Leczenie Jak się odżywiać w czasie anemii z niedoboru żelaza przyczyny. Jak leczyć stanowią ok. 80.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak się odżywiać w czasie anemii z niedoboru żelaza?

Definicja z ang. How to eat during iron deficiency anemia, z niem. Wie bei der Eisenmangelanämie zu essen.

Jak leczy DIETETYK w przypadku JAK SIĘ ODŻYWIAĆ W CZASIE ANEMII Z NIEDOBORU ŻELAZA: Mówi się, iż anemia z niedoboru żelaza to choroba typowo kobieca, gdyż to panie stanowią ok. 80% chorych. Kluczem do poprawy stanu zdrowia jest w tym wypadku przestrzeganie właściwej diety. Zapoznaj się z kilkoma danymi, o których powinieneś wiedzieć przed zaplanowaniem tego rodzaju jadłospisu.
krok 1
Weź pod uwagę różnice w wchłanianiu do organizmu żelaza różnego pochodzenia.
Żelazo z racji na pochodzenie dzielimy na hemowe i niehemowe. Hemowe, pochodzenia zwierzęcego, które znajdziemy w produktach mięsnych, rybach, drobiu, wchłania się do organizmu w ok. 10-15%. Niehemowe, które znajdziemy w warzywach (np brokuły, brukselka, buraki, czerwona kapusta), pełnoziarnistych produktach (np chleb razowy, kasze), niektórych owocach i nasionach (np suszone morele, pestki z dyni), warzywach strączkowych (np fasola, groch) wchłania się do organizmu w około 2-3%. Spora zawartość żelaza w produkcie nie zawsze świadczy iż jest on dla nas jego najlepszym źródłem (dobrym odpowiednikiem jest tutaj szpinak).
krok 2
Chcesz wspomóc wchłanianie się żelaza? Jedz produkty z witaminą C.
Na wchłanianie żelaza korzystnie działa wit. C i kwas foliowy, dlatego dobrze zadbać o obecność w diecie również tych produktów (np owoców takich jak czarne porzeczki, aronie, czy truskawki). z racji na obecność witaminy C w warzywach warto spożywać je jako bonus do posiłków mięsnych.
krok 3
Unikaj produktów, które zaburzają wchłanianie żelaza.
Istnieje szereg substancji, które zaburzają wchłanianie żelaza. To są na przykład składniki mineralne jest to wapń, miedź czy cynk, i np taniny czy szczawiany. Dlatego popijanie mlekiem posiłku bogatego w żelazo nie jest dobrym pomysłem.
krok 4
Ogranicz tłuszcz przy obróbce potraw mięsnych.
Żelazo pochodzenia zwierzęcego zawarte w produktach mięsnych jest dobrze przyswajalne poprzez organizm, jednak dostarcza mu także dodatkowego tłuszczu. Dlatego warto unikać go przy obróbce potraw (w szczególności smażenia czy duszenia poprzedzonego obsmażaniem).
krok 5
Pozbądź się "pustych" kalorii.
Warto wyeliminować z diety takie produkty jak białe pieczywo, słodycze, wyroby cukiernicze.
krok 6
W okresie przesileń stosuj suplementy.
W okresie szczególnego zapotrzebowania na witaminy i mikroelementy możemy sięgnąć po dodatkowe suplementy diety dostępne w aptekach. Większość preparatów z żelazem jest dostępna na receptę.




Wskazówki i ostrzeżenia
z racji na obecność tanin powinno się unikać picia kawy czy herbaty jako napojów do posiłków (można z powodzeniem pić je pomiędzy posiłkami).Wg Instytutu Żywności i Żywienia potrzebujemy około 14-17 mg żelaza na dobę. Zapotrzebowanie na żelazo jest większe u kobiet w ciąży. Najwięcej żelaza znajdziemy w wątróbce i pestkach z dyni ( około 10mg/100g produktu).

Lekarz Dietetyk: JAK SIĘ ODŻYWIAĆ W CZASIE ANEMII Z NIEDOBORU ŻELAZA; WIE BEI DER EISENMANGELANÄMIE ZU ESSEN; HOW TO EAT DURING IRON DEFICIENCY ANEMIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.