Leczenie ADHD u dzieci przyczyny. Jak leczyć Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

ADHD u dzieci

Definicja z ang. ADHD in children, z niem. ADHS bei Kindern.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku ADHD U DZIECI: ADHD (skrót z angielskiego Attention deficit hyperactivity disorder) a więc Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest zaburzeniem pozbawiającym dzieci umiejętności uwagi i skupienia się na jednej rzeczy. Dzieci z ADHD są niespokojne i łatwo się rozpraszają, poprzez co mają regularnie problem z uważnym słuchaniem nauczyciela czy dokończeniem zadania. Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego donosi, iż 3-5% dzieci ma ADHD jednak część naukowców uważa, iż liczba ta może wynosić nawet 10%.
krok 1


Symptom ADHD: Nieuwaga

Symptom ADHD: Nieuwaga
Głównym symptomem ADHD jest niezdolność skupienia uwagi. Dzieci mogą mieć problem z wysłuchaniem dłuższej wypowiedzi, podążania za wskazówkami nauczyciela czy rodzica, dokończeniem rozpoczętego zadania (czy tj. robota domowa czy zmywanie naczyń), pilnowaniem własnych rzeczy. Dzieci te regularnie są rozmarzone i nieostrożne. Unikają podejmowania takich aktywności, które wymagają stałego skupienia się albo które mogą być nudne.
krok 2


Symptom ADHD: Nadpobudliwość

Symptom ADHD: Nadpobudliwość
Innym symptomem ADHD jest niezdolność do usiedzenia na miejscu. Dzieci z ADHD wciąż biegają albo wspinają się po czymś, nawet jeżeli są w domu. jeżeli siedzą to się wiją, kręcą czy machają nogami. Niektórym dzieciom z ADHD bardzo ciężko jest milczeć poprzez co cały czas mówią.
krok 3


Symptom ADHD: Impulsywność

Symptom ADHD: Impulsywność
Trzecim głównym symptomem ADHD jest impulsywność. Dziecko nie trzyma się ustalonych zasad, przeszkadza innym, odpowiada na pytania zanim nauczyciel skończy pytanie. Impulsywność sprawia, iż ciężko jest dziecku poczekać na własną kolej albo pomyśleć zanim coś zrobi.
krok 4


Wpływ ADHD na codzienne życie.

Wpływ ADHD na codzienne życie.
Bez leczenia ADHD może negatywnie wpłynąć na socjalny i naukowy rozwój dziecka. Niezdolność do skupienia uwagi zazwyczaj prowadzi do słabych rezultatów w szkole. Dzieci, które przeszkadzają innym i nie trzymają się pewnych zasad mają problem ze znalezieniem przyjaciół. Te niepowodzenia mogą prowadzić do niskiej samooceny i ryzykownych zachowań. ADHD powiększa również ryzyko depresji dziecięcej i zaburzeń lękowych.
krok 5


Powody ADHD

Powody ADHD
U dzieci z ADHD część mózgu odpowiedzialna za wyciszenie niepotrzebnych bodźców i kontrolę uwagi wolniej się rozwija. Również dzieci te nie mają również zachowanej równowagi pomiędzy związkami chemicznymi w mózgu zwanymi neuroprzekaźnikami, które odpowiadają między innymi za kontrolę uwagi i impulsywności. ADHD jest chorobą dziedziczną (określa się ją na 76%).
krok 6


Rozpoznanie ADHD

Rozpoznanie ADHD
Nie ma badań laboratoryjnych które wykrywają ADHD. Zaburzenie można zdiagnozować przez przeprowadzenie wywiadu z dzieckiem, rodziną, nauczycielami. Specjalista analizuje objawy nadpobudliwości, ich okres pojawiania się i rozwój i występowanie ADHD w rodzinie i sposoby wychowawcze. By zdiagnozować ADHD dziecko musi wykazywać nadpobudliwość, nieumiejętność koncentracji i impulsywność poprzez ostatnie przynajmniej 6 miesięcy w stopniu niezgodnym co do jego wieku. Początek symptomów powinien pojawić się jednak nie później niż do 7 roku życia.
krok 7


