Leczenie Jak rozpoznać bulimię przyczyny. Co znaczy przede wszystkim chorobą psychiczną. Faktycznie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać bulimię?

Definicja z ang. How to recognize bulimia, z niem. Wie zu erkennen, Bulimie.

Co to znaczy: W artykule Jak leczyć bulimię? mogłyście znaleźć informację, iż bulimia jest przede wszystkim chorobą psychiczną. Faktycznie to jest raczej zaburzenie psychiczne i sporo osób, które borykają się z tym problemem naznacza siebie piętnem winy za własne zaburzenie, dlatego także istotne jest byś na samym początku lektury tego artykułu zdała sobie sprawę, iż to jest bardzo zróżnicowane zaburzenie odżywiania, które ma własne źródła w psychice pacjentki.
krok 1
Jeżeli chcesz rozpoznać czy ty albo ktoś z twoich bliskich ma z sporym prawdopodobieństwem bulimię możesz się posłużyć kilkoma wyznacznikami tego zaburzenia. Pamiętaj jednak, iż to o czym piszę w tym artykule to nie jest profesjonalna diagnostyka zaburzenia psychicznego. Taką może Ci zaoferować jedynie psycholog albo psychiatra.
krok 2
Większość osób uważa, iż znakami bulimii są napady jedzenia, które kończą się wymiotami. Faktycznie regularnie właśnie tak to wygląda, lecz bulimia może wiązać się również z napadowym jedzeniem, które nie kończy się wymiotami. Niekiedy zamiast wymiotów osoby cierpiące na bulimię stosują świadomie bądź nie środki przeczyszczające albo przyśpieszające przemianę materii.
krok 3
To istotne. Nie musisz wymiotować aby zacząć się niepokoić swoim stosunkiem do jedzenia. Ważniejszymi od wymiotów cechami bulimii są fiksacja na jedzeniu i obawie przytycia, a również ciąg jedzenia i poczucia winy wskutek jedzenia. Fiksacja, o której piszę to natrętne myślenie na temat określonego (najczęściej) rodzaju jedzenia. Osoby, które cierpią wskutek bulimii regularnie nie umieją odróżnić głodu od obsesji myślenia o jedzeniu.
krok 4
Jeżeli trudno ci określać własne emocje, jeżeli boisz się ich wyrażać, a zamiast tego zajadasz problemy albo traktujesz jedzenie jako sposób wyrażania różnego typu emocji może to być istotny sygnał bulimii albo innych kompulsywnych zaburzeń odżywiania. Leczenie bulimii polega na przywróceniu kontaktu z emocjami, nauce ich rozpoznawania i odejściu od jedzenia, traktowanego jako zamiennik wyrażanych emocji.
krok 5
Jeśli napady jedzenia wydarzają się u ciebie w odpowiedzi na pewne napięcia albo porażki czy trudności to również dość wyraźny symbol zaburzenia. Niekiedy jednak osoba cierpiąca na bulimię nie potrafi początkowo określić powody napięcia czy zdenerwowania, gdyż tak silnie ją wypiera.
krok 6
Napadom jedzenia towarzyszy w bulimii bardzo surowa ocena siebie samego i wielki strach przed przybraniem na wadze, które nabiera ogromnej negatywnej wartości symbolicznej.
Wskazówki i ostrzeżenia
Intensywne ćwiczenia fizyczne i drakońska dieta, a nawet głodówki między napadami „obżarstwa” to również charakterystyczne ale nie zawsze występujące cechy bulimii. Osoby, które mają to zaburzenie nie muszą być bardzo otyłe, ani bardzo szczupłe. Sylwetka ciała nie mówi zbyt sporo na temat zaburzeń odżywiania, aczkolwiek osobom cierpiącym na nie wydaje się, iż jest dokładnie odwrotnie
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.