Leczenie Jak stosować aromaterapię przyczyny. Co znaczy Mieszanka zapachów służyła im do różnych.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak stosować aromaterapię?

Definicja z ang. How to use aromatherapy, z niem. Wie zu verwenden Aromatherapie.

Co to znaczy: Aromaterapia była już znana 3000 lat p.n.e. w cywilizacji sumeryjskiej. Mieszanka zapachów służyła im do różnych rytuałów, regularnie mistycznych. Stosowali oni różnego rodzaju rośliny, pomiędzy innymi tymianek i mirt. Aktualnie na rynku mamy szeroki wybór olejków eterycznych. Jedne są lepszej jakości drugie gorszej. Zapach to bardzo istotny bodziec dla naszego mózgu. Pobudza on wyobraźnię i może wpływać na nas rozluźniająco. Aromaterapia ma sporo zalet. Może np. wpływać na nasze samopoczucie a tym samym zmniejszać stres. Jednocześnie tworzy ona niezwykłą atmosferę w domu. W artykule znajdziesz pomysły na wykorzystanie aromaterapii w twoim domu.
olejki eteryczne,podgrzewacz,woda,
krok 1
Po pierwsze musisz określić jakie zapachy lubisz. To bardzo istotne. Będzie to determinować wybór olejku eterycznego. Czy lubisz bardziej delikatne czy intensywne zapachy? Orzeźwiające czy bardziej słodkie, wprowadzające w stan rozluźnienia? Odpowiedz sobie na te pytania i dopiero wtedy idź do sklepu. Pamiętaj, iż olejki w butelce pachną trochę inaczej niż po wykorzystaniu ich w podgrzewaczu. Oczywiście możesz eksperymentować, tylko pamiętaj, tak aby nie testować kilku olejków tego samego dnia, gdyż wcześniej użyte zapachy będą ze sobą kolidowały.
krok 2
Pamiętaj, iż nie musisz sugerować się zapachami dostępnymi w sklepie. Jeżeli masz ochotę możesz samemu utworzyć swój własny zapach. Użyj do tego mieszanki świeżych ziół bądź kwiatów. Mogą także być suszone (na przykład mięta z torebki). Włóż swoją mieszankę ziół do podgrzewacza wypełnionego wodą i zapal go. Intensywność zapachu zależy od ilości ziół.
krok 3
Przed stosowaniem olejków należy wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Mają one właściwości antyseptyczne a więc pomagają w odkażaniu i niszczeniu drobnoustrojów na skórze bądź błonie śluzowej. Pamiętaj jednak, tak aby przed zastosowaniem, któregokolwiek olejku sprawdzić czy nie jesteś uczulony na niego. Nie stosuj olejku w okolicach oczu.
krok 4
W jaki sposób można zastosować aromaterapię. Jest sporo sposobów. Pierwszym i w najwyższym stopniu znanym jest już wcześniej wspomniana sposób z podgrzewaczem. Na rynku jest sporo tego typu urządzeń. Podgrzewacz złożona jest ze zbiorniczka, do którego nalewa się wodę z olejkiem. Pod spodem jest źródło ognia a więc świeca, która podgrzewa wodę powodując rozprzestrzenianie się zapachu.
krok 5
Następną sposobem jest inhalacja. Służy ona regularnie w stanach przeziębienia bądź grypy. Może pomagać także w bólach migrenowych. Jak ją użyć. Wystarczy go garnka z parującą wodą wlać kilka kropel olejku. Ustaw głowę nad garnkiem i przykryj ją ręcznikiem, tak by para nie uciekała spod niego. Trzymaj głowę w odpowiedniej odległości, tak aby nie oparzyć się para.
krok 6
Równie dobrze można aplikować olejki na skórę. Jednakże przy tej metodzie trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż prawie wszystkie olejki można stosować bezpośrednio na skórę. Najpierw sprawdź czy nie jesteś uczulony na którykolwiek składnik olejku. Nie stosuj go w okolicach oczu. Pamiętaj, iż jakość olejku jest bardzo istotna, szczególnie w czasie aplikacji na skórę. Do tego typu zabiegów stosuj olejki wysokiej jakości.




Wskazówki i ostrzeżenia
Nie stosuj olejków eterycznych w okolicach oczu. Stosuj się do ulotki dołączonej do opakowania.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.