Leczenie Jak rozpoznać symptomy kamieni nerkowych przyczyny. Co znaczy mechanizm wydalania.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać symptomy kamieni nerkowych?

Definicja z ang. How to recognize the symptoms of kidney stones, z niem. Wie die Symptome von Nierensteinen zu erkennen.

Co to znaczy: Nasze nerki są bardzo istotnym organem w organizmie. Kontrolują i regulują one mechanizm wydalania produktów przemiany materii. W innym wypadku nasz organizm nie były w stanie pozbyć się szkodliwych substancji. Co w wypadku, gdy nie nasze nerki nie funkcjonują tak jak chcielibyśmy? Bądź domyślamy się, iż może być z nimi coś nie tak. Najczęściej spotykaną chorobą nerek jest kamica nerkowa. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Skutkuje ona powstawanie kamieni nerkowych. To jest bardzo bolesna dolegliwość. Jak rozpoznać objawy tej choroby? W poniższym artykule znajdziesz wskazówki.
krok 1
Po pierwsze trzeba zdąć sobie sprawę z tego, iż symptomy tej dolegliwości są dość zróżnicowane. Zidentyfikować symptomy pomoże na pewno fakt, iż prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest najwyższe pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i częściej dopada ona mężczyzn. Ta grupa ma największe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
krok 2
Poprzez jakiś czas kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo. To oznacza, ze nie będziemy w stanie dostrzec objawów powstawania kamieni nerkowych, bądź będą one bardzo skąpe co utrudni rozpoznanie. Dlatego bardzo istotna jest regularna kontrola u lekarza. Szczególnie pomiędzy 30 a 50 rokiem życia warto co jakiś czas zrobić badania pod kątem kamicy moczowej.
krok 3
Czego można spodziewać się u lekarza? symptomy kamieni nerkowych są rozpoznawalne tylko w kilka sposobów a w zasadzie badań. Po pierwsze to jest RTG jamy brzusznej. Wykorzystuje się do tego promienie rentgenowskie. Drugą możliwością jest urografia, do której używane są dożylne środki kontrastowe i promienie rentgenowskie. Trzecia sposób to USG n czwarta TK.
krok 4
W zależności od miejsca tworzenia się kamieni możemy wyróżnić różne symptomy. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć kolkę nerkową. Charakteryzuje się ona bólem przerywanym w okolicach części lędźwiowej kręgosłupa. Może on także promieniować na okolice pachwiny, warg sromowych i jąder. Istotne jest obserwowanie swojego ciała i nielekceważenie tego typu bólów.
krok 5
Do objawów ogólnych możemy zaliczyć następujące dysfunkcje. na pewno to jest podwyższona temperatura ciała wywołana stanem zapalnym. Następny istotny ogólny objaw to osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia. Niekiedy towarzyszy temu chandra. to jest wywołane tym, iż organizm wyczuwa, iż coś złego odbywa się w organizmie. to jest swego rodzaju alarm.
krok 6
Następnym istotnym symptomem w czasie występowania kamicy nerkowej jest krew w moczu. Regularnie pojawia się ona przy dość silnych bólach. Może towarzyszyć temu tak zwana dysuria a więc bolesne oddawanie moczu. Dość regularnie można odczuwać uczucie pieczenia w cewce moczowej. Oddawanie moczu w tej sytuacji może być przerywane (oddawanie moczu kroplami).
krok 7
Do symptomów pomagających rozpoznanie kamicy moczowej można zaliczyć także nudności i wymioty. Dodatkowo możemy spotkać się z odczuwaniem dyskomfortu w jamie brzusznej. Raczej chodzi o niestrawność. Powikłaniem kamicy może być także zakażenie dróg moczowych.
Wskazówki i ostrzeżenia
Jeżeli któreś z tych symptomów w znacznym stopniu występują u ciebie zgłoś się do lekarza.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.