Leczenie Jak leczyć chorobę Parkinsona przyczyny. Jak leczyć Odbywa się tak dlatego, gdyż choroba.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć chorobę Parkinsona?

Definicja z ang. How to treat Parkinson's disease, z niem. Wie Parkinson-Krankheit zu behandeln.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK LECZYĆ CHOROBĘ PARKINSONA: Leczenie choroby Parkinsona jest zdeterminowane tym, w jakim jest ona stadium. Odbywa się tak dlatego, gdyż choroba ta postępuje z czasem, prowadząc do ciągłych zmian w mózgu chorego. Stadium choroby określa doktor. Bada funkcje ruchowe, jasność myślenia, zachowanie i nastrój pacjenta, analizuje jego codzienną aktywność. Precyzyjne ustalenie stadium choroby jest główne dla ustalenia skutecznego leczenia.
krok 1


leczenie choroby Parkinsona - 1

Leczenie farmakologiczne: Levodopa
Levodopa jest aminokwasem, który mózg przekształca w dopaminę. W leczeniu choroby Parkinsona stosuje się ją już od 1970 roku i to jest ciągle najskuteczniejsze lek na tę chorobę. Tabletki zawierające levodopę w formie substancji czynnej pomagają zredukować bradykinezję i sztywność mięśni, znacznie ułatwiając choremu poruszanie się. Niestety działanie levodopy szybko zanika. W czasie jej przyjmowania nie powinno się stosować diety wysokobiałkowej. Skutkami ubocznymi przyjmowania levodopy są najczęściej mdłości, wymioty i senność. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się halucynacje, paranoja i mimowolne ruchy ciała (dyskineza).
krok 2


leczenie choroby Parkinsona - 2

Leczenie farmakologiczne: Agoniści dopaminy
Leki, które symulują działanie dopaminy, tak zwany agoniści dopaminy, są służące w późniejszych stadiach choroby Parkinsona i mają na celu opóźnienie jej ruchowych objawów. Zaliczamy do nich leki zawierające substancję czynną pramipexole (na przykład Pramipexole Accord) albo ropinirole (((na przykład Aparxon, Contexine). Leki te regularnie podaje się wraz z levodopą, tak aby poprawić jej działanie. Konsekwencje uboczne stosowania agonistów dopaminy to np. mdłości i wymioty, senność, zatrzymanie płynów w organizmie, a nawet psychoza.
krok 3


leczenie choroby Parkinsona - 3

Leczenie farmakologiczne: Inne leki
Leki takie jak Comtan i Tasmar mogą poprawić skuteczność levodopy, lecz efektem ubocznym ich stosowania może okazać się biegunka. Pacjencji przyjmujący Tasmar muszą często poddawać się badaniu wątroby.
Tabletki o nazwie Stalevo zawierają z kolei trzy substancje czynne służące w leczeniu Parkinsona: levodopę, carbidopę i entakapon (substancję czynną znajdującą się w Comtanie)
We wczesnej fazie choroby mogą być także służące takie leki jak Azilect czy Segan. Nie należy ich jednak stosować z niektórymi rodzajami antydepresantów.
krok 4


leczenie choroby Parkinsona - 4

Leczenie operacyjne: Głęboka stymulacja mózgu
Elektrody umieszcza się w jednym z trzech obszarów mózgu – jądrze niskowzgórzowym, gałce bladej albo wzgórzu – z jednej albo z obu stron. Na klatce piersiowej, w pobliżu obojczyka umieszcza się stymulator. Impulsy elektryczne stymulują mózg w taki sposób, aby ograniczyć sztywność mięśni, drżenie i bradykinezję. Głęboka stymulacja mózgu nie zatrzyma rozwoju choroby Parkinsona, ani nie wpłynie na jakiekolwiek z niewymienionych wyżej objawów. Prawie każdy pacjent będzie kwalifikował się do tego typu leczenia.
krok 5


leczenie choroby Parkinsona - 5

Leczenie operacyjne: Pallidontomia i talamotomia
W czasie operacji trwale uszkadzany jest mały (wielkości ziarna grochu) region mózgu znajdujący się w gałce bladej albo wzgórzu. region ten odpowiada za drżenie, sztywność i bradykinezję, więc jego usuwanie poprawia funkcje ruchowe przy jednoczesnym ograniczeniu przyjmowania levodopy. gdyż jednak operacja ta usuwa kawałek mózgu nieodwracalnie, jest służąca znacznie rzadziej, niż opisana wcześniej głęboka stymulacja mózgu.
krok 6


leczenie choroby Parkinsona - 6

Choroba Parkinsona – dieta
Odpowiednio zrównoważona dieta jest dla chorego bardzo istotna, szczególnie z racji na konsekwencje uboczne terapii farmakologicznej. Pacjent powinien przyjmować wiele wapnia i witaminy D w celu wzmocnienia kości. Należy także dostarczyć odpowiednią liczba białka. Może to być problematyczne dla osób zażywających levodopę. tak aby uniknąć problemu, można jednak przyjmować ten lek na pół godziny przed jedzeniem. Jeżeli chory cierpi na nudności, może zażywać lek zagryzając go krakersami. Jedzenie pokarmów bogatych w błonnik i spożywanie dużej ilości płynów będzie także pomocne w razie zatwardzeń.
krok 7


leczenie choroby Parkinsona - 7

Choroba Parkinsona – ćwiczenia
Ćwiczenia w razie choroby Parkinsona mogą mieć bardzo korzystne działanie, gdyż stymulują mózg do bardziej efektywnego wykorzystywania dopaminy. Pomagają także poprawić sprawność ruchową i równowagę, równocześnie ograniczając drżenie kończyn. Dla najlepszego efektu należy ćwiczyć często i tak intensywnie, jak to tylko możliwe. W najwyższym stopniu korzystny sukces da godzinny trening 3-4 razy w tygodniu. Bieżnia i rower są tutaj szczególnie sugerowane. Poprawę równowagi i elastyczności przyniesie tai chi i joga.

Lekarz Internista: JAK LECZYĆ CHOROBĘ PARKINSONA; WIE PARKINSON-KRANKHEIT ZU BEHANDELN; HOW TO TREAT PARKINSON'S DISEASE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.