Leczenie Jak rozpoznać chorobę nerek przyczyny. Jak leczyć pierwsze symptomy mogą być bardzo.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać chorobę nerek?

Definicja z ang. How to recognize kidney disease, z niem. Wie Nierenerkrankung zu erkennen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ NEREK: Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ma problem z nerkami, gdyż pierwsze symptomy mogą być bardzo subtelne. Może minąć sporo lat zanim choroba się rozwinie do przewlekłej choroby nerek albo nawet do niewydolności schyłkowej, którą trzeba leczyć już dializami albo przeszczepem nerek. Wiedza jest siłą, zatem nawet jeżeli jesteś zdrowy powinieneś poznać symptomy chorób nerek, by móc w przypadku choroby szybko zareagować i zacząć się leczyć. jeżeli ty, albo ktoś znajomy ma jeden albo kilka z poniższych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego i przeprowadzić badania krwi i moczu. Pamiętaj, iż sporo z poniższych symptomów może być wywołane czymś innym, niż chorobą nerek. Jedynym metodą, by poznać przyczynę objawów jest skonsultowanie się ze swoim lekarzem.
krok 1
Zmiany w moczu
Nerki odpowiedzialne są za powstawanie moczu, zatem wszelakie zmiany w moczu mogą być wywołane chorobą nerek. Przykładowo:
- Budzisz się w nocy i idziesz do łazienki oddać mocz.
- Mocz może być pienisty ( wywołane tj. białkiem w moczu, które jest w nim nieobecne przy zdrowych nerkach).
- Oddajesz mocz częściej niż zwykle albo w większej ilości (wielomocz, poliuria). Mocz jest rzadki, blady i prawie przezroczysty.
- Oddajesz mocz rzadziej albo w mniejszej ilości niż zazwyczaj (skąpomocz oliguria). Mocz jest gęsty i ma ciemny kolor.
- Mocz może zawierać krew - jest ciemnobrunatny albo czerwony. Krwinki czerwone w moczu oznaczają, iż nerki są uszkodzone.
- Odczuwasz parcie na pęcherz albo masz problemy z oddawaniem moczu.
- Odczuwasz ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu ( zazwyczaj to zakażenie dróg moczowych).
krok 2
Opuchlizna i obrzęki
Gdy nerki są chore wówczas nie radzą sobie z odfiltrowaniem i regulacją poziomu wody w organizmie człowieka. Wówczas dochodzi do zatrzymania wody co odzwierciedlają obrzęki na nogach, kostkach, stopach, twarzy i/ albo rękach.
krok 3
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie jest symptomem większości chorób nerek. jeżeli masz nadciśnienie to powinieneś zrobić sobie badania kontrolne krwi i moczu.
krok 4
Zmęczenie
Zdrowe nerki produkują hormon zwany erytropoetyna, który odpowiada za powstawanie czerwonych krwinek odpowiedzialnych za przenoszenie krwi po organizmie. Kiedy nerki są chore, to produkują mniej erytropoetyny a wraz z nią wytwarzana jest mniejsza liczba czerwonych krwinek. Mniejsza liczba czerwonych krwinek przenoszących do tkanek tlen skutkuje, iż zarówno twoje mięśnie jak i mózg się szybko męczą. Taki stan nazywa się anemia i jest uleczalny. Dlatego, jeżeli czujesz ciągłe zmęczenie i najchętniej wciąż byś spędzał czas w łóżku to należy udać się do lekarza.
krok 5
Swędzenie skóry
Nerki odprowadzają wszelakie zanieczyszczenia z krwi. jeżeli są chore to toksyny nie są odfiltrowywane co może powodować swędzenie. Wysypka może się nie pojawić, jednak swędzenie będzie odczuwalne nie tyle na skórze co pod skórą.
krok 6
Metaliczny posmak w ustach / Amoniakowy zapach oddechu
Toksyny i zanieczyszczenia we krwi (tzw uremia) mogą wywołać nieświeży oddech jak również inne odczucie smaku potraw. Możesz również zauważyć, iż nagle nie smakuje ci uwielbiane dotąd mięso / albo nagle zaczniesz spadać na wadze, gdyż niewiele jesz z braku apetytu (nic ci nie smakuje).
krok 7
Nudności i wymioty
Zatrzymanie w ustroju różnych wytwórów przemiany materii (toksyn i zanieczyszczeń) może również wywołać nudności i wymioty. Utrata apetytu i nudności powodują spadek wagi.
krok 8
Krótki oddech
Problem ze złapaniem oddechu może być powiązany z nerkami na dwa metody. Po pierwsze, woda może odkładać się w płucach. I po drugie, anemia skutkuje niedotlenienie ciała a z tym krótszy oddech.
krok 9
Odczucie zimna
Anemia może wywołać stałe uczucie zimna, nawet w nagrzanym pomieszczeniu.
krok 10
Zawroty głowy i problemy z koncentracją
Anemia związana z chorobą nerek znaczy, iż twój mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. Może to prowadzić do problemów z pamięcią, kłopoty z koncentracją i zawroty głowy. Możesz nie pamiętać, co robiłeś ostatniego tygodnia / albo dwa dni temu, możesz mieć problemy z koncentracją przy czytaniu czy rozwiązywaniu krzyżówek.
krok 11
Ból dolnej części pleców
Niektóre osoby z chorobami nerek mogą odczuwać bóle pleców / albo boków tułowia będących w okolicy zainfekowanych nerek. Te bóle mogą być ( wywołane wielotorbielowatością nerek, która natomiast skutkuje duże, wypełnione płynem cysty na nerkach i czasami na żołądku.

Lekarz Internista: JAK ROZPOZNAĆ CHOROBĘ NEREK; WIE NIERENERKRANKUNG ZU ERKENNEN; HOW TO RECOGNIZE KIDNEY DISEASE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Mam pytanie.nie jestem pewna ale być może jest coś nie tak z moimi nerkami. Od pół roku może i więcej mam niezbyt przyjemny zapach moczu.pobolewa mnie z lewej strony pleców.nie wiem co by mogło być przyczyną. Dziękuję za odpowiedz