Leczenie Jak leczyć trądzik różowaty przyczyny. Co znaczy twarzy. Trądzik różowaty skutkuje, iż.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć trądzik różowaty?

Definicja z ang. How to treat rosacea, z niem. Wie zur Behandlung von Rosazea.

Co to znaczy: Trądzik różowaty to bardzo popularna choroba cery, objawiająca się rumieniem twarzy. Trądzik różowaty skutkuje, iż twarz nabiera rumieńców jak od uderzenia gorąca. Taki sukces sprawia, iż naczynka stają się czerwone i wyraźnie widoczne. Zaczerwienienie pojawia się zwykle na policzkach, nosie i w środkowej partii twarzy. Czasem towarzyszą mu różowe albo czerwone plamy i krostki. Trądzik różowaty może także dotykać okolic oczu. Nazywa się go wówczas trądzikiem różowatym ocznym.
krok 1
Symptomy trądzika różowatego.
- rumienienie się twarzy – zwykle po zjedzeniu ostrych potraw, wypiciu alkoholu, kawy albo w efekcie stresu emocjonalnego
- trwałe zaczerwienienie – rumieńce nie znikają, mogą przypominać ciągle utrzymujące się poparzenie słoneczne
- plamy i wypryski trądzikowe – pojawiają się zmiany skórne w formie krost i wyprysków, mogą być bolesne i nie poddają się normalnej terapii trądzikowej
- widoczne na twarzy naczynka – pojawiają się małe, czerwone naczynka krwionośne, najczęściej występujące na nosie, policzkach, brodzie, a również na czole.
krok 2
Czynniki, które mogą spowodować pojawienie się zmian trądzikowych:
- światło słoneczne
- stres emocjonalny
- wysoka temperatura
- wiatr
- spory wysiłek fizyczny
- alkohol
- gorąca kąpiel
- ostre jedzenie
- kosmetyki podrażniające cerę.
krok 3
Leczenie.
Konwencjonalne leczenie trądziku różowatego wiąże się z unikaniem czynników wywołujących jego stworzenie i terapią środkami farmakologicznymi. Istnieją również naturalne metody walki z trądzikiem różowatym, opisane pokrótce w następnych punktach.
krok 4
Kremy z wyciągiem z Chrysanthellum Indicum.
Kremy zawierające wyciąg z zioła o nazwie Chrysanthellum Indicum bardzo dobrze sprawdzają się w walce z trądzikiem różowatym. Wzmacniają naczynka krwionośne i redukują rumień. Krem należy stosować dwa razy na dzień.
krok 5
Krem z zielonej herbaty.
Badania kliniczne potwierdziły znaczną redukcję ilości wyprysków i czerwonych plam u osób stosujących ten krem dwa razy na dzień.
krok 6
Krem z niacynamidem (wit. B3).
Niacynamid jest rodzajem witaminy B3, który jest służący w terapii trądzika różowatego. Powiększa barierę ochronną skóry, poprawia jej nawilżenie i łagodzi podrażnienia. Efekty widoczne są po 4 tygodniach stosowania kremu dwa razy na dzień. Niacynamid można także przyjmować doustnie.
krok 7
Lukrecja.
Następnym, stosowanym zewnętrznie, specyfikiem na trądzik różowaty, jest lukrecja. Po 4-8 tygodniach używania widać znaczną poprawę w kolorycie skóry.
krok 8
Enzymy trawienne.
Niektórzy ludzie z trądzikiem różowatym cierpią na niestrawność, szczególnie po zjedzeniu ostrych potraw. Badania wykazały, iż podawanie pacjentom hormonu trzustki – lipazy, wywołało zarówno usuwanie objawów niestrawności, jak i trądzika różowatego.
krok 9
Kremy z kwasem azelainowym.
Kwas ten otrzymuje się z pszenicy, żyta i jęczmienia. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i minimalizuje rumień i wyprysk związany z trądzikiem różowatym.
Badania wykazały, iż kremy z 20% zawartością kwasu azelainowego są równie skuteczne w leczeniu trądzika różowatego, co 0,75% preparaty z metronidazolem. Co więcej, kwas azelainowy łagodzi symptomy suchej, piekącej i swędzącej skóry.
krok 10
Inne naturalne metody na trądzik różowaty:
aloes, rumianek, dzika róża, witaminy z grupy B, łopian, cynk, czerwona koniczyna, selen.
krok 11
Impulsywna leczenie świetlna (IPL).
IPL wykorzystuje impulsy światła do zamykania naczynek krwionośnych, które odpowiedzialne są za rumień i pajączki towarzyszące trądzikowi różowatemu. Jest bardziej delikatna od szablonowych zabiegów laserowych, szybka i relatywnie niewiele bolesna. Rumień staje się mniej widoczny po ok. 5 tygodniach od zabiegu. W umiarkowanym i ciężkim przebiegu trądzika różowatego potrzebne są 3 zabiegi w 5-tygodniowych odstępach czasu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.