Leczenie Jak czytać etykiety spożywcze przyczyny. Jak leczyć ładne i piękne, lecz czy tak naprawdę.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak czytać etykiety spożywcze?

Definicja z ang. How to read food labels, z niem. Wie zu lesen Lebensmitteletiketten.

Jak leczy DIETETYK w przypadku JAK CZYTAĆ ETYKIETY SPOŻYWCZE: Producenci próbują nas – klientów i konsumentów oszukać. Niby wszystko jest ładne i piękne, lecz czy tak naprawdę zastanawiałaś się kiedyś co oznaczają etykiety na opakowaniach produktów spożywczych, a co najważniejsze – czy są one prawdziwe? Dziś podpowiem Wam, jak poprawnie odczytywać etykiety spożywcze.
krok 1
W czasie kupowania płatków owsianych poszukujesz zwykle dwóch najważniejszych słów: 'pełne ziarno'. 'Pełne' to magiczne wyraz dla zdrowego jedzenia i rzeczywiście pełne ziarno jest bardzo zdrowe. lecz czy rzeczywiście dane płatki są zrobione w 100% z pełnego ziarna? Regularnie zdarza się tak, iż wiadomości nie dotyczą ilości zawartych produktów, poprzez co nie wiemy ile np. tak naprawdę jest płatków w płatkach. Mimo iż fraza 'pełne ziarno' brzmi niezwykle zdrowo, tak naprawdę nie gwarantowałabym, iż płatki w całości wyprodukowane są z takiego właśnie ziarna. Poszukuj więc produktów, na etykietach których jasno jest określona zawartość danych składników. I omijaj te, na których znajdziesz zawartość konserwantów. Ponieważ np. po co płatkom konserwanty?
krok 2
Zwracaj zawsze uwagę na to, co napisane jest małym druczkiem. A takim właśnie druczkiem zwykle napisana jest spis składników. Dzięki wiedzy co tak naprawdę kupujesz będziesz w stanie wybierać naprawdę zdrowe produkty. Składniki, których jest najwięcej powinny być wypisane na początku listy, a te których jest najmniej na samym jej końcu. Możesz więc w ten sposób sprawdzać zawartość cukru czy soli w danych produktach i wybierać te, gdzie jest ich najmniej. Zwróć uwagę także na to, iż cukier występuje pod wieloma postaciami: brązowy cukier, syrop kukurydziany, fruktoza czy cukier trzcinowy.
krok 3
Jeżeli na opakowaniu znajduje się napis 'napój owocowy' możesz mieć pewność, iż w środku nie znajdziesz prawdziwego soku owocowego. Uważnie sprawdzaj więc tego typu wiadomości.
krok 4
Większość ludzi szuka informacji o kaloryczności danego produktu na odwrocie opakowania. lecz nie potrafimy jej właściwie odczytać. zwykle producent informuje nas ile kalorii znajduje się w 100g produktu, tymczasem w opakowaniu mamy tego produktu znacznie więcej. Należy na to zwracać uwagę, by rzeczywiście wiedzieć ile kalorii pochłaniamy.
krok 5
Słowa 'czysty', 'i/albo' i 'olej roślinny' sprawiają, iż tak naprawdę nie masz pewności co jesz. 'Czysty' to prawie to samo co 'naturalny', lecz jednak pozostawia nutkę (a nawet nutę) niepewności. Tak samo dokładnie powinien być określony rodzaj użytego oleju, czy to olej słonecznikowy, rzepakowy czy jakiś inny. Jeżeli zobaczysz zwrot 'i///albo' bądź pięciokrotnie czujny. Zwrot ten zostawia producentowi bardzo wiele swobody co do użycia jakiegoś składnika, regularnie zastępując go tańszym i gorszym substytutem.
krok 6
Nie łap się także na zwroty typy 'bez tłuszczu', 'light' czy '0%'. Tak naprawdę tłuszcz w takich produktach i tak się znajduje. Przeczytaj tylko z tyłu opakowania ile go jest i porównaj z takim samym wytworem tej samej przedsiębiorstwa, tylko, iż bez tego typu napisów na opakowaniach. Jaka jest rzeczywista różnica? Rozumiesz już?
krok 7
Produkty organiczne niekoniecznie mają więcej składników odżywczych. W rzeczywistości mogą być wysokokaloryczne. I znów sprowadzamy się do wniosku, iż trzeba czytać uważnie skład.

Lekarz Dietetyk: JAK CZYTAĆ ETYKIETY SPOŻYWCZE; WIE ZU LESEN LEBENSMITTELETIKETTEN; HOW TO READ FOOD LABELS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.