jedna czwarta ludzi. Cześć z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Winny takiemu stanu rzeczy jest nasz aparat powonienia, który z całą pewnością do

Nieświeży oddech (brzydki zapach z ust).

Czy pomocne?Nieświeży oddech jest przykrym problemem, z którym boryka się około jedna czwarta ludzi. Cześć z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Winny takiemu stanu rzeczy jest nasz aparat powonienia, który z całą pewnością do doskonałych nie należy.

Przyczyną nieświeżego oddechu w zdecydowanej większości przypadków są resztki pokarmów zalegające w jamie ustnej i rozwijające się bakterie na języku, zębach i ogólnie w jamie ustnej. Nasze zęby nie zawsze są doskonale ułożone – naturalny kształt zębów powinien powodować jak najmniejsze zaleganie resztek i zanieczyszczeń. Jednak prawie u każdego człowieka pokarm zostaje w przestrzeniach międzyzębowych i innych zakamarkach. W jamie ustnej żyje też sporo bakterii. Jeśli będą one miały dostarczone pożywienie (w postaci cukrów i resztek pokarmowych) zaczną się one bardzo szybko rozwijać i zalegać na zębach i języku.

Na zębach bakterie tworzą płytkę nazębną, która jest przyczyną większości chorób zębów i zdecydowanie jest powodem nieświeżego oddechu.


Jeśli chcemy zwalczyć przykry zapach z ust, musimy przede wszystkim zadbać o jak najlepszą higienę jamy ustnej. Należy stosować się do następujących zaleceń:


- należy myć zęby po każdym posiłku, dokładnie szczotkując z użyciem dobrej pasty do zębów,
- po każdym posiłku należy używać nici dentystycznej lub, jeśli nie mamy nici, wykałaczki,
- codziennie rano i wieczorem dokładnie płucz usta płynem antybakteryjnym,
- podczas mycia zębów (po każdym posiłku) dokładnie czyść też język,
- należy używać irygatorów do jamy ustnej,
- trzeba dużo pić – zwłaszcza wody mineralnej,
- można żuć gumę do żucia bez cukru,
- należy dobrze się odżywiać, dieta powinna być bogata w świeże warzywa,
- alkohol, tytoń i niezdrowa dieta tylko nasilają objawy nieprzyjemnego zapachu z ust.


Pierwszym krokiem w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust powinna być wizyta u stomatologa. Oczyści on zęby z osadów, takich jak kamień nazębny, które są przyczyną przykrego zapachu. Dodatkowo poinstruuje jak dokładnie, według indywidualnych predyspozycji, dbać o higienę, aby zlikwidować przykry zapach z ust. Jeśli nieprzyjemny zapach z ust ma inną przyczynę, to stomatolog skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Zadaj pytanie lekarzowi, dodaj opinię lub komentarz:

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował. Napisz pierwsze pytanie, czy komentarz!
Lekarz przez Internet

Słowa kluczowe: Jak leczyć nieświeży oddech; problem z nieświeżym oddechem; przykry zapach z ust; jak leczyć przykry zapach z ust; co zrobić, żeby zlikwidować nieświeży oddech; jak zlikwidować brzydki zapach z ust; brzydko pachnie z ust; co zrobić jak śmierdzi z ust; smród z buzi; nieświeży zapach z buzi; przykry zapach z buzi; jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z buzi; nieprzyjemny zapach z ust; jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem z ust

Kategoria główna: Stomatolog
Kategoria szczegółowa:


Nieświeży oddech (brzydki zapach z ust)