Leczenie Jak przetrwać atak migreny przyczyny. Jak leczyć funkcjonowanie. Jeżeli cierpisz na.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przetrwać atak migreny?

Definicja z ang. How to survive a migraine attack, z niem. Wie eine Migräne-Attacke zu überleben.

Jak leczy GINEKOLOG w przypadku JAK PRZETRWAĆ ATAK MIGRENY: Migreny mogą być niezwykle uciążliwe i kompletnie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Jeżeli cierpisz na migrenę albo uważasz, iż możesz jej kiedyś doświadczyć, najlepszym metodą walki z nią jest zapobieganie jej wystąpieniu. Jeżeli jednak atak migreny nastąpi, warto wiedzieć jak go przetrwać. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby.
krok 1
Działaj szybko.
Możesz zrobić sporo rzeczy, by powstrzymać albo zminimalizować dolegliwości powiązane z migreną, lecz musisz podjąć działania, gdy tylko zauważysz pierwsze jej symptomy. Dla przykładu w niektórych sytuacjach możemy pokonać migrenę lekami przyjętymi w ciągu kilku pierwszych godz. od wystąpienia wczesnych symptomów, później nasz organizm może na nie nie reagować.
Naucz się rozpoznawać wczesne symptomy migreny. Migrena regularnie poprzedzana jest symptomami takimi jak nudności, zawroty głowy, sztywność karku i drażliwość. Jeżeli rozpoczniesz leczenie, gdy tylko zauważysz jeden z tych symptomów, być może będziesz w stanie powstrzymać atak migreny.
Zachowaj spokój. Niestety, gdy zaczynamy zwracać uwagę na wczesne symptomy migreny, regularnie wpadamy w panikę. Lęk i strach mogą tylko pogorszyć atak albo mogą zamienić zwykły ból głowy w migrenę. Odpręż się i zacznij myśleć pozytywnie.
krok 2
Gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy migreny, przyjmij max. bezpieczną dawkę ibuprofenu, aspiryny, paracetamolu albo także innego leku przeciwbólowego bądź niesteroidowego leku przeciwzapalnego, dostępnego bez recepty.
Jeżeli tego typu leki nie są skuteczne, spróbuj leków przeznaczonych specjalnie do zwalczania migreny. Środki przeciwbólowe regularnie nie działają dobrze, szczególnie przy ostrych migrenach, lecz warto spróbować. Badania wykazały gdyż, iż przyjęcie wyższej niż zwykle dawki aspiryny jest prawie tak samo skuteczne jak leki na migrenę dostępne na receptę. Pamiętaj jednak, aby nie przyjmować większej dawki, niż rekomendowana, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ponadto
jeżeli istnieje konieczność przyjmowania leków przeciwbólowych częściej niż dwa razy w tygodniu, skonsultuj się z lekarzem, który przepisze ci bardziej efektywne leki, które nie tylko będą leczyć, lecz również i zapobiegać migrenie.
krok 3
Ustal właściwy poziom kofeiny we krwi.
Kofeina działa na nasz organizm dwojako, jednocześni wywołując bóle głowy i łagodząc je. To jest powiązane z tak zwany syndromem odstawienia.
jeżeli organizm jest przyzwyczajony do pobudzania kofeiną, spadek jej poziomu we krwi może prowadzić do bólu głowy. Należy wówczas napić się kawy albo zażyć suplement zawierający kofeinę albo guaranę.
jeżeli po takim zabiegu ból głowy ustąpi, znaczy to, iż migreny najprawdopodobniej pochodzą od wahań poziomu kofeiny. Należy jednak uważać, tak aby nie spożywać jej w zbyt dużych ilościach i nie popaść w uzależnienie od kofeiny.
krok 4
Koktajl na ból głowy.
Przygotuj szczególny koktajl, który pomoże ci pokonać ból głowy. W tym celu zmieszaj ze sobą 3 płynne kapsułki leku Advil ( albo innego ibuprofenu w formie płynnej) z colą zawierającą w swym składzie kofeinę. Mieszankę wypij zaraz, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy migreny. Kapsułki leku i kofeina dzięki obecności dwutlenku węgla w coli szybciej dostaną się do krwiobiegu. Nie są jednak rekomendowane dietetyczne napoje gazowane, gdyż bardzo regularnie zawierają sztuczne słodziki, na które są wrażliwe osoby cierpiące na migreny.
krok 5
Przestań wykonywać wszystkie czynności i zrelaksuj się.
U niektórych osób odpoczynek łagodzi dolegliwości powiązane z migreną. Praktykuj sposoby głębokiego oddychania ( albo medytację. Ogranicz własną aktywność, dopóki ból nie ustąpi. Naucz się efektywnie relaksować własne ciało i przejmij nad nim całą kontrolę.
krok 6
Udaj się w ciche i ciemne miejsce.
Hałas i ostre światło (a czasem nawet światło w ogóle) mogą wywoływać u niektórych osób migrenę. Osoby bardzo wrażliwe na światło i hałas zaczynają wówczas odczuwać mocny ból głowy. Zwyczajnie usiądź w ciemnymi i cichym pomieszczeniu, a symptomy na pewno się zmniejszą.
krok 7
Zdrzemnij się.
Migreny są czasem tak bolesne, iż nawet sen jest nie do zniesienia. Jednak
jeżeli jesteś w stanie zasnąć, zrób to. Tak długo jak będziesz spać, nie będziesz odczuwać bólu i jest duża szansa, iż zniknie on po przebudzeniu. Niektórzy pacjenci przyjmują leki przeciwhistaminowe ( albo nasenne, by aczkolwiek na chwilę się zdrzemnąć. Leki te mogą również w inny sposób łagodzić bóle głowy. Zanim jednak zdecydujesz się je przyjąć, skonsultuj się z lekarzem. Niestety zdarzają się osoby, u których leżenie wywołuje nasilenie bólu.
krok 8
Na bolące miejsce zastosuj okład z lodu.
Przyłóż lód na 15–20 min., następnie poczekaj chwilę i w przypadku konieczności powtórz czynność. Pomocne jest przykładanie lodu z tyłu szyi. Niektórzy uważają, iż symptomy migreny może złagodzić również gorący prysznic ( albo siedzenie w wannie z gorącą wodą i przykładanie do karku okładu z lodu.
krok 9
Masaż.
Ugniatanie twarzy, głowy, ramion, pleców i szyi może złagodzić symptomy migreny u niektórych osób. Istnieją jednak przypadki, iż masaż spowoduje tylko nasilenie bólu. Warto jednak wypróbować i tę metodę.
krok 10
Wylecz nudności i biegunkę,
jeżeli występują równocześnie z bólem głowy.
Migrenie bardzo regularnie towarzyszą inne symptomy, takie jak nudności, wymioty czy biegunka. Leki przeciwko tym dolegliwością powinny efektywnie złagodzić te symptomy. Może się jednak okazać, iż pozwolenie sobie na wypróżnienie szybciej zwalczy dolegliwości powiązane z migreną. W takim przypadku nie stosuj jakichkolwiek leków, chyba iż będzie to absolutnie niezbędne.
krok 11
Zapytaj lekarza o leki na receptę.

