Leczenie Nie możesz schudnąć? Być może winny jest temu kortyzol! przyczyny. Co znaczy emocjonalnego.

Czy pomocne?

63% pozytywne
22 głosy

Nie możesz schudnąć? Być może winny jest temu kortyzol!

Definicja z ang. You can not lose weight? Perhaps it owes ago cortisol!, z niem. Sie können nicht Gewicht zu verlieren? Vielleicht verdankt es vor Cortisol!.

Co to znaczy:

Kortyzol to hormon, który wydzielany zostaje w chwili stresu zarówno emocjonalnego jak i fizycznego. Odgrywa on również główną rolę metaboliczną. To on w dużej mierze decyduje o tym z czego nasz organizm będzie czerpał energię: białek, tłuszczy czy węglowodanów. W poprawnie funkcjonującym organizmie adrenalina sprawia, iż jesteśmy pobudzeni, powiększa się również nasz poziom metaboliczny. Kortyzol wpływa na szybsze reakcje organizmu między innymi produkcję glukozy, która ma w znaczący sposób podnieść poziom energii w momencie stresu.

Co odbywa się jednak gdy jesteśmy narażeni na kortyzol poprzez dłuższy czas?

Chodzi nie tylko o ten rodzaj stresu, który odczuwany jest poprzez nas jako silna emocja lecz również brak snu, przemęczenie fizyczne czy nadużycie energetyczne organizmu.
Badania wykazały, iż w chwili gdy adrenaliny jest za wiele komórki tłuszczowe stają się oporne na jej sygnały. Inaczej mówiąc nie uwalniają one tłuszczu w odpowiedzi na stymulację hormonalną. Z racji na długotrwałą obecność kortyzolu kumulują one tłuszcz.
Badania wykazały, iż kobiety które reagowały na stres większym wydzielaniem kortyzolu były w konsekwencji bardziej skłonne do objadania się w momencie stresu.
Wysoki poziom kortyzolu minimalizuje również poziom testosteronu co jest główną powodem utraty tkanki mięśniowej.


Jednym z symptomów zachwiania równowagi hormonalnej jest wysoka konsumpcja węglowodanów prostych jest to: białe pieczywo, słodycze, produkty wysoko przetworzone.
Naukowcy odkryli również enzym HSD obecny w komórkach tłuszczowych, który wyzwala przyrost kortyzolu wewnątrz nich. Mimo prawidłowego poziomu tego hormonu we krwi obecność enzymu może w znaczący sposób wpływać na rozrost komórek tłuszczowych.
Badania wykazały że najwięcej HSD zawierają na ogół komórki tłuszczowe brzucha co może wyjaśniać skłonności do gromadzenia się w tym miejscu nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Jak zmniejszyć poziom kortyzolu i schudnąć?

 • Aktywność fizyczna
  Regularny i zrównoważony wysiłek pozwoli nam utrzymać nerwy na wodzy. Poprawia wrażliwość insulinową i zwalcza negatywne działanie hormonów stresu na organizm. Już 20minutowy szybki marsz daje zbawienne efekty w trosce o spokój i zdrowie naszego ciała.
 • Techniki relaksacji
  Spośród wielu znanych w najwyższym stopniu polecam jogę, medytację i ćwiczenia oddechowe. Pozwolą nam się wyciszyć i spojrzeć na różne aspekty naszego życia z kompletnie innej perspektywy.
 • Herbata
  tymczasem kawa wpływa na podniesienie poziomu kortyzolu, czarna herbata pita często wpływa na zachowanie równowagi hormonalnej. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Londyńskim wykazało, że uczestnicy pijący często czarną herbatę mieli niższy poziom kortyzolu i reagowali mniejszym jego wydzielaniem w wypadku stresowej niż grupa pijąca placebo z taką samą ilością kofeiny.
 • Wdzięczność
  Zamiast narzekać i denerwować się wszystkim dookoła - rozejrzyj się i znajdź chociaż pięć rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pięć osób, które kochasz i nie wyobrażasz sobie życia bez nich.
  Pomyśl o rzeczach, ludziach, przypadkach, które sprawiają iż uśmiech bez żadnego wysiłku wraca na Twoją twarz.

 

"jeżeli jesteś przygnębiony - żyjesz w przeszłości,
""jeżeli jesteś zdenerwowany - żyjesz w przyszłości,
>"""jeżeli jesteś spokojny - żyjesz w teraźniejszości."
-Lao Tzu

Jak się okazuje dieta nie może być przyczyną do stresu. Zdrowa i dobrze zbilansowana w połączeniu z aktywnością fizyczną i szczerą radością jest kluczem do pięknej sylwetki.

Pomoc w przypadkach: kortyzol na odchudzanie, metoda chudnięcia oparta na kortyzolu, dieta z kortyzolem

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

  Artukuł bez konkrertow. W przypadku obniżenia kortyzolu nie wystarczy pic herbatki i się relaksować. bardziej przydałaby się fachowa i konkretna pomoc.