Leczenie Sposoby na nudności i wymiotowanie przyczyny. Jak leczyć ich powodem może być infekcja.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Sposoby na nudności i wymiotowanie

Definicja z ang. Ways to nausea and vomiting, z niem. Wege zu Übelkeit und Erbrechen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku SPOSOBY NA NUDNOŚCI I WYMIOTOWANIE: Nudności i wymiotowanie są bardzo uciążliwe, lecz zwykle nieszkodliwe. Częstą ich powodem może być infekcja wirusowa, zatrucie pokarmowe, ciąża, reakcja na leki albo choroba lokomocyjna. Jeżeli dodatkowo pojawiają się zawroty głowy, bóle brzucha, wysoka gorączka albo osłabienie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
krok 1


nudności i wymioty - krok 1

Oznaki odwodnienia
Jeżeli regularnie wymiotujesz, uważnie obserwuj oznaki odwodnienia organizmu: zwiększone marzenie, spierzchnięte wargi, suchość w ustach, zapadłe oczy, krótki oddech, przyspieszony puls.
Ryzyko odwodnienia u dzieci jest znacznie większe, niż u dorosłych. U niemowlaków może ono objawiać się na przykład pomniejszoną częstością oddawania moczu albo brakiem łez.
krok 2


nudności i wymioty - krok 2

Uzupełnianie płynów
To jest najważniejszy przedmiot postępowania w razie wymiotów. Można przyjmować wodę, napoje elektrolityczne i roztwory elektrolityczne sprzedawane w aptekach ( na przykład Orsalit). W najwyższym stopniu zagrożone odwodnieniem są dzieci poniżej 6 roku życia. W ich przypadku niezbędne może okazać się podawanie roztworów elektrolitycznych już na kilka godz. po wymiotowaniu.
krok 3


nudności i wymioty - krok 3

Dieta przy wymiotach
Gdy tylko wymioty nieco zelżeją, należy zastosować dietę płynną. Na początek idealnie nada się niewielka liczba rosołu albo rozcieńczonego soku jabłkowego.
Jeżeli organizm toleruje płyny, można zacząć przyjmować lekkie potrawy, takie jak galaretka owocowa albo przecier z jabłek. Kolejnego dnia należy włączyć do diety pokarmy stałe, w tym ryż i pieczywo.
krok 4


nudności i wymioty - krok 4

Leki
W większości przypadków nudności i wymioty mijają samoczynnie. Jednak w razie niektórych osób korzystne może być wykorzystanie środków przeciwwymiotnych. Zaleca się ich wykorzystywanie w szczególności, gdy mamy do czynienia z chorobą lokomocyjną albo wymiotami w efekcie chemioterapii. Przed podaniem takich leków należy jednak skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.
krok 5


nudności i wymioty - krok 5

Imbir
Sposób rodem z poradnika babuni, lecz jego skuteczność została potwierdzona nie tylko poprzez zadowolonych pacjentów, lecz i poprzez profesjonalne badania naukowe. Imbir złagodzi dolegliwości powiązane z chorobą lokomocyjną, ciążą, czy chemioterapią. Spożycie zaledwie ¼ łyżeczki imbiru na dzień znacząco minimalizuje nudności i zapobiega wymiotom
krok 6


nudności i wymioty - krok 6

Akupresura
Niektóre badania dowodzą, iż uciskanie nadgarstka może pomóc złagodzić nudności powiązane z ciążą albo chemioterapią. Pkt., który należy uciskać, znajduje się po wewnętrznej stronie ręki, kilka centymetrów powyżej nadgarstka.
krok 7


nudności i wymioty - krok 7

Kiedy udać się do lekarza?
Natychmiastowa wizyta medyczna jest wymagana wówczas, gdy chory traci przytomność, nie reaguje na bodźce, jest zbyt słaby, tak aby iść albo samodzielnie stać i gdy wymiotom towarzyszy sztywność w karku, ostry ból głowy, brzucha, chory wymiotuje krwią, jego stolec jest czarny, smolisty, pojawiają się zawroty głowy, wysoka gorączka albo gdy podejrzewa się zatrucie.

Lekarz Internista: SPOSOBY NA NUDNOŚCI I WYMIOTOWANIE; WEGE ZU ÜBELKEIT UND ERBRECHEN; WAYS TO NAUSEA AND VOMITING;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.