Leczenie Jak wyleczyć rwę kulszową przyczyny. Co znaczy nerwowego. Zaczyna swój bieg na wysokości.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak wyleczyć rwę kulszową?

Definicja z ang. How to cure sciatica, z niem. Wie zu heilen Ischias.

Co to znaczy: Nerw kulszowy jest najgrubszym i najdłuższym nerwem obwodowym ludzkiego układu nerwowego. Zaczyna swój bieg na wysokości piątego kręgu lędźwiowego, ciągnie się po obu stronach kręgosłupa, przez biodra i nogi aż do podeszwy stóp. Ból, który towarzyszy tej chorobie jest bardzo uporczywy i utrudnia wszelakie każdego dnia czynności. Jeżeli nie wiesz jak leczyć rwę kulszową- ten artykuł jest dla Ciebie!
krok 1
Powody rwy kulszowej.
Najczęstszą powodem choroby jest wypadnięcie jądra galaretowatego krążka międzykręgowego w rejonie lędźwiowej kręgosłupa. Krążek międzykręgowy rozpoczyna uciskać na nerw wywołując dotkliwy ból. Istnieją także inne powody rwy kulszowej na przykład choroby kręgosłupa (nowotwory korzonków nerwowych czy mechanizmy zwyrodnieniowe kręgosłupa). Inne możliwe powody rwy kulszowej to: urazy miednicy i stawu biodrowego, krwiaki, zwichnięcie stawu biodrowego, napromieniowanie, choroby zwyrodnieniowe stawu biodrowego, uszkodzenia łąkotki i cukrzyca.
krok 2
Symptomy i przebieg rwy kulszowej.
Symptomem rwy kulszowej jest początkowo ból w krzyżu, który razem z postępem choroby jest odczuwany z tyłu uda, w dole kolanowym, łydce i może promieniować w dół aż do samej stopy. Dłużej trwający ból może spowodować przykurcz mięśni z usztywnieniem kręgosłupa (tak zwany postrzał).
Wyróżnia się różne ośrodki bólu, w zależności od tego, na jakiej wysokości kręgosłupa doszło do podrażnienia korzonków nerwowych. Podrażnienie korzonków nerwowych na wysokości czwartego kręgu lędźwiowego wywołuje ból z boku uda, promieniujący na nogę aż po kostkę przyśrodkową. Pacjent ma problemy z wyprostowaniem nogi. Przy piątym kręgu krzyżowym powstaje ból wychodzący od zewnętrznej strony stawu kolanowego sięgający środkowych palców stopy. Pacjent nie może stanąć na pięcie. Przy pierwszym kręgu lędźwiowym ból promieniuje od miednicy przez łydkę aż po mały palec u stopy. Chory nie może stanąć na palcach.
Jeżeli wypadnięcie jądra galaretowatego spowoduje uszkodzenie rdzenia kręgowego pomiędzy czwartym, a piątym kręgiem lędźwiowym, wówczas powstaje ból promieniujący od miednicy w dół na całą długość nogi. Może wtedy dojść do paraliżu nogi, funkcji pęcherza moczowego i odbytnicy.
krok 3
Leczenie rwy kulszowej.
Osoba cierpiąca wskutek rwy kulszowej powinna zostać w łóżku leżąc na płaskiej powierzchni ze zgiętymi pod kątem prostym stawami kolanowymi i biodrowymi. Ulgę przynosi leczenie borowinowe i leczenie ciepłem ( na przykład przykładanie termoforu). Chory powinien przyjmować leki znieczulające i rozluźniające mięśnie. W leczeniu stosuje się także masaże i specjalne ćwiczenia ruchowe.
krok 4
Jak zapobiegać rwie kulszowej?
- Ubierać się ciepło, odpowiednio do warunków pogodowych.
- Spać na zdrowych dla kręgosłupa materacach i uprawiać gimnastykę.
- Nie wykonywać nagłych, niekontrolowanych ruchów.
- Nie dźwigać ciężarów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.