Leczenie Jak wybrać odpowiedni środek przeczyszczający przyczyny. Jak leczyć odżywania, otyłość.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak wybrać odpowiedni środek przeczyszczający?

Definicja z ang. How to choose a laxative, z niem. Wie ein Abführmittel zu wählen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI ŚRODEK PRZECZYSZCZAJĄCY: W przytłaczającej większości przypadków, powodem zaparć jest niewłaściwy sposób odżywania, otyłość, brak wysiłku fizycznego. Duże znaczenie ma także przyzwyczajenie pacjenta do regularnego oddawania stolca. Zaparć nie można lekceważyć. Na rynku popularny jest cały szereg środków przeczyszczających. Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj środka przeczyszczającego wybrać- ten artykuł jest dla Ciebie!
krok 1
Pierwszym rodzajem środków przeczyszczających są środki zmiękczające kał. To są preparaty powodujące rozmiękczenie twardych mas kałowych i ułatwienie defekacji. Olej rycynowy zawarty w tych środkach skutkuje pomniejszenie wchłaniania wody i elektrolitów, co prowadzi w ciągu 3-4 godz. do oddania płynnego stolca. Dawka przeczyszczająca dla dorosłych wynosi 15-60ml. Taki środek jest bezpieczny zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci od lat 6-ciu.
krok 2
Drugim rodzajem tego typu środków są „wypełniacze”. To są preparaty wpływające na objętość mas kałowych. Zawierają one nasiona lnu, lecz również błonnik, ligninę, pektyny, hemicelulozy i inne polisacharydy. Substancje te pęcznieją w jelicie, wchłaniają wodę, zwiększają objętość kału i jego uwodnienie, co przyspiesza pasaż. Wypełniacze mogą powodować uczucie pełności w nadbrzuszu i wzdęcia.. Środki tego typu nie są sugerowane dla osób, które mają problemy natury gastrycznej.
krok 3
Kolejny rodzaj środka przeczyszczającego to środki osmotyczne. Preparaty z tej grupy zwiększają ciśnienie osmotyczne treści jelitowej i zatrzymują wodę. Kał staje się wówczas bardziej płynny, zostaje więc łatwiej wydalony. Środki te mogą powodować poważne działania niepożądane, dlatego należy dawkować je ostrożnie, po konsultacji z lekarzem.
krok 4
Czwartym rodzajem środków przeczyszczających są środki oddziałujące na błonę śluzową jelit. Do grupy tej należą środki, które działają stymulująco na błonę śluzową i mięśnie jelita. Pobudzają one skurcze jelit i ułatwiają wypróżnienie. Dostępne są przetwory z takich roślin jak: senes, kruszyna pospolita, szkłak pospolity czy rzewień dłoniasty.
krok 5
Trzeba pamiętać o ostrożnym dawkowaniu środków przeczyszczających. Sporo osób stosuje rutynowo środki przeczyszczające, nie zdając sobie sprawy z ryzyka związanego z ich przedawkowaniem. Codzienne wypróżnianie się w ogóle nie jest niezbędne- organizm sam reguluje pewne mechanizmy także powiązane z czynnościami jelit. Po odstawieniu środków przeczyszczających mogą upłynąć nawet trzy dni zanim nastąpi pierwsze wypróżnienie.

Lekarz Internista: JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI ŚRODEK PRZECZYSZCZAJĄCY; WIE EIN ABFÜHRMITTEL ZU WÄHLEN; HOW TO CHOOSE A LAXATIVE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.