Przyczyny zgorzel zęba, zgorzel zęby, przykry zapach z zęba, śmierdzący ząb, cuchnący ząb, smród z.

Przyczyny Zgorzel miazgi zeba (martwica miazgi) objawy

Objawy ZGORZEL MIAZGI ZEBA (MARTWICA MIAZGI):

Zgorzel zęba jest to stan miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych, do którego dochodzi w wyniku bakteryjnego zakażenia martwej miazgi. Zgorzel może być następstwem martwicy zęba a jego charakterystyczną cechą jest gnilny zapach po trepanacji komory zęba, za co odpowiedzialne są bakterie popularnie określane jako beztlenowce. (nieleczone zapalenie miazgi przechodzi w zgorzel)

Bardzo często pacjenci lekceważą ból zęba w momencie ostrego zapalenia miazgi, kiedy zmiany martwicze są niewielkie lub też nie występują. Zgłoszenie się na tym etapie do stomatologa i rozpoczęcie leczenia endodontycznego stwarza bardzo duże szanse na uratowanie żywego zęba. Jednak kiedy ostry ból mija (a jest to związane z obumarciem miazgi i nerwów odpowiedzialnych za jego odczuwanie) pacjenci przekonani są, iż wszystko jest w porządku, lecz dochodzi wówczas do stopniowego rozkładu martwej miazgi za co odpowiedzialne są bakterie beztlenowe. Miazga gnije – powstaje zgorzel. Leczenie takiego zęba jest bardziej skomplikowane, ze względu na to, że zazwyczaj patologicznie zmieniona została już okolica okołowierzchołkowa, obecne są bardzo zjadliwe bakterie.

Zgorzel jest to bardzo poważny stan, ponieważ nieleczona niesie ryzyko wielu powikłań zagrażających naszemu zdrowiu. Dochodzi do:

zakażenia tkanek okołozębowych, niszczenia kości wokół korzenia zęba,tworzenia się torbieli, przetok ropnychpowstawania ropni zewnątrzustnych lub zewnątrzustnych wymagających interwencji chirurgicznychrozchwiania i utraty zębaniekorzystnego wpływu na cały organizm (gorączka, zajęcie wsierdzia w wyniku przedostania się bakterii do krwioobiegu, wstrząs septyczny, DIC)poza tym przykra woń z ust utrudnia kontakt z innymi ludźmi, źle świadczy o ich kulturze

Przyczyny występowania ZGORZEL MIAZGI ZEBA (MARTWICA MIAZGI):

Najczęstszą przyczyną jest próchnica, dlatego też profilaktyka próchnicy jest najlepszym sposobem na zapobieganie chorób miazgi. Próchnica stanowi wrota bakterii docierających do i infekujących miazgę.

Kolejną przyczyną chorób miazgi są czynniki mechaniczne –

- przewlekle działające urazy,

- nagryzanie twardych przedmiotów,

- zgrzytanie zębami

- zbyt wysokie wypełnienia

- niedopasowane uzupełnienia protetyczne

- niewłaściwe przesuwanie zębów podczas leczenia ortodontycznego

- ostre urazy mechaniczne

- pęknięcia szkliwa i zębiny

Stale powtarzające się bodźce termiczne działające na odsłoniętą zębinę, czynniki chemiczne także mogą powodować zmiany chorobowe w zębie.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstania stanu zapalnego w miazdze zęba a nieleczone prowadzą do martwicy i zgorzeli.

ZGORZEL MIAZGI ZEBA (MARTWICA MIAZGI) Rozpoznanie:

Stan zapalny związany ze zgorzelą przybiera różne objawy. Dolegliwości bólowe mogą być znaczne lub mogą nie występować wcale. W stanie ostrym na skutek wzrostu ciśnienia gazów produkowanych w procesie beztlenowego rozpadu martwych tkanek dochodzi do gwałtownego bólu przy spożywaniu pokarmów gorących i podczas nagryzania. Pojawia się ostry, pulsujący ból.

W przewlekłym stanie dolegliwości bólowe są słabo nasilone lub nie występują. Jeśli komora zęba jest otwarta, wówczas gazy znajdują ujście i nie powodują drażnienia przetrwałych, resztkowych włókien nerwowych.

Niepokojące objawy to:

Zmiana zabarwienia zmienionego chorobowo miejsca (zęba lub przylegających tkanek), korona zęba przyjmuje zabarwienie sino-niebieskawe, szkliwo jest matoweNasilający się ból, głównie podczas spożywania ciepłych pokarmówCzasami ból jest samoistnyTowarzyszący obrzękCharakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach pochodzący z zębaZąb łamie się, kruszyMożliwe jest także wystąpienie podwyższonej temperatury ciała

ZGORZEL MIAZGI ZEBA (MARTWICA MIAZGI) Leczenie:

Leczenie zgorzeli polega na usunięcie martwiczych tkanek, opracowaniu, zdezynfekowaniu a następnie wypełnieniu kanałów zęba. (leczenie endodontyczne). Leczenie takiego zęba jest bardziej skomplikowane, ze względu na to, że zazwyczaj patologicznie zmieniona została już okolica okołowierzchołkowa, obecne są bardzo zjadliwe bakterie. Konieczne jest odpowiednie wyjałowienie kanałów przed ich wypełnieniem (płukanie podchlorynem sodu, wodą utlenioną), leczenie jest dłuższe i bardziej skomplikowane. W przypadku obecności powikłania w postaci ropnia, konieczne jest jego chirurgiczne nacięcie.

Bardziej zaawansowane przypadki, kiedy zmiany zgorzelinowe są rozprzestrzenione, ząb jest w dużym stopniu zniszczony leczenie kanałowe nie jest możliwe a usunięcie zęba jest jedynym rozwiązaniem.

Leczenie w domu ZGORZEL MIAZGI ZEBA (MARTWICA MIAZGI):

Najczęstszą przyczyną jest próchnica, dlatego też profilaktyka próchnicy jest najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom miazgi. Istotne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, wczesne wykrywanie, systematyczne i prawidłowe leczenie próchnicy.

Tak samo wczesne wykrywanie i leczenie stanów zapalnych miazgi, ponieważ nieleczone prowadzą do jej martwicy i zgorzeli.

Każdy niepokojący ból zęba powinien pokierować nas do lekarza stomatologa na wizytę kontrolną. Nie należy ignorować tego typu dolegliwości, nawet jeśli po pewnym czasie ustępują!

Zagadnienia: zgorzel zęba, zgorzel zęby, przykry zapach z zęba, śmierdzący ząb, cuchnący ząb, smród z zęba, popsuty ząb, zgorzel,

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.