Leczenie Jak stosować mniszek lekarski przyczyny. Co znaczy kwitnienia powstaje „dmuchawiec”. Także.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak stosować mniszek lekarski?

Definicja z ang. How to use dandelion, z niem. Wie Löwenzahn zu verwenden.

Co to znaczy: Każde dziecko zna złocistożółty kwiatek mlecza, z którego wiosną po okresie kwitnienia powstaje „dmuchawiec”. Także w innych porach roku można roślinę rozpoznać bez trudności. Ma on tworzące rozetę, charakterystyczne listki z głębokimi wcięciami. Sporo osób, które hodują trawnik – musi na co dzień walczyć z tą rośliną, gdyż szybko się rozprzestrzenia i wrasta bardzo mocno w ziemię. Prócz tego posiada szereg właściwości leczniczych. Czytając ten artykuł dowiesz się jakie choroby można leczyć dzięki mniszka lekarskiego.
krok 1
Występowanie mniszka lekarskiego.
Ta niezbyt wymagająca i łatwo przystosowująca się do warunków otoczenia roślina zakwita niemal wszędzie. Spotkać ją można w całej Europie- od w najwyższym stopniu wysuniętej na północ Laponii po Sycylię. W naszych szerokościach geograficznych kwiat ten porasta regularnie całe połacie łąk. Młode listki mniszka zbiera się w maju i kwietniu.
krok 2
Lecznicze działanie mniszka lekarskiego.
Od dawna znane jest lecznicze działanie rośliny w razie nietrzymania moczu. Aktualnie dostępnych jest szereg leków na bazie mniszka lekarskiego, regulujących czynność nerek i wspomagających usunięcie kamieni nerkowych i moczowodowych. Stosując ziele mniszka można zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych. Pożądane efekty przynosi jednak długookresowe wykorzystywanie leku, przynajmniej cztery do sześciu tygodni.
Pozytywne efekty daje leczenie listkami albo sokiem z mniszka lekarskiego. Ziele zawiera gdyż sporo witamin, szczególnie witaminę C. Pobudza ona funkcje wątroby i woreczka żółciowego i działa oczyszczająco na organizm. Oprócz tego ziele to działa ogólnie wzmacniająco, gdyż wspomaga ukrwienie tkanki łącznej.
krok 3
Sposób przyrządzenia herbatki z mniszka lekarskiego.
Napój ten przyrządzany jest z korzenia i części zielonej mniszka. Przyrządza się go w sposób następujący: 1 albo 2 łyżeczki ziela zalać filiżanką wrzącej wody i jeszcze raz zagotować. Pozostawić na kwadrans do zaparzenia. Wypijać każdego dnia rano i wieczorem filiżankę napoju. Taka herbatka działa oczyszczająco i pomaga przy stanach zatrzymania wody w organizmie (efektywna także przy obrzękach i opuchnięciach nóg).
krok 4
Które części rośliny są używane?
Wszystkie części rośliny znajdują wykorzystanie w medycynie. Dawniej mniszek lekarski był lekiem żołądkowym i środkiem moczopędnym. Wyrabiano z niego składniki do sporządzania okładów i pielęgnacji skóry. Napój alkoholowy na bazie mniszka lekarskiego stosowany jest na kaszel i stany gorączkowe. Z kolei w medycynie ludowej roślina ta traktowana jest jak środek „oczyszczający” krew i środek leczniczy w stanach zapalnych skóry.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.