Leczenie Czego objawem są opuchnięte palce u rąk przyczyny. Co znaczy stopień nasilenia. Jeżeli na.

Czy pomocne?

66% pozytywne
3 głosy

Czego objawem są opuchnięte palce u rąk

Definicja z ang. What are the symptom of swollen fingers on his hands, z niem. Was sind das Symptom geschwollene Finger an den Händen.

Co to znaczy: Opuchlizna palców może pojawiać się w różnych okolicznościach i mieć różny stopień nasilenia. Jeżeli na zewnątrz jest upał, wkrótce spodziewasz się okresu, zjadłaś sporą porcję słonych potraw albo niedawno wysiadłaś z samolotu, nie przejmuj się - to jest symptom chwilowy. Jeżeli jednak opuchlizna utrzymuje się dłużej, niż kilka dni, nie pomaga picie dużej ilości płynów, ani odstawienie soli albo towarzyszy jej opuchlizna stawów, należy zacząć się martwić, gdyż może to być symptom poważniejszych schorzeń. Jakich? Dowiesz się poniżej.
krok 1
Niedoczynność tarczycy
Gdy tarczyca wykazuje zbyt małą aktywność, produkuje mniejszą liczba hormonów regulujących metabolizm i zapewniających poprawne funkcjonowanie organizmu. Spowolniony metabolizm determinuje przybieraniem na wadze i zatrzymywaniem w organizmie wody. Pierwszym miejscem, gdzie woda ta się zbiera są palce. to jest nie tylko dobrze widoczne, lecz i wyraźnie odczuwalne. Palce są sztywne, problem sprawia ich łatwe zgięcie. W takim przypadku należy udać się do endokrynologa, który zleci badanie tarczycy z racji na poziom hormonu TSH we krwi.
krok 2
Jeżeli prócz opuchlizny palców, pojawia się również opuchlizna stawów, może to być symptomem jednej z chorób opisanych poniżej.
krok 3
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Dotyka najczęściej osoby po 70 roku życia, lecz obserwuje się ją także u osób przed 55 rokiem życia. Jej ofiarą padają ludzie, gdzie rodzinie ktoś wcześniej chorował na zwyrodnienie stawów, zmagający się z nadwagą, po wcześniejszych urazach stawów i ci, których robota wymaga powtarzalnego ruchu palców.
Opuchlizna pojawia się, gdyż ochronna chrząstka dookoła kości z czasem zużywa się, sprawiając, iż kość rozpoczyna trzeć o drugą kość. Dookoła stawów tworzą się ostrogi albo narośle, a mięśnie i więzadła słabną. Ból, opuchlizna, coraz mniejsza mobilność stawów i ich skrzypienie to symptomy tej choroby.
krok 4
Reumatoidalne zapalenie stawów
to jest choroba autoimmunologiczna, która dotyka częściej wyściółkę stawów, niż samą chrząstkę. Uszkodzenie wyściółki prowadzi do erozji kości, co determinuje deformacją stawu i opuchlizną. Reumatoidalne zapalenie stawów trzykrotnie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn i najczęściej atakuje osoby pomiędzy 40, a 60 rokiem życia.
krok 5
Młodzieńcze zapalenie stawów

to jest odmiana reumatoidalnego zapalenia stawów, która najczęściej dotyka dzieci poniżej 16 roku życia. Może mieć charakter chwilowy albo trwały. Młodzieńcze zapalenie stawów skutkuje ból, sztywność i puchnięcie stawów, lecz może także występować jako choroba układowa, dotykając nie tylko stawów, lecz i organów wewnętrznych. Występuje w trzech odmianach: kilkustawowe (atakuje mniej, niż pięć stawów, zwykle tych największych, towarzyszą jej problemy z oczami), wielostawowe (pięć albo więcej stawów) i układowe.
krok 6
Toczeń rumieniowaty układowy
Zwany potocznie toczniem, jest chorobą autoimmunologiczną, która w większości (70-90% przypadków) dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta oprócz stawów atakuje serce, płuca i nerki. Może pojawić się nagle i równie nagle ulec uśpieniu. Ok. 90% chorych jako jeden z objawów tej choroby wymienia opuchliznę i ból stawów, które z czasem ulegają deformacji.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.