Leczenie Jak dbać o wątrobę przyczyny. Co znaczy niej możliwa jest przemiana tłuszczy i cukrów w.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak dbać o wątrobę?

Definicja z ang. How to take care of the liver, z niem. Wie Pflege der Leber zu nehmen.

Co to znaczy: Wątroba jest bardzo istotnym narządem znajdującym się w naszym ciele. Dzięki niej możliwa jest przemiana tłuszczy i cukrów w naszym organizmie. Jej funkcją jest również magazynowanie witamin, oczyszczanie z toksyn i odtruwanie organizmu dlatego powinniśmy o nią szczególnie dbać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić a czego nie, by nasza wątroba mogła dobrze funkcjonować.
krok 1
Przede wszystkim ogranicz spożywanie tłuszczy. Na co dzień jedz chude wędliny, drób i ryby. W Twoim jadłospisie powinny zagościć potrawy gotowane i duszone, a smażone zostaw na specjalne okazje. Jeżeli dostarczasz swojemu organizmowi za wiele tłuszczy, wątroba nie jest w stanie ich przetworzyć, co znacznie pogarsza jej pracę.
krok 2
Wszystkie potrawy staraj się przyprawiać ziołami. Nadadzą im one wspaniały smak i aromat, a równocześnie ułatwią wątrobie ich trawienie. Szczególnie polecam wykorzystywanie tymianku, oregano, majeranku i imbiru.
krok 3
Jedz powoli, staraj się za każdym razem pobierać małe kęsy. Ułatwi to trawienie, a Twoja wątroba będzie miała chwilę na wydzielenie żółci. Zachowaj również umiar w jedzeniu. Nadmiar tłuszczów, białek i węglowodanów nie wpływa dobrze na wątrobę.
krok 4
Nie nadużywaj alkoholu, dla organizmu jest on trucizną i Twoja wątroba musi rozłożyć go na substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Jeżeli pijesz go za wiele i zbyt regularnie, może dojść do stanu zapalnego. Ostrożnie postępuj także z lekami. Ogranicz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, których nadużywanie jest niebezpieczne dla wątroby.
krok 5
Spożywaj posiłki bogate w witaminę C i witaminy z grupy B. W Twoim jadłospisie istotną pozycję powinny zajmować warzywa, owoce i ziarna zbóż. Możesz pomóc swojej wątrobie przez zażywanie szczególnych preparatów, które ułatwiają jej pracę, chronią jej komórki przed uszkodzeniem i pomagają im się zregenerować. Pomocne będą preparaty z wyciągiem z karczocha albo ostropestu plamistego.
krok 6
Stan zapalny wątroby mogą wywoływać wirusy A, B, C - postaraj się przed nimi chronić. Możesz udać się do lekarza i zaszczepić się przeciwko nim.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.