Nasi Lekarze i ich specjalności:

Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego?

Oceń:
+14 0

Ból zęba może być wywołany przez różne czynniki. Jeśli jest to jest to ból zęba po zjedzeniu słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, lub o rozwoju próchnicy.


Jeśli nadwrażliwość zęba na słodki smak jest spowodowana przez próchnicę jedyną możliwością leczenia jest wizyta u stomatologa. Próchnica niszczy szkliwo, pod szkliwem znajduje się zębina, która przewodzi wszystkie bodźce do nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. Jeśli szkliwo zniknie, wszystkie bodźce będą bardzo szybko docierać do nerwów i powodować ból. W tym przypadku może tez występować nadwrażliwość zęba na smak kwaśny i niskie temperatury.


Zdrowe zęby też mogą boleć po zjedzeniu słodkiego. Najczęściej jest to spowodowane przez:


- odsłonięte szyjki zębowe i cofnięte dziąsła – korzenie zębów nie są osłonięte szkliwem, więc wszystkie bodźce docierają bezpośrednio do zębiny i przez jej kanaliki do nerwu powodując ból.
- zła higiena – niewłaściwe szczotkowanie (mocne, ruchy odsłaniające dziąsła), twarda szczoteczka do zębów, bardzo częste i agresywne szczotkowanie zębów – może to być przyczyną odsłonięcia szyjek zębowych.
- używanie niewłaściwej pasty do zębów – długotrwałe używanie pasty do zębów o silnych właściwościach ściernych może uszkodzić szkliwo (wszystkie pasty wybielające).
- zabiegi kosmetyczne – wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość.
- obgryzanie paznokci, nawyk gryzienia długopisów itp. – osłabia szkliwo i powoduje nadwrażliwość na słodkie.
- bruksizm – zgrzytanie zębami i silne zaciskanie szczęk także uszkadza szkliwo.


Leczenie bólu po zjedzeniu słodkiego polega na instruktarzu prawidłowej higieny zębów, dobraniu odpowiedniej pasty do zębów i zabiegach wzmacniających zęby. Do takich zabiegów należy lakowanie i fluoryzacja, które zabezpieczają zęby i powodują wzmocnienie szkliwa. Zależnie od przyczyny wrażliwości zębów na słodkie, lekarz stomatolog zaleci odpowiednią terapię.


Dodaj opinię, komenarz lub pytanie do lekarza:
Autor:
Treść:

Komentarze:   (łacznie 4)

Lekarz

Słowa kluczowe: Ból zęba; boli ząb po słodyczach; ból zęba po zjedzeniu słodkiego; ząb boli po zjedzeniu słodkiego; wrażliwość zęba na słodkie; wrażliwość zęba na słodycze; nadwrażliwość zęba; nadwrażliwość zęba na słodkie; nadwrażliwość zęba na słodycze; po słodkim bola zęby; po słodyczach bolą zęby; ząb wrażliwy na słodycze; ząb wrażliwy na słodki

Kategoria główna: Stomatolog
Kategoria szczegółowa:

Chcesz więcej?

Newsletter Badanie24.pl