Leczenie Jak przygotować się do gastroskopii przyczyny. Co znaczy jak refluks żołądkowy, zapalenie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przygotować się do gastroskopii?

Definicja z ang. How to prepare for gastroscopy, z niem. Wie für Gastroskopie vorzubereiten.

Co to znaczy: Doktor zalecił ci gastroskopię wskutek możliwych problemów trawiennych, takich jak refluks żołądkowy, zapalenie błony śluzowej żołądka albo owrzodzenie? Być może czujesz się trochę przerażona. Nareszcie wyobrażenie o tym, iż musisz połknąć rurkę nie jest w ogóle pocieszające. Jednak nie ma powodu do zmartwień. Badanie tj. kompletnie bezpieczne i nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak najlepiej przygotować się do całego zabiegu.
krok 1
Kilka dni przed zabiegiem.
Jeżeli w przeszłości miałaś zawał serca albo udar mózgu, skonsultuj się z lekarzem zanim przystąpisz do zabiegu. Zaprzestań przyjmowania leków przeciwbólowych, takich jak Aspiryna, Advil, Aleve czy Ibuprofen na 7 dni przed zabiegiem. Mogą one gdyż zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia po usunięciu ewentualnego polipa.


Jeżeli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, należy przerwać leczenie na pięć dni przed planowanym badaniem. Po zabiegu ponownie skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci ci on kontynuowanie leczenia tymi środkami.


Jeżeli jesteś cukrzykiem i przyjmujesz leki mające na celu kontrolowanie stężenia cukru we krwi, udaj się do lekarza specjalisty, który poinformuje cię, jakie leki powinnaś przyjmować przygotowując się do badania.
krok 2
Dzień badania.
Jeżeli twoje badanie przewidziane jest na godziny przedpołudniowe, nie jedz i nie pij niczego po północy w noc poprzedzającą zabieg. W dniu badania należy przyjąć standardowe leki popijając je kilkoma łyżkami wody na przynajmniej dwie godziny przed zabiegiem (z wyjątkiem leków przeciwzakrzepowych i laków na cukrzycę). Nie należy przyjmować jakichkolwiek leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Nie pal tytoniu na przynajmniej dwie godziny przed zabiegiem, może to gdyż wpłynąć na błonę śluzową żołądka, zmieniając jej naturalny koloryt.


Jeżeli zabieg przewidziany jest na godziny popołudniowe, dozwolone jest spożycie śniadania w formie klarownych płynów. Może ono składać się ze szklanki soku jabłkowego, klarownego rosołu, galaretki, herbaty albo wody. Nie spożywaj niczego na cztery godziny przed badaniem. Załóż na siebie wygodne ubranie, które nie będzie cię uciskać. Nie zakładaj biżuterii.
krok 3
Bezpośrednio przed zabiegiem.
Doktor bezpośrednio przed zabiegiem powinien zademonstrować ci na czym on polega. Zanim przystąpi on do wykonywania zabiegu musi odpowiednio cię przygotować. Upewnij się, iż po zabiegu będziesz mieć przynajmniej 2 godziny wolnego czasu na odpoczynek, nawetjeżeli cały zabieg ma potrwać tylko 15 min.. Bezpośrednio przed rozpoczęciem badania asystent lekarza zaaplikuje ci antyseptyczny spray do tylnej części gardła. Po pewnym czasie zaczną drętwieć ci usta i gardło, a uczucie to może potrwać nawet godzinę. Następnie połóż się bokiem na stole do badań.
Doktor na czubek twojego palca założy oksymetr, który będzie stale kontrolował twoje tętno i funkcje oddechowe.
krok 4
Abyś mogła odprężyć się w trakcie zabiegu,
doktor dożylnie poda ci środek znieczulający i rozluźniający. Mimo że nie będzie to znieczulenie całkowite, nie będziesz odczuwać z tego powodu żadnego dyskomfortu.
krok 5
Gdy będziesz już rozluźniona,
doktor wprowadzi poprzez usta do twojego przewodu pokarmowego endoskop, wyposażony w mini kamerę z obiektywem szerokokątnym. Następnie przystąpi do oględzin i badania twojego przełyku, żołądka i dwunastnicy.
krok 6
Gdy
doktor zakończy badanie, upewnij się, iż masz kogoś, kto odwiezie cię do domu. Na pewno będziesz senna po przyjęciu wszystkich leków i nie będziesz w stanie bezpiecznie dojechać do domu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.