Leczenie Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę przyczyny. Jak leczyć jest groźna, lecz późno wykryta.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę?

Definicja z ang. How to recognize and treat a hernia, z niem. Wie zu erkennen und einen Leistenbruch behandeln.

Jak leczy CHIRURG w przypadku JAK ROZPOZNAĆ I LECZYĆ PRZEPUKLINĘ: Przepuklina jest dolegliwością, która dotyka znacznej części społeczeństwa. Nie jest groźna, lecz późno wykryta może prowadzić nawet do śmierci. Nie lekceważ zatem jej objawów.
Przepuklina to jest przemieszczenie się wewnętrznych narządów ciała, które mogą ulec wyjściu poza własne normalne kanały i tworzyć zgrubienie na powierzchni ciała. Przepuklinę można rozpoznać samemu, dzięki masażu palcami. Jeżeli wyczuwasz miękką wypukłość na brzuchu (której towarzyszy ból) to prawdopodobnie przepuklina. Niekiedy jednak taka wypukłość usuwa się pod wpływem dotyku i nieco trudniej ją wyczuć. Przeczytaj kilka rad jak rozpoznawać i radzić sobie z trzema typami przepukliny.
krok 1
Prócz najczęściej występującej przepukliny brzusznej mamy także przepuklinę udową i przepuklinę pachwinową (skośną i prostą, ta pierwsza może być wrodzona albo nabyta, druga tylko nabyta).
Przepuklina może być uwarunkowana genetycznie albo także wynikać z trybu życia (np. wielu porodów, częstego dźwigania). Jest związana z wyczuwalnym guzkiem, który świadczy o przemieszczeniu się narządu. We wczesnej fazie doktor może dłońmi skierować narząd we właściwym kierunku.
krok 2
Przepuklinie towarzyszy ból, który nasila się przy kaszlu, płakaniu, ziewaniu czy podnoszeniu elementów, a również parciu. Istotne jest, aby szybko rozpoznać symptomy przepukliny i w przypadku wątpliwości natychmiast udać się do lekarza. Przepuklina szybko wykryta nie jest w ogóle groźna, z kolei nie zniknie ona sama. Lekceważenie jej objawów prowadzi do bardzo groźnych powikłań. Jeżeli miejsce guzka zrobi się czerwone, a ty masz mdłości i wymioty, świadczy to o uwięźnięciu przepukliny i niedrożności jelit, co może być dla Ciebie bardzo groźne. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja na pogotowiu.
krok 3
Przepuklinę leczy się operacyjnie. Jedynie nieliczne przypadki przepukliny pępkowej ulegają samowyleczeniu, jednak dotyczy to tylko dzieci. Do czasu operacji można pomóc sobie samemu przez noszenie specjalnego pasa antyprzepuklinowego, unikanie schylania się i dietę, która ograniczy masę ciała.
krok 4
Są trzy sposoby operacyjnego leczenia przepukliny. W najwyższym stopniu korzystną jest ta trzecia: operacja laparoskopowa. Dwie inne to otwarta operacja i operacja z użyciem specjalnej siatki z tworzywa sztucznego. Jeżeli będziesz miał sposobność wyboru, w najwyższym stopniu odradzam pierwszą metodę. to jest klasyczna operacja, która wiąże się z różnymi powikłaniami pooperacyjnymi i pozostawia bliznę, która niekiedy się rozchodzi i skutkuje to nawroty przepukliny. Moment rekonwalescencji po takiej operacji wynosi 4-6 tygodni. Druga sposób skutkuje szybszą likwidację bólu i minimalizuje ryzyko nawrotów, trzecia sposób, operacja laparoskopowa jest w miarę najmniej inwazyjna, przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i opiera się również na wszczepieniu siatki, jednakże interwencja może być łagodniejsza dzięki wykorzystaniu specjalnej kamery, która pokazuje lekarzowi wnętrze ciała pacjenta.

Lekarz Chirurg: JAK ROZPOZNAĆ I LECZYĆ PRZEPUKLINĘ; WIE ZU ERKENNEN UND EINEN LEISTENBRUCH BEHANDELN; HOW TO RECOGNIZE AND TREAT A HERNIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.