Leczenie ADHD u dorosłych przyczyny. Jak leczyć warto wiedzieć, iż ok. 30-70% dzieci z niej nie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

ADHD u dorosłych

Definicja z ang. ADHD in adults, z niem. ADHS bei Erwachsenen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku ADHD U DOROSŁYCH: Większość ludzi kojarzy nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) z dziećmi. Jednak warto wiedzieć, iż ok. 30-70% dzieci z niej nie wyrasta a symptomy choroby towarzyszą im w dorosłym życiu. Osoby z ADHD mają zaburzenia równowagi między neuroprzekaźnikami odpowiedzialnymi za koncentrację. Dorośli z ADHD mają problem z koncentracją na swojej karierze, ambicjach i związkach. Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż cierpi na tą chorobę i wciąż się zastanawia, dlaczego wszystko ucieka im sprzed nosa.
krok 1


symptomy ADHD u dorosłych

symptomy ADHD u dorosłych
symptomy ADHD u dorosłych są nieco inne niż u dzieci. Dorośli mogą się stale spóźniać do pracy czy na istotne spotkania. Regularnie są również niezorganizowani, zabiegani i mają trudności z zrelaksowaniem się. Niektórzy dorośli z ADHD mają problemy ze skupieniem uwagi w czasie czytania. Powszechnymi symptomami są również wahania nastroju, niskie poczucie własnej wartości i nieumiejętność panowania nad złością.
krok 2


Dorośli z ADHD w pracy

Dorośli z ADHD w pracy
Utrzymanie stałej pracy może być trudne dla osób z ADHD gdyż regularnie nie wywiązują się z powierzonych im obowiązków, nie umieją się zorganizować czy mają problem z oddaniem projektów na czas. Osoby te są również regularnie opieszałe i popełniają poprzez nieuwagę sporo błędów. Wg badań tylko połowa osób z ADHD była w stanie utrzymać pracę na cały etat nie mniej jednak parametr ten wynosił wśród osób zdrowych 72%. Wyniki badań wykazały również, iż chore osoby zarabiały mniej od swoich kolegów.
krok 3


Dorośli z ADHD w małżeństwie

Dorośli z ADHD w małżeństwie
Poza niższym potencjałem pracy, osoby dorosłe z ADHD mają zazwyczaj problemy w małżeństwie czy w związkach. Choroba sprawia, iż ciężko jest im pamiętać o urodzinach czy rocznicach, dokończyć prace domowe czy opłacić na czas rachunki. Osoby chore na ADHD łatwo tracą panowanie nad sobą i podejmują ryzykowne działania. To wszystko prowadzi do częstszego występowania rozwodów i separacji.
krok 4


Powikłania u osób chorych na ADHD

Powikłania u osób chorych na ADHD
Radzenie sobie z symptomami ADHD może być frustrujące samo w sobie. Dodatkowo u osób z ADHD występują dodatkowe choroby takie jak depresje, lęki czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Oprócz tego, chorzy są bardziej podatni na palenie papierosów czy nadużywanie narkotyków. Osoby chore na ADHD mogą ograniczyć te problemy przez właściwe leczenie.
krok 5


Dorosły z ADHD - kto znajduje się w grupie ryzyka?

Dorosły z ADHD - kto znajduje się w grupie ryzyka?
ADHD nie rozwija się nagle u dorosłych. Wszyscy dorośli z ADHD musieli mieć
symptomy tej choroby już w dzieciństwie. sporo chorych pamięta czasy młodości, kiedy nie szło im najlepiej w szkole, nawet jeżeli wówczas nie zdiagnozowano u nich ADHD. U dzieci choroba ta występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek, jednak u dorosłych współczynnik ten się wyrównuje.
krok 6


Diagnoza ADHD u dorosłych

Diagnoza ADHD u dorosłych
Wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, iż cierpi na ADHD dopóki nie zgłosi się do specjalisty szukając pomocy w leczeniu innych chorób, takich jak depresje czy lęki. Omawiając złe nawyki pacjenta, kłopoty w pracy czy problemy w małżeństwie regularnie okazuje się, iż winę ponosi ADHD. By potwierdzić diagnozę doktor musi zweryfikować czy zaburzenia występowały już w dzieciństwie. Problemy w zachowaniu takie jak nieumiejętność koncentracji czy nadpobudliwość udokumentowane być mogą poprzez stare książeczki zdrowia albo rozmowę z członkami rodziny.
krok 7


Leki na ADHD

Leki na ADHD
Leki dla dorosłych z ADHD są takie same jak leki dla dzieci i to są leki stymulujące i niestymulujące. Stymulanty poprawiają koncentrację i zwiększają aktywność dopaminy i noradrenaliny w mózgu, które u chorych osób mają wyraźnie obniżony poziom. regularnie stosowanym lekiem stymulującym jest Ritalin. Leki niestymulujące regulują poziom aktywności ruchowej i są w odróżnieniu do stymulantów nieuzależniające. Takim lekiem jest przykładowo Strattera.
krok 8


Zajęcia terapeutyczne dla osób chorych na ADHD

Zajęcia terapeutyczne dla osób chorych na ADHD
Większość osób czuje się lepiej jak tylko zacznie przyjmować leki, jednak mogą oni nadal kontynuować walkę ze niedobrymi nawykami i niskim poczuciem własnej wartości. Na zajęciach terapeutycznych dla osób z ADHD chorzy uczą się organizacji, wdrożenia rutyny do życia czy zdolności socjalnych. Badania dowodzą, iż leki połączone z zajęciami terapeutycznymi w znacznym stopniu zmniejszają
symptomy ADHD poprzez co pomagają w życiu zawodowym i prywatnym.
krok 9


Powiększenie wydajności pracy osób chorych na ADHD

Powiększenie wydajności pracy osób chorych na ADHD
Osoby z ADHD mogą zwiększyć własną wydajność w pracy przez doskonalenie kwalifikacji i branie udziału w różnorodnych szkoleniach, takich jak organizacja czasu pracy. Osoby chore będą również bardziej wydajne, jeżeli będą mieć ciche stanowisko pracy w którym będzie jak najmniej rozpraszaczy.
krok 10


Dieta dla osób z ADHD

Dieta dla osób z ADHD
Niektórzy specjaliści twierdzą, iż spożywanie pokarmów, które mają pozytywny wpływ na mózg minimalizuje
symptomy ADHD. W zwiększeniu koncentracji mogą pomóc orzechy, mięso, fasola czy jajka. Zastąpienie węglowodanów prostych węglowodanami złożonymi, takimi jak brązowy ryż, makaron i pieczywo pełnoziarniste może pomóc w zmniejszeniu wahań nastroju i ustabilizować poziom energii.




Wskazówki i ostrzeżenia
Dorośli z ADHD nie wyrosną już z tej choroby, jednak mogą nauczyć się z nią radzić. Leczenie zmniejszy problemy w domu i pracy, zbliży pacjenta do rodziny i pomoże osiągnąć cele zawodowe.

Lekarz Internista: ADHD U DOROSŁYCH; ADHS BEI ERWACHSENEN; ADHD IN ADULTS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.