Leczenie Leczenie trądzika w domu przyczyny. Jak leczyć która daje ci określony kształt i chroni.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Leczenie trądzika w domu

Definicja z ang. How to cure acne, z niem. Wie zu heilen Akne.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku LECZENIE TRĄDZIKA W DOMU: Skóra jest twoim największym organem i jest czymś więcej niż tylko powłoką, która daje ci określony kształt i chroni przed rozlaniem się wszystkiego, co jest wewnątrz niej. Komórki skóry mają umiejętność do nieustannego namnażania się, dlatego następuje ciągła wymiana i odnowa. Komórki znajdujące się na powierzchni skóry obumierają i złuszczają się, z kolei na powierzchnię przechodzą nowe komórki, które powstały w głębszych warstwach skóry. Komórki skóry stanowią barierę ochronną i zapobiegają łatwemu wnikaniu do wnętrza organizmu wirusów, bakterii i grzybów. W głębszych warstwach skóry znajdują się mieszki włosowe, do których uchodzą gruczoły łojowe skóry. Gruczoły te produkują substancję oleistą o nazwie sebum. Sebum łączy się z nowo wyprodukowanymi komórkami i uczestniczy w ich podróży do wierzchnich warstw skóry. Jednak, jeśli równowaga zostanie zachwiana, dochodzi do zbyt dużej produkcji sebum albo zbyt dużej liczby martwych komórek na powierzchni skóry, blokujących uwalnianie się sebum z pęcherzyka i prowadzących do stworzenia niedrożności. Taka niedrożność skutkuje łatwiejsze przenikanie bakterii poprzez zewnętrzne bariery skóry i w konsekwencji prowadzi do stworzenia trądziku. Trądzik najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania, gdy pojawiają się wahania hormonalne. Może jednak wystąpić także u małych dzieci i u osób po dwudziestym roku życia. W każdym wieku zmiany trądzikowe są tak samo nieprzyjemne i denerwujące. Regularnie powodują, iż unikamy kontaktów z innymi ludźmi, bo wstydzimy się zmian na skórze. Należy jednak pamiętać, iż trądzik to choroba i można z nią walczyć. Poniżej znajdziesz wskazówki jak wyleczyć trądzik.
krok 1
jeśli chcesz aby twoja skóra wyglądała ładnie przestań jej dotykać.
Wydaje ci się, iż to bardzo proste? Powodzenia. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak regularnie dotyka swojej twarzy. Gdy nas coś swędzi natychmiast się drapiemy, wycieramy chusteczką usta po posiłku, pocieramy uszy. jeśli raz zwrócisz uwagę na to, ile razy w ciągu dnia dotykasz swojej twarzy, na pewno będziesz zaskoczona. Ręce to nasze podstawowe narzędzia do interakcji z otaczającym nas światem. Niestety świat ten jest bardzo zanieczyszczony. Klejący się brud, tłuszcz, a wraz z nimi mnóstwo bakterii, przenosi się poprzez takie elementy jak na przykład klamka, czy kurek kranu z jednej osoby na drugą. Zupełnie nieświadomie przenosisz cały ten brud na własną twarz, gdy tylko niewinnie się podrapiesz. Staraj się więc jak najczęściej myć ręce w ciągu dnia.
krok 2
Myj twarz dwa razy na dzień.
Dokładne, lecz równocześnie delikatne mycie twarzy jest najlepszym metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się trądziku. poprzez cały dzień na nieosłoniętej niczym skórze twarzy zbiera się brud, tłuszcz, dym z papierosów, zanieczyszczenia z powietrza. Nie przesadzaj z myciem, ponieważ zniszczysz naturalną barierę ochronną skóry. Mycie twarzy dwa razy na dzień jest w najwyższym stopniu optymalne i zdrowe. Najlepiej myć twarz rano i wieczorem. By dokładnie umyć twarz użyj czystej myjki, ciepłej wody i łagodnego mydła albo żelu myjącego. Ten prosty sposób pozwala usunąć z powierzchni skóry wszelakie zanieczyszczenia, bakterie i martwe komórki naskórka. Pamiętaj jednak, aby nie szorować skóry za mocno i zbyt regularnie, ponieważ możesz ją zupełnie pozbawić nawilżenia i naturalnego natłuszczenia, co może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
krok 3
Ćwicz.
Świetnym metodą na poprawę wyglądu skóry - nie wspominając nawet o zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym - są regularne ćwiczenia fizyczne. Najlepiej ćwiczyć ok. 30 min. trzy albo cztery razy w tygodniu. Jednak, jeśli nie masz na to czasu pamiętaj, iż nawet niewiele jest zawsze lepsze, niż nic. Stres może powodować nadprodukcję sebum, więc pomniejszenie napięcia poprzez ćwiczenia ( na przykład zajęcia jogi) jest doskonałym metodą na walkę z trądzikiem. Dodatkowo ćwiczenia przywracają równowagę produkcji hormonów, które wpływają na pomniejszenie produkcji sebum. W czasie ćwiczeń zmuszasz swój organizm do wysiłku i regularnie się pocisz. W czasie pocenia się usuwasz z organizmu sporo szkodliwych substancji i dodatkowo wpływasz na przyspieszenie procesu złuszczania się martwych komórek skóry.
krok 4
Rozprzestrzenianie się w czasie ćwiczeń.
