerwca 2013

... i mam ten ból od 2 lub 3 dni

  • 11 czerwca 2013

Proszę państwa mnie też tak strasznie boli ząb i czy morze to być nadwrażliwość zęba ? Chciałabym aby ból zęba przeszedł a nie chce przejść mam ból cały czas gdy zjem coś słodkiego ale i jak nic nie jem , po prostu cały czas. Nie wiem co zrobić , proszę o poradę , aha jeszcze nic nie próbowałam aby ból minął czyli brać jakiś tabletek lub iść do lekarza.