Leczenie Co to jest dieta Dukana i jakie są jej skutki uboczne przyczyny. Jak leczyć gotowi zrobić.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co to jest dieta Dukana i jakie są jej skutki uboczne?

Definicja z ang. What is the Dukan diet and what are its side effects, z niem. Was ist die Dukan Diät und was sind ihre Nebenwirkungen.

Jak leczy DIETETYK w przypadku CO TO JEST DIETA DUKANA I JAKIE SĄ JEJ SKUTKI UBOCZNE: Zrzucenie zbędnych kilogramów to problem, który dotyka wielu z nas. Jesteśmy gotowi zrobić nie wszystko, tak aby tylko schudnąć. Z tego powodu rzucamy się na następne diety, które obiecują nam spełnienie naszych marzeń. Niestety, regularnie robimy to bezmyślnie. Aktualnie na topie jest tak zwany dieta Dukana. Wg niektórych ekspertów daje ona takie same efekty jak dieta Atkinsa. Jednak czym tak naprawdę jest dieta Dukana? Jakie są jej efekty uboczne? Wszystkiego dowiesz się poniżej.
krok 1
Czym jest dieta Dukana?
Dieta Dukana jest niczym innym jak połączeniem diety wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej. W jej trakcie należy spożywać produkty o wysokiej zawartości białka, pozbawione węglowodanów i tłuszczy. Może nie wierzysz w to, iż można schudnąć jedząc biały ser i wędlinę, lecz całkowite zrezygnowanie z tłuszczu sprawi, iż naprawdę stracisz na wadze. Dieta Dukana nie działa natychmiastowo. Złożona jest z czerech faz, a w czasie każdej z nich należy przestrzegać określonych zasad. Jednak, jak twierdzą osoby, które przeszły na tą dietę, na efekty warto poczekać.
krok 2
Jak wygląda jadłospis na diecie Dukana?
Jadłospis diety Dukana różni się w zależności od etapy. W pierwszej fazie tej diety ( tak zwany fazie uderzeniowej) można spożywać wyłącznie białko, a kompletnie ograniczyć przyjmowanie węglowodanów i tłuszczy. Dopuszczalne produkty to kurczak, jaja, chude mięso, indyk, ser i jogurty 0%, chude mleko i tym podobne
W trakcie drugiej etapy do białek dołącza się niektóre warzywa, na przykład brokuły, brukselki, kapusta, kalafior, fasola, grzyby, szpinak, pomidory, i tym podobne Warzywa powinny być surowe albo gotowane. w czasie tej, najważniejszej etapy, musisz kompletnie unikać wytwórów smażonych.
W trzeciej fazie nacisk kładzie się na owoce, produkty bogate w białko i warzywa, a dodatkowo raz w tygodniu można spożyć jedną porcję węglowodanów. Niektóre z wytwórów, które można jeść w tej fazie to: twaróg, ryż o niskiej zawartości węglowodanów, masło o niskiej zawartości tłuszczu, makaron, pieczywo pełnoziarniste, zielone warzywa i soczyste owoce, takie jak jabłka, arbuzy i melony kantalupa.
Ostatnia etap koncentruje się na ustabilizowaniu i utrzymaniu właściwego metabolizmu po utracie wagi. W tej fazie możesz jeść ograniczone ilości twoich ulubionych pokarmów, lecz głównym elementem to jest, aby raz w tygodniu (najlepiej w czwartki) jeść tylko i wyłącznie białko (tak jak to miało miejsce w fazie pierwszej).
Dokładne przestrzeganie takiego menu pozwala znacząco schudnąć i zapobiec efektowi jojo. Jednak jak każda dieta, również i dieta Dukana ma własne efekty uboczne. Oto i one.
krok 3
Jakie są konsekwencje uboczne diety Dukana?
Podobnie do innych diet, również dieta Dukana obiecuje znaczący spadek masy ciała. lecz gdyż, jest ona dość restrykcyjna, możliwe są pewne konsekwencje uboczne jej stosowania. Dieta Dukana zmusza organizm do atakowania własnych zapasów tłuszczu. Taki mechanizm sprawia, iż czujesz się zmęczona i bardzo głodna. Tak restrykcyjna dieta regularnie sprawia, iż przybierasz na wadze, zamiast na niej tracić. gdyż dieta Dukana jest dietą wysokobiałkową i niskowęglowodanową, bezpośrednio wpływa na funkcje nerek, zwiększajac ryzyko różnego rodzaju chorób nerek. Ta dieta jest również niebezpieczna dla osób zagrożonych zaburzeniami równowagi elektrolitycznej. gdyż pierwsze etapy diety Dukana wykluczają spożywanie węglowodanów i błonnika, tego ostatniego rozpoczyna organizmowi brakować. Niedobory błonnika mogą zaś prowadzić do różnych chorób, między innymi: zaparć i biegunek. Z tego powodu dr Dukan zaleca spożywanie dużej ilości wody i otrębów, tak aby uzupełnić niedobory błonnika w czasie tych faz.
Dieta proteinowa Dukana jest również dobrym metodą na nabawienie się takich schorzeń jak podagra i podwyższony cholesterol, zatem osoby u których istnieje duże ryzyko tych chorób, powinny unikać tej diety.
Inne konsekwencje uboczne diety Dukana to: wysoki poziom kwasu moczowego i wzmożone tworzenie się kamienia nazębnego.
Jednym z najczęstszych sukcesów ubocznych tej diety są symptomy grypopodobne (bóle głowy, mięśni, przemęczenie, spadki nastroju). to jest spowodowane całkowitą rezygnacją z węglowodanów i tłuszczy. Dodatkowo mogą pojawić się: nudności, ospałość, drażliwość i spadki koncentracji.
krok 4
Wniosek
Nim zdecydujesz się przejść na dietę Dukana pamiętaj, iż nie to jest ani jedyny, ani naukowo potwierdzony sposób stracenia na wadze. Z tego powodu zawsze należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Najlepiej będzie, jeżeli najpierw skonsultujesz się w tej sprawie z lekarzem albo dietetykiem. Będzie on w stanie ocenić wpływ tej diety na twój organizm. Powodzenia!

Lekarz Dietetyk: CO TO JEST DIETA DUKANA I JAKIE SĄ JEJ SKUTKI UBOCZNE; WAS IST DIE DUKAN DIÄT UND WAS SIND IHRE NEBENWIRKUNGEN; WHAT IS THE DUKAN DIET AND WHAT ARE ITS SIDE EFFECTS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.