Leczenie Jak unikać zaparć przyczyny. Co znaczy uczucie ociężałości i dyskomfortu psychicznego. Ich.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak unikać zaparć?

Definicja z ang. How to avoid constipation, z niem. Wie kann man vermeiden Verstopfung.

Co to znaczy: Zaparcia są uciążliwą dolegliwością, której mogą towarzyszyć bóle głowy, uczucie ociężałości i dyskomfortu psychicznego. Ich kluczową powodem są złe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia. Najczęściej wystarczy jednak wyeliminować błędy dietetyczne, a zwiększyć aktywność życiową i problemy z zaparciami znikają.
krok 1
Dieta
Jelita wiecznie zmuszane do wydalania preparowanej i zmiękczonej żywności, szybko stają się wiotkie i "rozleniwione". Należy wiec unikać żywności mocno przetworzonej na przykład zupek w proszku, konserw, białej mąki, sztucznie zakwaszanych albo marynowanych owoców i ciastek. W miejsce tłustych mięs, serów i słodyczy warto wstawić większe ilości świeżych warzyw i owoców. W szczególności zjadane w surowej formie, zawierają duże ilości błonnika i działają jak szczoteczka do wymiatania resztek pokarmu.
krok 2
Płyny
Jeżeli nie wypijamy dostatecznej ilości wody, nie dajemy organizmowi możliwości na szybkie wydalenie strawionych resztek pokarmu. Dodatkowo niedostateczna liczba wody w jelicie grubym, może prowadzić do oczywistych i nieprzyjemnych problemów z wypróżnieniem. Powinniśmy wypijać 2-3 litrów płynów w ciągu doby. Prócz wody, najlepiej nadają się do tego jogurty, kefiry, zsiadłe mleko i ziołowe herbatki.
krok 3
Aktywność fizyczna
Ruch wspomaga przemianę materii i pobudza jelita do pracy. Poranna gimnastyka, albo jogging lub szybkie marsze uchronią nas przed nieprzyjemnymi zaparciami.
krok 4


Jeżeli musisz, nie odwlekaj
Regularnie zdarza się, iż nie chcąc korzystać z publicznych toalet, tłumimy potrzebę wypróżnienia się. W rezultacie może to prowadzić do tak zwany "zaparcia nawykowego", spowodowanego zmniejszeniem wrażliwości zwieracza odbytu z powodu częstego wstrzymywania. Może więc czasem warto się przełamać i iść za głosem natury.
Wskazówki i ostrzeżenia
leki farmakologiczne są środkiem doraźnym, ich regularne wykorzystywanie prowadzi do osłabienia działania.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.