Leczenie Jak jeść, aby schudnąć przyczyny. Co znaczy czy powinien magazynować tłuszcz czy go spalać.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak jeść, aby schudnąć?

Definicja z ang. How to eat to lose weight, z niem. Wie zu essen, um Gewicht zu verlieren.

Co to znaczy: To w jaki sposób jesz, co jesz i kiedy jesz wpływa na twój organizm, mówiąc mu, czy powinien magazynować tłuszcz czy go spalać i przemieniać na energię i czy powinien budować mięśnie, czy może je niszczyć.
krok 1
Najprostszy plan odżywiania, które pomoże ci schudnąć zakłada jedzenie w ciągu godziny od czasu obudzenia, jedzenie przynajmniej 3 posiłków na dzień co 4-6 godz. i zaprzestanie jedzenia na 3 godziny przed pójściem do łóżka. Plan zakłada również zdrowe odżywianie i jedzenie tzw czystych posiłków (Clean Eating). To znaczy, iż każdy posiłek powinien zawierać chude białko, jeden z posiłków węglowodany bogate w błonnik, mnóstwo warzyw bez skrobi i trochę zdrowych tłuszczy. Poniżej wszystko wytłumaczę.
Białko jest potrzebne do budowy mięśni i powinno być zjadane z każdym posiłkiem - jedzenie dużych ilości białka jest bardzo istotne w czasie diety. Białko pomaga na długo zaspokoić głód i eliminuje tzw smaki na coś (nagłą chęć zjedzenia na przykład czegoś słodkiego). Dzięki pokarmom bogatych w białko nie wydziela się grelina - hormon wydzielany w żołądku wówczas gdy jesteśmy głodni i wywołujący uczucie głodu.
Zdrowe tłuszcze są bardzo potrzebne twojemu organizmowi, bo wspomagają pracę mózgu, poprawiają nastrój, pomagają wzmocnić kości i zmniejszyć stany zapalne. Kiedy tłuszcz wnika do jelita cienkiego skutkuje powiększenie wydzielania cholecystokininy, która hamuje uczucie głodu.
Węglowodany bogate w błonnik i warzywa nieskrobiowe dadzą ci energię na cały dzień. Błonnik zawarty w obydwu grupach pomaga również wypełnić żołądek i zapobiega uczuciu głodu poprzez długi moment.
Jedzenie różnych warzyw i owoców dostarcza nam mnóstwo składników odżywczych, które korzystnie wpływają na cały organizm w tym dają nam więcej energii, gładką skórę i wzmacniają nasz mechanizm odpornościowy.
Podsumowując - jedzenie daje informację do mózgu o tym, co organizm ma zrobić z zapasami tłuszczu i mięśniami (czy je spalać czy magazynować). Oczywiście planując posiłki należy pamiętać o różnorodności, jednak bez przesady, ponieważ nareszcie kto ma czas je przyrządzać? Poniżej kilka głównych wskazówek dotyczących wyboru żywności jeżeli chcesz schudnąć:
krok 2
Jedz 110-170 gramów białka na dzień. Tj. ok. 1,5 do 2 gram na każdy kilogram masy ciała bez tłuszczu. W przybliżeniu można skorzystać z następującego wzoru:
- Mężczyźni: pomnóż własną wagę w kilogramach poprzez 1,8 (1,8 jeżeli jesteś szczupły)
- Kobiety: pomnóż własną wagę w kilogramach poprzez 1,5 (1,5 jeżeli jesteś szczupła)
Rezultat da ci liczba gramów białka, które należy spożywać na dzień. Podziel ten

rezultat na 3, by wiedzieć ile białka powinno się znaleźć w każdym posiłku (albo na więcej jeżeli zjadasz więcej posiłków).
krok 3
Jedz dwie ((albo więcej porcje warzyw bez skrobi w każdym posiłku - im więcej, tym lepiej. Jedna porcja tj. 1 szklanka surowych (((albo pół szklanki gotowanych warzyw. Zwiększaj liczba porcji warzyw razem z utratą kilogramów. Pamiętaj, iż min. liczba porcji warzyw na dzień wynosi 5 - twoim celem jest 10!
krok 4
Jedz 1-3 porcje tłuszczów na dzień. Porcja to ok. 1 łyżeczka masła orzechowego ((((albo oliwy, 10 małych orzechów, 1/3 awokado, 1/4 szklanki odtłuszczonego mleczka kokosowego, 85-110 gram ryby. jeżeli chcesz szybciej spalić tłuszcz to ogranicz liczba tłuszczy do dwóch porcji.
krok 5
Jedz 1-2 porcji węglowodanów bogatych w błonnik (((((albo owoców. Jedna porcja to 1 kromka pełnoziarnistego chleba, pół szklanki gotowanych nasion ( na przykład ciemnego ryżu), 1/3 szklanki fasoli, pół ziemniaka, pół szklanki dyni, 1 jabłko, 1 szklanka owoców leśnych, 1 pomidor. Pamiętaj, by jeść co najmniej jedną porcję na I i II śniadanie, by mózg miał wiele energii na cały dzień.
krok 6
Nie zapomnij o piciu 8-12 szklanek wody na dzień między posiłkami. Woda wypełnia żołądek i wypłukuje z organizmu toksyny.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.