Typy ADHD

Typy ADHD
Wyróżnia się 3 typy ADHD. Typ mieszany jest najczęstszy a złożona jest na niego nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi. W typie z przewagą nadruchliwości i impulsywności dzieci są niespokojne i nie umieją kontrolować swoich działań i impulsów. Dzieci z typem ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi, mają problem ze skupieniem się na wykonywanej czynności, jednak nie są nadpobudliwe i zazwyczaj nie przeszkadzają na lekcjach.
krok 8


Leki na ADHD

Leki na ADHD
Leki pobudzające aktywność układu nerwowego (stymulanty) mogą pomóc zwiększyć koncentrację dziecka, kontrolować nadpobudliwość i impulsywne zachowania. Badania wykazują skuteczność leków w 70% do 80% pacjentów, aczkolwiek mogą mieć pewne niepokojące konsekwencje uboczne. Stosowanym lekiem stymulującym na ADHD jest Ritalin.
Drugą kategorią leków są niestymulanty (leki nieuzależniające), które regulują poziom aktywności ruchowej. Leki niestymulujące, w odróżnieniu od stymulujących mogą być przyjmowane poprzez dzieci poniżej 6 roku życia. Lekiem niestymulującym dostępnym już w Polsce jest Strattera.
krok 9


Zajęcia dla dzieci z ADHD

Zajęcia dla dzieci z ADHD
Zajęcia mogą pomóc dzieciom z ADHD nauczyć się kontrolować złość, radzić sobie z frustracjami i nabyć pewności siebie. Na treningu zdolności społecznych dzieci mogą nauczyć się czekania na własną kolej i dzielenia się z innymi. Badania dowodzą, iż lepsze rezultaty daje leczenie ADHD polegające na połączeniu leków ze specjalnymi zajęciami niż wyłącznie na przyjmowaniu leków.
krok 10


Indywidualny tok nauczania dla dzieci z ADHD

Indywidualny tok nauczania dla dzieci z ADHD
Większość dzieci z ADHD uczy się normalnym trybem w klasach z innymi dziećmi, jednak inne lepiej sobie radzą na indywidualnym trybie nauczania. Prawie wszystkie dzieci z ADHD kwalifikują się do takiego metody nauki.
krok 11


Rola rutyny

Rola rutyny
Rodzice mogą pomóc dzieciom z ADHD przez pewne rutyny. Wystarczy prosty terminarz w którym dziecko będzie miało zapisane co i o której godzinie powinno robić. W terminarzu powinny być wyszczególnione godziny pobudki, posiłków, zabawy, odrabiania zadań domowych, wykonywania obowiązków domowych, sportu i pójścia spać.
krok 12


Dieta dla dzieci z ADHD

Dieta dla dzieci z ADHD
Niektórzy specjaliści od zdrowia twierdzą, iż w leczeniu ADHD pomaga dieta bogata w produkty żywnościowe, które mają wpływ na mózg. Produkty wysokobiałkowe w tym jajka, mięso, fasola i orzechy wpływają na polepszenie koncentracji. Może pomóc również zastąpienie węglowodanów prostych takich jak cukierki i biały chleb węglowodanami złożonymi jak na przykład gruszki i chleb pełnoziarnisty. Porozmawiaj z pediatrą zanim zmienisz dietę dziecka.
krok 13


ADHD a niezdrowa żywność

ADHD a niezdrowa żywność
O ile niektóre dzieci skaczą po ścianach po zjedzeniu batonika czy masła czekoladowego to nie ma dowodów na to, iż cukier w jakikolwiek sposób wpływa na ADHD. Mniej pewna jest rola dodatków żywnościowych. Niektórzy rodzice uważają, iż konserwanty i barwniki spożywcze pogarszają objawy ADHD (Amerykańska Akademia Pediatrii donosi, iż unikanie tych substancji jest bardzo wskazane).
krok 14


ADHD a telewizja

ADHD a telewizja
Związek między ADHD a telewizją nie jest do końca jasny. Amerykańska Akademia Pediatrii sugeruje ograniczenie oglądania telewizji. Dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny w ogóle jej oglądać, zaś dzieci starsze powinny ją oglądać nie dłużej niż dwie godziny na dzień. By rozwinąć u dziecka zdolność koncentracji uwagi należy zachęcać dzieci do gier planszowych, układania klocków, puzzli i do czytania.

Lekarz Internista: ADHD U DZIECI; ADHS BEI KINDERN; ADHD IN CHILDREN;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.