Leczenie Jak zmienić nawyki żywieniowe przyczyny. Jak leczyć to jak i kiedy się je. Nawyki.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Definicja z ang. How to change eating habits, z niem. Wie man Essgewohnheiten ändern.

Jak leczy DIETETYK w przypadku JAK ZMIENIĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE: W zmianie nawyków żywieniowych nie chodzi tylko o to, co się je tylko także o to jak i kiedy się je. Nawyki żywieniowe odgrywają kluczową rolę w tym, jak twój organizm spala tłuszcz.
krok 1
Jedz 5-6 posiłków na dzień i nie zapominaj o śniadaniu!
Zamiast jeść 3 średnich albo dużych posiłków na dzień należy jeść 5 a nawet 6 mniejszych porcji żywności. Należy również pamiętać o tym, by zawsze jeść śniadanie w przeciągu 1 godziny od czasu obudzenia się. Dlaczego? Gdyż nasz metabolizm zwalnia w nocy a przyspieszyć go może tylko posiłek. Od czasu zjedzenia pierwszego posiłku zaczynamy spalać więcej tłuszczyku. Sporo osób uważa, iż jeżeli nie zje śniadania to się nic nie stanie - a nawet lepiej, gdyż zjedzą w ciągu dnia mniej tłuszczu i kalorii. Jednak nie jedząc śniadania zaczynamy być głodni a nasz metabolizm spada jeszcze bardziej.
Kluczem do schudnięcia nie jest ograniczanie posiłków tylko ich powiększenie (oczywiście w mniejszych porcjach). Częste jedzenie zapobiegnie uczuciu głodu w czasie dnia. Dodatkowo, jeżeli jedz duże ilości białka i błonnika i pijesz wystarczające ilości wody to będziesz czuć się najedzony przed dłuższy moment i nie będziesz czuć potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego.
Twój rozkład posiłków w ciągu dnia powinien wyglądać następująco:
1. 7:00 - śniadanie
2. 10:00 - II śniadanie
3. 12:00 - lunch
4. 16:00 - obiad
5. 19:00 - mała kolacja + lekki deser
krok 2
Jedzenie więcej przyspiesza metabolizm
Brzmi śmiesznie, lecz taka jest prawda. w czasie trawienia spalane są kalorie. Zatem jeżeli twój żołądek będzie co chwilkę "uruchamiany" do pracy, wówczas spalisz więcej kalorii. Oczywiście to nie oznacza, iż masz jeść byle co (na przykład rzeczy tłuste i kaloryczne). Najlepiej jeść produkty bogate w białko i błonnik ((na przykład chuda wędlina drobiowa, surowe warzywa i owoce, jajka, odtłuszczone jogurty i tym podobne
krok 3
Przestań jeść na 3 h przed pójściem spać
Prawdopodobnie czytałeś gdzieś, iż lepiej nie jeść po godzinie 19, jednak to dotyczy osób, które chodzą spać ok. godziny 21-22. jeżeli jesteś jednak nocnym markiem, możesz jeść ostatni posiłek nieco później.
Ogólna zasada jest taka, iż nie powinno się jeść zwyczajnie 3 godziny przed położeniem się spać. Zatem jeżeli zazwyczaj idziesz spać o 1 w nocy to kolację możesz zjeść o 22.
Dlaczego nie należy jeść na noc? Jedzenie późnym wieczorem może powodować gazy, wzdęcia i skurcze żołądka. Jedzenie na noc skutkuje również, iż twój organizm musi trawić zamiast skupić się na regeneracji i odpoczynku. W następstwie rano ma się mniej energii i spada odporność organizmu na choroby.
krok 4
Przestań jeść z nudów czy emocji
Łatwiej powiedzieć niż zrobić. jeżeli jesteś zestresowany, masz depresję, brak wsparcia przyjaciół czy rodziny to możliwe, iż zaczynasz podjadać - ma tak większość osób. Takie podjadanie jest okropnym nawykiem, gdyż je się między posiłkami i to nawet wówczas, kiedy nie jest się głodnym.
Stres i depresja również przyczyniają się do zwiększonej produkcji kortyzolu (hormon stresowy), który skutkuje odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha. I jeszcze jedno - stres i płaski brzuch są jak olej i woda. Nie można ich razem połączyć.
krok 5
Sosy i dressingi
jeżeli się odchudzasz to bacznie przyglądaj się wszystkim sosom i dressingom dodawanych do sałatek. Teoretycznie sałatka jest niewiele kaloryczna, jednak kiedy połączymy ją z dressingiem z oliwy czy śmietany to liczba zjedzonych kalorii wzrośnie do 300 albo więcej.
krok 6
Unikaj konserwantów
Oczywiście to jest praktycznie nie możliwe w dzisiejszych czasach, jednak możesz ograniczyć ich liczba. Sięgaj po proste i niewiele przetworzone produkty. Zamiast gotowego serka homogenizowanego sięgnij po biały ser zmiksowany z odtłuszczonym jogurtem i przyprawami - w smaku będzie mała różnica, lecz będziesz mieć pewność, iż wyeliminowałeś kilka składników E. Staraj się jeść prosto i ekologicznie.
krok 7
Przeanalizuj własne przyzwyczajenia żywieniowe
Czy jesz śniadanie w ciągu godziny od obudzenia? Czy podjadasz pomiędzy posiłkami?
jeżeli tak, to co wówczas jesz?

jeżeli lubisz podjadać wówczas sięgaj po coś zdrowszego jak owoce czy warzywa. Możesz nawet nieco urozmaicić własne przekąski - np zamiast jeść samo jabłko możesz je pokroić na kawałeczki i wymieszać z łyżeczką masła orzechowego - dlatego dodasz do posiłku więcej białka. Jak już wiesz gdzie robisz błędy w odżywianiu to postaraj się stopniowo je eliminować. Pamiętaj, jedz zdrowo i jedz regularnie!

Lekarz Dietetyk: JAK ZMIENIĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE; WIE MAN ESSGEWOHNHEITEN ÄNDERN; HOW TO CHANGE EATING HABITS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.