jeżeli cierpisz na uporczywe migreny, które nie reagują na inne leczenie, sięgnij po leki na receptę, które złagodzą jej symptomy i skrócą czas trwania ataków. Podobnie jak inne leki, powinny być one przyjęte zaraz gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy migreny. Doktor przepisze ci leki, które będą dostosowane do twojego indywidualnego przypadku. Uważaj jednak, bo wszystkie tego typu leki mają potencjalnie poważne konsekwencje uboczne i mogą uzależniać. Nie należy więc stosować ich każdego dnia.

jeżeli stwierdzisz, iż dany lek nie działa na ciebie, skonsultuj to z lekarzem, który przepisze ci inne leki zastępcze.
krok 12
W niektórych sytuacjach niski poziom progesteronu może zwiększać częstość i nasilenie bólów migrenowych.


jeżeli jesteś kobietą, a migreny regularnie występują na 2 tygodnie przed miesiączką, udaj się do lekarza, by sprawdził twój poziom progesteronu i ewentualnie zalecił kurację hormonalną.
krok 13
Niewielka aktywność fizyczna jest również wskazana dla niektórych osób cierpiących na migrenę.
Spacer na świeżym powietrzu czy sprzątanie, może pomóc złagodzić ból. Czasem jedyne o czym myślimy to położyć się i zasnąć, lecz być może to właśnie aktywność fizyczna przyczyni się do zwalczenia migreny.
krok 14
Każda migrena jest inna, wypróbuj więc różne zabiegi i metody, by znaleźć taki, który działa właśnie na ciebie.

Lekarz Ginekolog: JAK PRZETRWAĆ ATAK MIGRENY; WIE EINE MIGRÄNE-ATTACKE ZU ÜBERLEBEN; HOW TO SURVIVE A MIGRAINE ATTACK;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    oj kofeina to mój przyjaciel i wróg jednocześnie. Jedna filiżanka za dużo, albo za szybko po poprzedniej i migrena murowana. Dziewczyny z fanpejdża Migrena z głowy radzą pić wtedy kawę z cytryną. Jeszcze się na to nie skusiłam, bo muszę poczekać aż napad wywoła co innego niż właśnie kawa!