Leczenie Jak pomóc w przypadku udaru, zasłabnięcia lub oparzenia? Wakacyjne S.O.S. przyczyny. Co.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak pomóc w przypadku udaru, zasłabnięcia lub oparzenia? Wakacyjne S.O.S.?

Definicja z ang. How to help in the case of stroke, fainting or burns? holiday SOS, z niem. Wie im Fall von Schlaganfall, Ohnmacht oder Verbrennungen zu helfen? Urlaub SOS.

Co to znaczy: Takie przypadłości zdarzają się najczęściej latem. Kluczową powodem jest przesadzanie z opalaniem - w wakacyjnym słońcu łatwo dostać udaru, doznać oparzenia czy zwyczajnie zasłabnąć. Takiej osobie trzeba jak najszybciej pomóc. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
krok 1
Zapobieganie
Pamiętaj, by nie przebywać na słońcu zbyt długo - szczególnie w godzinach 11-16, kiedy promienie słoneczne mają najsilniejsze natężenie. W takim upale bardzo łatwo zasłabnąć albo dostać udaru. by zapobiec oparzeniom, używaj kremów z filtrem. To nie tylko zapobiegnie oparzeniom skóry, lecz również pomoże w walce o ładną opaleniznę.
krok 2
Zasłabnięcie
Osobę, która zasłabła trzeba natychmiast zabrać ze słońca w chłodne miejsce, na przykład w cień drzew. Połóż taką osobę podkładając jej coś wcześniej pod głowę. Nie trzymaj, ani nie przytrzymuj chorego. Nie zaleca się również wkładać niczego do ust chorego, ani pomiędzy zęby - po ocknięciu mógłby się łatwo zakrztusić. Sprawdź następnie oddech i krążenie i czy chory nie doznał uszkodzeń ciała w czasie upadku. Warto taką osobę powachlować gazetą, by mogła złapać oddech. Karetkę trzeba zawiadamić tylko wtedy, gdy dana osoba nie odzyskuje przytomności, odniosła ciężkie obrażenia (w razie zwykłego zasłabnięcia takie sytuacje raczej nie mają miejsca), jest w ciąży albo jest diabetykiem. Karetkę należy wezwać również wtedy, gdy ta osoba po ocknięciu się znów mdleje. Taka przypadek jest niepokojąca dla stanu zdrowia tej osoby.
krok 3
Udar
Tu, jak ((w razie zasłabnięcia, należy zabrać osobę w chłodne, zacienione miejsce. Następnie sprawdzić, czy dana osoba ma zwiotczenie jednej części twarzy (jeżeli tak, poleć choremu się uśmiechnąć), osłabienie albo odrętwienie jednej ręki (((jeżeli tak, poleć uniesienie obu rąk), niewyraźną mowę (((((jeżeli tak, poleć wypowiedzieć proste zdanie). Taką osobę również warto powachlować dla lepszej cyrkulacji powietrza. Zanotuj wszystkie symptomy, które zauważyłeś i wezwij pogotowie.
krok 4
Oparzenia
(((w razie oparzenia należy ochładzać miejsce, które uległo poparzeniu, strumieniem zimnej wody do czasu przyniesienia ulgi w bólu. ((((((jeżeli w pobliżu znajduje się odczynnik powodujący oparzenie, należy go natychmiast usunąć! Zaleca się pokryć oparzone miejsce luźnym sterylnym opatrunkiem. Niezbędne jest wezwanie pogotowia.
krok 5
Gdy znajdziesz się w wypadku, gdy jakaś osoba będzie potrzebowała pomocy, to śmiało korzystaj ze swojej wiedzy i udziel pierwszej pomocy. Gdy przejdziesz obojętnie, może to kosztować osobę poszkodowaną życie! Pamiętaj o tym!
Wskazówki i ostrzeżenia
Pogotowie ratunkowe możesz wezwać pod numerem 999 albo 112
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.