Leczenie Jakie właściwości ma miód? Cz. 1 przyczyny. Jak leczyć organizm człowieka. Już dziś zastąp.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jakie właściwości ma miód? Cz. 1?

Definicja z ang. What properties is honey? Vol. 1, z niem. Welche Eigenschaften ist Honig? Vol. 1.

Jak leczy DIETETYK w przypadku JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA MIÓD? CZ. 1: Miód – zdrowsza alternatywa dla cukru, ma prawdziwie zbawienny wpływ na organizm człowieka. Już dziś zastąp łyżeczkę cukru dodawaną do herbaty łyżeczką miodu. Poniżej dowiesz się, jak może on poprawić twoje zdrowie.
krok 1
Jeśli chorujesz na serce albo masz słabe krążenie.
Spożywanie 100-200g miodu na dzień reguluje pracę serca, zapobiegając arytmii albo łagodząc jej symptomy. Ponadto obniża ciśnienie krwi, będzie więc najlepszy dla osób żyjących w ciągłym napięciu i odczuwających konsekwencje stresu. Redukuje również miażdżycę, względnie – zapobiega jej stworzeniu. Rekomendowana liczba miodu jest co prawda dosyć duża, lecz możesz ją spokojnie podzielić i cały dzień raczyć się słodką herbatą. Możesz także zjeść na śniadanie kanapki z serem białym i miodem.
krok 2
Jeśli cierpisz na nerwicę, depresję, jesteś zmęczony, przepracowany.
Uspokajające działanie miodu jest znacznie korzystniejsze dla twojego organizmu, niż tabletki o takim działaniu. Miodowa kuracja na dłuższą metę będzie także lepsza przy przemęczeniu, niż następne kubki kawy czy napojów energetyzujących, które w skrajnym przemęczeniu i tak już nie pomagają.
krok 3
Miód jest regularnie sugerowany na problemy z gardłem, takie jak przeziębienie, kaszel, chrypka, ból gardła.
Z tym jednak uważaj i sprawdź, jak miód działa na ciebie. Niektórym rzeczywiście pomaga on na gardło, lecz innym szkodzi podrażniając je.
krok 4
Na problemy z układem pokarmowym.
Działa kojąco na wrzody żołądka. Jest więc pomocny przy wszelkich objawach świadczących o tym, iż organizm źle znosi stres – choroby serca, nerwica, przemęczenie, wrzody. Reguluje także pracę jelit, przynosząc ulgę w problemach z zaparciami i biegunkami. W tym przypadku dobrze się sprawdza następująca sposób: wieczorem rozpuść łyżeczkę miodu w szklance lekko ciepłej, lecz nie gorącej, wody. Odstaw, a rano wypij jeszcze na czczo i odczekaj co najmniej pół godziny przed zjedzeniem śniadania. Miód pobudza również wydzielanie enzymów poprzez ślinianki.
krok 5
Miód dobrze jest stosować także zewnętrznie. Możesz dodawać go do maseczek domowej roboty. Świetnie zregeneruje popękane usta, pod warunkiem, iż nie zliżesz go zbyt prędko.
krok 6
Pamiętaj, by nigdy nie podgrzewać miodu, bo niszczy to jego właściwości. Herbatę posłodź więc dopiero, gdy przestygnie. Z tego względu należy także z sporym dystansem podchodzić do reklam ciastek, entuzjastycznie informujących, iż zawierają one miód. Po upieczeniu nic ze zbawiennych właściwości miodu już nie zostało.
krok 7
Jeśli miód się skrystalizował, mówiąc potocznie – scukrzył, a chcesz, aby znów był płynny, ogrzej go w kąpieli wodnej, lecz w temperaturze nie wyższej, niż 45 stopni C.

Lekarz Dietetyk: JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA MIÓD? CZ. 1; WELCHE EIGENSCHAFTEN IST HONIG? VOL. 1; WHAT PROPERTIES IS HONEY? VOL. 1;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.