Leczenie Jak zapobiec późnemu wykryciu raka piersi przyczyny. Jak leczyć Na szczęście aktualnie rak.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiec późnemu wykryciu raka piersi?

Definicja z ang. How to prevent detection of breast cancer późnemu, z niem. Wie Erkennung von Brustkrebs zu verhindern późnemu.

Jak leczy GASTROENTEROLOG w przypadku JAK ZAPOBIEC PÓŹNEMU WYKRYCIU RAKA PIERSI: Rak piersi jest niestety jednym z częstszych nowotworów dotykających kobiety. Na szczęście aktualnie rak nie jest wyrokiem, a rozpoznanie go we wczesnym stadium choroby daje niemal 100 procentowe szanse wyleczenia. Aby jednak rozpoznać niepokojące zmiany musimy zapoznać się z profilaktyką raka piersi. Artykuł przedstawia kilka najważniejszych sposobów, które pozwalają ci zwiększyć własną świadomość i uchronić się przed zbyt późnym rozpoznaniem guza albo niepokojących zmian.
krok 1
Jedną z najprostszych metod profilaktycznych jest samokontrola piersi. Jest jej poświęcony osobny artykuł, który możecie przeczytać, aby dowiedzieć się więcej na temat przeprowadzania takich autodiagnostycznych metod badania piersi. Powinno się je wykonywać tego samego dnia cyklu, raz w miesiącu, po miesiączce (jeżeli miesiączkujemy).
Przeczytaj: Jak badać piersi?
Niestety niebezpieczeństwo choroby nowotworowej jest większe razem z naszym starzeniem się. Ponadto w grupie ryzyka są osoby, które nie karmiły piersią, są obciążone genetycznie (ich mamy czy babcie chorowały na raka piersi lub tata na raka prostaty), wcześnie zaczęły pokwitać, a późno przekwitać. To jednak tylko modelowe określenia grupy ryzyka. Pamiętaj, iż nie każda kobieta z takiej grupy zachoruje.
krok 2
((jeżeli jesteś młodą kobietą (przed 35 rokiem życia) powinnaś raz w roku wykonywać USG piersi. Z kolei (((jeżeli jesteś już trochę starsza zainteresuj się działalnością mammobusów i badań mammograficznych. Niestety jakiekolwiek z nich nie dają 100% pewności wykrycia albo wykluczenia nowotworu, jednakże spełniają poważną rolę we wczesnym wykrywaniu. USG jest kompletnie bezpieczne i mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Wykorzystuje się tutaj ultradźwięki. Z kolei mammografia jest nieco podobna do prześwietlenia, bo również należy do badań radiologicznych. jakiekolwiek z tych badań nie boli. Wg opinii większości lekarzy po 35 roku życia kobiety powinny wykonywać raz w roku oba badania, co pozwoli na ewentualne wykrycie komórek rakowych w tak wczesnym stadium, iż ich leczenie będzie bardzo łagodna dla pacjentki.
krok 3
Profilaktyczne badania powinnaś przeprowadzać w sprawdzonych miejscach. Właściwe przeprowadzenie badania i interpretacja wyników są bardzo istotne, jednak aktualnie każdy doktor może kupić sobie ultrasonograf i przeprowadzać badania. Źle przeprowadzone badanie może nie wskazać rzetelnych wyników i narazić cię na fałszywy spokój albo także niepotrzebnie spowodować w tobie obawę. Pytaj się zatem zawsze czy doktor przeprowadzający badanie ma certyfikat rzetelności, wydawany poprzez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Możesz kierować się również wyglądem placówki, czynnikami dyskwalifikującymi są z pewnością brak higieny i niemiła obsługa.




Wskazówki i ostrzeżenia
Pamiętaj, iż powinnaś powiedzieć lekarzowi kilka ważnych informacji, które wpływają na rezultat badania, te najistotniejsze to data ostatniej miesiączki, wiadomość na temat urodzonych i karmionych piersią dzieci, powinnaś również zgłosić przyjmowane tabletki antykoncepcyjne i poinformować czy stosujesz hormonalną terapię zastępczą.

Lekarz Gastroenterolog: JAK ZAPOBIEC PÓŹNEMU WYKRYCIU RAKA PIERSI; WIE ERKENNUNG VON BRUSTKREBS ZU VERHINDERN PÓŹNEMU; HOW TO PREVENT DETECTION OF BREAST CANCER PÓŹNEMU;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.