Leczenie Co oznacza „E” na produktach? Cz. III – najmniej niebezpieczne przyczyny. Jak leczyć.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co oznacza „E” na produktach? Cz. III – najmniej niebezpieczne?

Definicja z ang. What does "E" on the products? Vol. III - the least dangerous, z niem. Was bedeutet "E" auf den Produkten? Vol. III - die am wenigsten gefährlich.

Jak leczy DIETETYK w przypadku CO OZNACZA „E” NA PRODUKTACH? CZ. III – NAJMNIEJ NIEBEZPIECZNE: Substancji oznaczonych tajemniczym symbolem „E” znajdziemy w spożywanych poprzez nas produktach całe mnóstwo. Wybrane konserwanty są niebezpieczne dla naszego zdrowia, inne mają na nie niewielki wpływ. Pełną listę substancji „E” znajdziesz w trzech artykułach z tej serii. Każdy artykuł rozszyfrowuje i omawia jedną grupę „E”, począwszy od w najwyższym stopniu szkodliwych do najmniej niebezpiecznych. W tej części poznasz konserwanty i barwniki, które mają najmniejsze konsekwencje uboczne dla ludzkiego organizmu.
krok 1
E414 – guma arabska – bardzo popularna substancja zagęszczająca.
Potencjalnie nietoksyczna, lecz może wywoływać ataki astmy.
krok 2
E355 – kwas adypinowy – bonus smakowy i substancja spulchniająca w ciastach w proszku i napojach w proszku i wypiekach.
Ludzie mogą zmetabolizować jedynie niewielką liczba kwasu adypinowego. Badania przeprowadzone na szczurach dowodzą, iż może on hamować przyrost.
krok 3
E503 – węglany amonu, kwaśny węglan amonu – stosowany jako regulator kwasowości i środek spulchniający w proszku do pieczenia.
Jest bezpieczny w niewielkich ilościach (takich jakie dodaje się do żywności), lecz spożycie dużych ilości tego środka (6-8g) może prowadzić do zwiększonego wydalania z organizmu niezbędnych minerałów.
krok 4
E162 – czerwień buraczana, betanina - szeroko stosowany barwnik spożywczy.
Nie wolno jej podawać małym dzieciom.
krok 5
E230 – dwufenyl, difenyl – środek konserwujący zapobiegający pleśnieniu cytrusów.
Osoby zajmujące się pakowaniem owoców konserwowanych difenylem przejawiały symptomy uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego i wątroby.
krok 6
E302 – askorbinian wapnia – powszechnie stosowany przeciwutleniacz.
Duże ilości mogą powodować tworzenie się kamieni nerkowych.
krok 7
E170 – węglan wapnia – dostępny barwnik spożywczy, zwykle stosowany w wypiekach.
Może powodować zatwardzenie. Duże ilości (przyjęte raczej ze środkami farmakologicznymi, niż z jedzeniem) mogą skutkować hemoroidami, kamieniami nerkowymi, kłopotami z koncentracją, anoreksją, bólami brzucha i osłabieniem mięśni.
krok 8
E509 – chlorek wapnia – stosowany jako substancja wiążąca w owocach.
Dawki dostępne w jedzeniu nie są szkodliwe. Jednak nadmierna liczba tego środka może wywoływać łuszczenie się skóry, problemy ze wzrokiem i krwawienie z nosa.
krok 9
E927B – karbamid (mocznik) – środek nadający teksturę gumie do żucia.
Nie ma szkodliwych skutków ubocznych.
krok 10
E330 – kwas cytrynowy, kwasek cytrynowy – powszechnie stosowany przeciwutleniacz i substancja smakowa. Naturalny bonus, który uważane jest jednak za substancję chemiczną. Powstaje w efekcie fermentacji cukru pleśnią. Jest stosowany również jako konserwant i antykoagulant w maśle.
Częste albo nadmierne spożycie może powodować erozję szkliwa i problemy z dziąsłami.
krok 11
Pełną listę substancji "E" znajdziesz w następnych częściach tego artykułu:
Co znaczy „E” na produktach? Cz. I – niebezpieczne konserwanty
Co znaczy „E” na produktach? Cz. II – umiarkowane ryzyko

Lekarz Dietetyk: CO OZNACZA „E” NA PRODUKTACH? CZ. III – NAJMNIEJ NIEBEZPIECZNE; WAS BEDEUTET "E" AUF DEN PRODUKTEN? VOL. III - DIE AM WENIGSTEN GEFÄHRLICH; WHAT DOES "E" ON THE PRODUCTS? VOL. III - THE LEAST DANGEROUS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.