Leczenie Jak złagodzić oparzenia słoneczne przyczyny. Co znaczy gotowe! Chyba każdy aczkolwiek raz.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Definicja z ang. How to relieve sunburn, z niem. Wie zu lindern Sonnenbrand.

Co to znaczy: Chwila zapomnienia, niewinna drzemka na plaży albo nieodpowiedzialne opalanie i gotowe! Chyba każdy aczkolwiek raz w życiu doświadczył opłakanych skutków niekontrolowanego wystawiania się na słońce. Czerwona, napięta skóra, wrażliwa na każdy, nawet najmniejszy dotyk, utrudnia nam wszystko: siedzenie, leżenie, a nawet normalne poruszanie. Na kilka dobrych dni w ogóle musimy zrezygnować z wychodzenia na plażę, a jeżeli już wychodzimy na dwór przemykamy się cieniem, kompletnie okryci lekką chustą i zabezpieczeni w kapelusz z szerokim rondem. Niestety teraz już za późno na ochronę.
krok 1
jeżeli już odczuliśmy dotkliwie karę za nieodpowiedzialność, należy pomyśleć jak ulżyć sobie w cierpieniu. Nie liczmy jednak na to, iż uda nam się uniknąć schodzącej płatami skóry, ponieważ tj. raczej niemożliwe, na szczęście jednak - niebolesne.
krok 2
jeżeli jeszcze na plaży zdaliśmy sobie sprawę, iż tym razem przesadziliśmy, należy jak najszybciej zebrać się do domu. Okryjmy ramiona chustką plażową albo pareo, a na głowę załóżmy czapkę ( jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy) i wróćmy stosunkowo szybko do pokoju.
krok 3
Gdy tylko uda nam się dotrzeć do domu, zdejmijmy drażniące ubrania i weźmy długi, chłodny (nie zimny!) prysznic. Postarajmy się nie używać zbyt mocnych środków do mycia ciała, szampon do włosów i delikatny, kremowy żel pod prysznic nie powinny nam sprawić bólu.
krok 4
Włosy wytrzyjmy i zawińmy w kok na samym czubku głowy. Całe ciało osuszmy miękkim ręcznikiem, delikatnie przyciskając go do mokrej skóry. Zbyt energiczne wycieranie podrażni dodatkowo skórę.
krok 5
Miejsca dotknięte poparzeniem należy posmarować specjalnym preparatem łagodząco – chłodzącym zakupionym wcześniej w aptece. Resztę ciała, która nas nie piecze, potraktujemy grubą warstwą balsamy po opalaniu.
krok 6
Ulgę przyniosą także okłady z zsiadłego mleka albo jogurtu naturalnego. Najlepiej po prysznicu i osuszeniu ciała wyłożyć łóżko ręcznikami tak, by się nie ubrudziło. Układamy się najwygodniej jak możemy i nakładamy na ciało schłodzony jogurt. Może i będziemy wglądać śmiesznie, lecz ulga którą wtedy poczujemy jest trudna do opisania.
krok 7
( jeżeli zauważymy na ciele pęcherze, poczujemy zawroty głowy albo nudności, powinniśmy zgłosić się do lekarza!
Wskazówki i ostrzeżenia
Pamiętajmy jednak, iż wiele łatwiej jest zapobiegać, niż zwalczać konsekwencje. Do sezonu plażowego zostało jeszcze dużo czasu, warto więc zapoznać się z zasadami mądrego opalania i się do nich zastosować.A ( jeżeli niekoniecznie dbamy o nasze zdrowie, pamiętajmy chociaż o odpowiednim zabezpieczeniu dzieci przed słońcem.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.