Leczenie Jak rozpoznać skoliozę przyczyny. Jak leczyć od osi anatomicznej, albo jego części w.

Czy pomocne?

100% pozytywne
3 głosy

Jak rozpoznać skoliozę?

Definicja z ang. How to recognize scoliosis, z niem. Wie erkennt man Skoliose.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK ROZPOZNAĆ SKOLIOZĘ: Skolioza (scoliosis) jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, a więc odchyleniem od osi anatomicznej, albo jego części w płaszczyźnie czołowej. Skolioza najczęściej wywołuje zmiany w budowie klatki piersiowej, narządach wewnętrznych i układzie narządu ruchu. Poprawnie zbudowany kręgosłup zawdzięcza własną równowagę dzięki harmonijnemu działaniu dwóch przedmiotów czynnych i biernych. Do przedmiotów czynnych zaliczamy mięśnie kręgosłupa i tułowia zaś do przedmiotów biernych zaliczamy krążki międzykręgowe. O skoliozie możemy mówić wtedy gdy w co najmniej jednym odcinku kręgosłupa dochodzi do łukowatego wygięcia i utraty elastyczności w tymże odcinku. W następstwie tego zjawiska dochodzi do reakcji wyrównawczych ze strony sąsiednich odcinków kręgosłupa, które nazywamy wygięciami wtórnymi, a które są zjawiskiem pozytywnym w odróżnieniu do wygięcia pierwotnego. Wygięcia wtórne są efektem dążenia organizmu do utrzymania pionowej postawy ciała. Zmianom w obrębie kręgosłupa mogą towarzyszyć zmiany ustawienia barków, łopatek i miednicy. Poważniejszym przypadkom towarzyszą deformacje klatki piersiowej i przemieszczenie narządów wewnętrznych. Boczne skrzywienie nie jest więc tylko defektem w znaczny sposób pogarszającym wygląd naszej sylwetki, może wywołać poważne zmiany i zaburzenia w różnych układach i narządach wewnętrznych.
 
Skoliozę rozpoznamy po wykonaniu prostych testów, które można przeprowadzić w domu bez użycia specjalistycznej aparatury pomiarowej, jednakże do przeprowadzenia testu konieczne są dwie osoby.
krok 1
Test pierwszy.
Ustaw badanego na równym podłożu w pozycji zasadniczej (swobodne stanie ze złączonymi nogami, ręce wzdłuż tułowia).
krok 2
Poleć wykonanie osobie badanej swobodny opad tułowia w przód (skłon). Nogi muszą być złączone i wyprostowane w kolanach, a ręce swobodnie opadać pionowo w dół.
Jeśli u osoby znajdującej się w tej pozycji zaobserwujesz wystąpienie garbu żebrowego a więc uniesienie lewej, albo prawej strony kręgosłupa to może to być sygnał o występowaniu skoliozy.
krok 3
Test drugi.
Na wyrostkach kolczystych każdego z kręgów pozaznaczaj flamastrem kropki.
krok 4
Ustaw osobę badaną na równym podłożu w pozycji zasadniczej (swobodne stanie ze złączonymi nogami, ręce wzdłuż tułowia).
krok 5
Spójrz uważnie na oznaczone plecy.
Jeśli naniesione kropki tworzą jedną prostą linię wszystko jest Około
Jeśli zaś wytworzona poprzez naniesione kropki linia nie jest prosta, tworzy jeden, albo więcej łuków to również to jest sygnał występowania skoliozy.
krok 6
Test trzeci.
Przygotuj nitkę zakończoną podłużnym obciążnikiem, który tworzy z nią doskonałą pionową linię.
krok 7
Na wyrostkach kolczystych każdego z kręgów pozaznaczaj flamastrem kropki.
krok 8
Ustaw badanego na równym podłożu w pozycji zasadniczej (swobodne stanie ze złączonymi nogami, ręce wzdłuż tułowia) i poleć mu wykonanie skłonu głowy w przód.
krok 9
Przyłóż nitkę do guzowatości potylicznej (guzek wyczuwalny pod palcami na tylnej części czaszki) i pozwól by swobodnie zwisała w dół.
Jeśli nitka nie dzieli pleców i pośladków na dwie symetryczne części, albo oznaczone na kręgach punkty nie pokrywają się z nią to również wskazuje na występowanie skoliozy.




Wskazówki i ostrzeżenia
Najlepiej jest wykonać wszystkie testy gdyż wtedy wyniki będą bardziej wiarygodne.
Jeśli powyższe testy wykażą występowanie skoliozy należy koniecznie udać się do lekarza w celu dokładnego rozpoznania.

Lekarz Internista: JAK ROZPOZNAĆ SKOLIOZĘ; WIE ERKENNT MAN SKOLIOSE; HOW TO RECOGNIZE SCOLIOSIS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Jak siedzisz w pracy po 8-10 godzin przed kompem przez co najmniej 10 lat, to na pewno masz jużskoliozę. Gwarantowana skolioza u osób po 30tce, co siedzą w pracy przed kompem. Ja też mam.