Leczenie Jak pielęgnować ogród mając alergię przyczyny. Co znaczy tylko o kilku zasadach.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak pielęgnować ogród mając alergię?

Definicja z ang. How to cultivate a garden with allergies, z niem. Wie man einen Garten mit Allergien zu pflegen.

Co to znaczy: Alergia nie znaczy, iż nie możesz mieć ogrodu. Miej i pracuj w nim. Pamiętaj tylko o kilku zasadach bezpieczeństwa dla alergików.
krok 1
Pracuj w ogrodzie możliwie najrzadziej. Z tego powodu powinnaś mieć w nim rośliny nie wymagające szczególnej troski, które nie będą wymagały doglądania codziennie.
krok 2
Nie przesadzaj z różnorodnością ogrodu. Posadź w nim możliwie najmniej gatunków roślin, by uniknąć sytuacji, iż w każdym tygodniu inna roślina wymaga szczególnej troski, a ty wciąż pracujesz w ogrodzie. Oprócz tego zbyt sporo różnych roślin będzie sprawiać wrażenie chaosu.
krok 3
Prace ogrodowe wykonuj rano – wtedy jeszcze stężenie pyłków w powietrzu nie jest tak mocne. Unikaj pracy w wietrzne dni – najlepsza będzie ciepła i wilgotna pogoda.
krok 4
Ubierz pełne buty z grubą podeszwą. Wybrane gatunki os budują gniazda w zakamarkach, pod kamieniami, a nawet w ziemi. Nałóż także długie rękawice i pełne ubranie, w szczególności, jeśli cierpisz na alergię kontaktową. Najlepsza będzie odzież teflonowa, lecz jeśli takiej nie posiadasz, nałóż taką z gładkiej tkaniny. Szorstkie dzianiny i wełna odpadają, gdyż najprościej przyjmują kurz i brud. nałóż także okulary.
krok 5
Postaw na naturę – chemiczne środki do pielęgnacji i nawożenia roślin regularnie powodują reakcje alergiczne. Oprócz tego nadmiar chemii nie jest dobry również dla osób nie cierpiących wskutek alergii.
krok 6
Często usuwaj opadłe, uschnięte i gnijące resztki roślin. Są one siedliskiem chorób, które regularnie trzeba zwalczać właśnie chemią, a tego powinnaś unikać.
krok 7
Koszenie trawy najlepiej zlecić specjalistycznej firmie albo poprosić o to znajomego, bo w czasie koszenia w powietrze wzbija się wielka liczba pyłków trawy. Najlepiej schowaj się na ten czas w domu.
krok 8
Zamiast ściółki użyj geowłókniny albo warstwy grubego żwiru. W torfie i korze iglaków szybko rozwijają się grzyby, a jakiś rodzaj ściółki jest jednak potrzebny, by utrudnić chwastom rozwój. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć, a chwasty dają się zwalczyć właściwie tylko środkom chemicznym. jeśli chcesz je usuwać ręcznie, to powinnaś zdążyć, zanim zakwitną. Pamiętaj jednak, iż jeśli już raz się pojawią, trudno będzie je usunąć przez samo wyrywanie.
krok 9
Wczesną wiosną albo jeszcze zimą pamiętaj o przycięciu drzew i krzewów.
krok 10
Jeszcze w okresie zimowym pomyśl o szczepieniu odczulającym. Pomoże ci to nie tylko z prawdziwą przyjemnością pracować w ogrodzie, lecz w ogóle lepiej przetrwać trudny dla ciebie moment pylenia roślin, na które jesteś uczulona.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Wystarczy w ogrodzie nie mieć alergicznych roślin.