Leczenie Jak leczyć odmrożenia (pierwsza pomoc) przyczyny. Co znaczy tworzą się kryształki lodu.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć odmrożenia (pierwsza pomoc)?

Definicja z ang. How to treat frostbite (first aid), z niem. Wie Erfrierungen (Erste Hilfe) zu behandeln.

Co to znaczy: Odmrożenia są następstwem zmrożenia tkanek skórnych, gdzie w czasie chłodu tworzą się kryształki lodu uszkadzając i niszcząc tym samym komórki. Istotne jest aby nie próbować podgrzewać albo zbytnio nie schładzać części ciała. Mogło aby to wywołać uszkodzenie tkanki, a w konsekwencji jej stopniowy rozpad. W razie odmrożeń należy stosunkowo szybko zasięgnąć opinii lekarza w celu uniknięcia komplikacji. Odmrożona tkanka jest biała albo bardzo blada. Zwykle ma woskowy wygląd. Ofiary regularnie mogą nie zdawać sobie sprawy z odmrożenia i bagatelizować symptomy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak uniknąć odmrożeń i przykrych w skutkach komplikacji.
Umywalka, wanna albo inny pojemnik na tyle głęboki, aby zakryć wodą odmrożona część ciała.
krok 1
Zachowaj racjonalne myślenie i upewnij się, iż ani tobie ani twoim towarzyszom wyprawy nic nie dolega i czy już wcześniej nie mieli jakichkolwiek problemów z odmrożeniami. Podejmij wszelakie środki bezpieczeństwa, takie jak ciepłe ubranie, herbata. Zaopatrz się w środek przeciw odmrożeniu produkowany na bazie smalcu zwierzęcego. Nie przebywaj zbyt długo na mrozie, jeżeli nie to jest niezbędne. Unikaj noszenia przemoczonych ubrań.
krok 2
W przypadku przemrożenia postaraj się usunąć poszkodowanego z zimna do ciepłego pomieszczenia (lecz nie do gorącego). Nie wolno zbyt szybko rozgrzewać odmrożonych miejsc - skóra jest tam niezwykle delikatna.
krok 3
Po przeniesieniu do ciepłego pomieszczenia ściągnij z poszkodowanego mokre i zimne ubranie.
krok 4
Osobie poszkodowanej należy podać do picia ciepłe, jednak nie gorące napoje.
krok 5
Wypełnij płytki pojemnik wystarczającą ilością wody w celu pokrycia odmrożonej części ciała. Upewnij się, iż woda nie jest zbyt ciepła (pokojowa temperatura, ok. 30 stopni C.). Pamiętaj, iż im cieplejsza woda, odmrożenie bardziej boli.
krok 6
Ocieplenie odmrożonego ciała może potrwać nawet kilka godz..
krok 7
Po ociepleniu odmrożenia należy przyjąć taką pozycję, by odmrożona część ciała znalazła się ponad wysokością serca.
krok 8
Nigdy nie masuj odmrożonego miejsca. Wbrew pozorom zabieg ten nie przywróci i nie poprawi krążenia, a jedynie spowoduje nieodwracalne w skutkach uszkodzenie tkanki.
krok 9
jeżeli na odmrożonej części ciała wystąpiły pęcherze nie wolno ich masować ani przekłuwać. Nie należy także nakładać na nie jakichkolwiek maści czy kremów.
Wskazówki i ostrzeżenia
W razie odmrożenia należy koniecznie udać się do lekarza!Osobie z odmrożeniem nie wolno podawać alkoholu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.