Leczenie Jak objawia się choroba Huntingtona przyczyny. Co znaczy która pojawia się w efekcie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak objawia się choroba Huntingtona?

Definicja z ang. As manifested in Huntington's disease, z niem. Wie in Huntington-Krankheit manifestiert.

Co to znaczy: Choroba Huntingtona, początkowo nazywana pląsawicą, jest chorobą dziedziczną, która pojawia się w efekcie mutacji genów. Atakuje ona raczej układ nerwowy. W jakim wieku rozpoczyna się objawiać? Otóż to jest choroba, która może zostać zdiagnozowana dość późno. Przedział wiekowy, gdzie występuje ta dolegliwość jest szacowany na 35-50 lat. To właśnie w tym wieku można spodziewać się objawów tej choroby. Trzeba jednak zaznaczyć, iż pojawienie się choroby oprócz tego przedziałem wiekowym nie jest wykluczone. Mimo, iż częstotliwość występowania pląsawicy Huntingtona nie jest wysoka (od 4 do 8 przypadków na 100 000 ludzi), dobrze jest znać jej symptomy, aby móc odpowiednio zareagować. W poniższym artykule znajdziesz przydatne wiadomości na temat choroby Huntingtona.
krok 1
Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak działa choroba Huntingtona. Jak może wpływać na nasz organizm? Skutkuje ona obumieranie neuronów w niektórych częściach mózgu. Atakuje ona w pierwszej kolejności jądro ogoniaste, skorupę, a następnie korę mózgową. Skutkuje to zaburzenia powiązane z kontrolowaniem emocji, ruchów czy także kłopoty z podejmowaniem decyzji. Mimo, iż wiadomo jak przebiega choroba, nie udało się jeszcze wynaleźć leki, aby zahamować konsekwencje choroby. Warto jeszcze wspomnieć o ryzyku zachorowania. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest takie samo zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
krok 2
Przejdźmy do objawów. Wyróżniamy 3 kluczowe typy objawów. Pierwszy typ to symptomy fizykalne, a więc wszystkie zaburzenia i brak możliwości koordynowania ruchów ciała. Drugim typem są symptomy emocjonalne. Tutaj chory przeważnie jest w niedobrym stanie emocjonalnym. Występują depresje i zachwiania emocjonalne. Do trzeciej grupy zaliczamy zaburzenia poznawcze. Tutaj chory ma problemy z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie różnych faktów.
krok 3
Należy zaznaczyć, iż istnieje spora różnorodność objawów tej choroby. Mogą się one zmieniać w zależności od etapu. Istnieje jednak kilka tendencji, które mogą ułatwić rozpoznanie choroby. We wczesnym stadium rozwoju choroby możemy zaobserwować niewielkie zmiany fizykalne. Chodzi raczej o drżenie rąk i nóg i nerwowe ruchy ciała. Można zauważyć również trudności w wykonywaniu codziennych czynności. W początkowym stadium symptomy emocjonalne mogą być słabo zauważalne.
krok 4
Z czasem symptomy nasilają się. Mamy coraz większe trudności z kontrolowaniem ruchów ciała. Regularnie w tym stadium zachowanie chorego można porównać z zachowaniem osoby pod wpływem alkoholu. Chód i mowa mogą przypominać osoby, które nadużywają alkohol.
krok 5
Zaawansowane stadium pląsawicy Huntingtona charakteryzuje się zmniejszeniem częstotliwości mimowolnych ruchów, a zwiększeniem sztywności ciała. W tym etapie chory regularnie nie może sam wykonywać codziennych czynności i wymaga fachowej opieki. Zwykle chory umiera po 15-20 latach od wystąpienia pierwszych objawów. Warto dodać, iż choroba nie jest bezpośrednią powodem zgonu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.