Wielu z nas spotkało się z trądzikiem na twarzy, jednakże może on wystąpić na całym ciele. Powodem tego trądziku jest stały kontakt między zakażoną skórą, a odzieżą czy sprzętem sportowym. Opaski i kaski mogą powodować przeniesienie trądziku na linię włosów, taśma podtrzymująca kask przeniesie trądzik na brodę, okolice szyi i dekoltu. Przenoszenie trądziku mogą powodować również dopasowane ubrania sportowe wykonane z włókien syntetycznych. jeśli chcesz uniknąć roznoszenia się trądziku, ćwicz zawsze w luźnych bawełnianych ciuchach.
krok 5
Nie zapominaj o prysznicu.
Prawdopodobnie jedyną rzeczą przyjemniejszą, niż ćwiczenia na siłowni, jest powrót do domu i znalezienie jakiegoś wygodnego miejsca aby usiąść. Po wysiłku fizycznym utrzymuje się jeszcze poprzez jakiś czas wysoki poziom endorfin, więc łatwo ci jest zabrać się do pracy. Jednak kiedy spokojnie sprawdzasz e-mail i robisz kolację zapominasz o jednej niezwykle ważnej rzeczy. w czasie ćwiczeń pocisz się i złuszcza się spora liczba martwych komórek, co jest bardzo dobre, lecz jeśli ich z siebie nie zmyjesz, mogą wywołać zatory przepływu sebum. Dodatkowo w czasie pocenia się, na powierzchni skóry powstaje warstwa soli, która razem z martwymi komórkami stanowi bardzo trudną do przejścia barierę. Jedynym dobrym metodą na uniknięcie tego problemu jest branie prysznica zaraz po wysiłku fizycznym.
krok 6
Kup nadtlenek benzoilu.
Wielu ludzi cierpiących na trądzik osiągnęło doskonałe efekty poprzez leczenie nadtlenkiem benzoilu. Mimo że jest sporo wytwórów wydawanych na receptę zawierających ten związek (głównie żele myjące i płyny czyszczące), jest także cała grupa wytwórów dostępnych bez recepty. Nadtlenek benzoilu zabija bakterie P.acnes, które są głównym sprawcą stanów zapalnych zablokowanych porów. Na pierwsze efekty działania preparatów z nadtlenkiem benzoilu trzeba czekać ok. trzech tygodni, więc musisz być cierpliwy.
krok 7
Zaopatrz się w kwas salicylowy.
Aczkolwiek nie zabija on bakterii, ani nie wpływa bezpośrednio na produkcję sebum, może być bardzo przydatny w twojej walce z trądzikiem. Kwas salicylowy skutkuje złuszczanie wierzchniej martwej albo osłabionej warstwy skóry. Oczyszcza to pory i minimalizuje ryzyko tworzenia zatorów. Nie stosuj kwasu na podrażnione miejsca. Musisz go również stosować stale - gdy przerwiesz kurację efekty jej działania natychmiast ustąpią.
krok 8
Przyjrzyj się swoim kosmetykom.
jeśli szukasz przyczyn stworzenia trądziku, zastanów się nad własnymi kosmetykami. Makijaż nie musi wywoływać trądziku, lecz
jeśli masz cerę trądzikową z pewnością przyspieszy jego stworzenie. sporo osób może zaobserwować znaczny przyrost problemów skórnych w czasie stosowania kosmetyków określonej marki.
jeśli zauważyłeś takie problemy, musisz wybierać produkty niezawierające substancji tłustych. Stosuj je poprzez kilka tygodni, aby sprawdzić czy wystąpi jakaś różnica. To wymaga cierpliwości, która nie zawsze towarzyszy nam, gdy nasza skóra źle wygląda. Warto jednak próbować różnych wytwórów i sprawdzać, które działają, a które nie. Niezależnie od tego, jakich używasz kosmetyków, pamiętaj aby dokładnie zmyć je na noc odtykając pory.
krok 9
Zapytaj lekarza o antybiotyki.

jeśli inne zabiegi nie działają, może trzeba sięgnąć po antybiotyki. Mogą one zabijać bakterie, które odpowiadają za stworzenie stanu zapalnego. Wykorzystywanie antybiotyków przyczynia się do poprawy stanu skóry i zapobieganiu rozwojowi nowych bakterii. Powszechnym lekiem stosowanym przy trądziku jest tetracyklina, która skutkuje u bakterii niezdolność do produkcji białek. Niestety kuracja antybiotykami może spowodować konsekwencje uboczne takie jak przesuszanie i łuszczenie się skóry. Doustne przyjmowanie antybiotyków może także spowodować nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne i zwiększyć ryzyko wystąpienia poparzenia słonecznego.
krok 10
Rozważ terapię hormonalną.
Kobiety, które mają problemy z trądzikiem, mogą sięgnąć po niekonwencjonalne sposoby leczenia, takie jak pigułki antykoncepcyjne. Środki te nie tylko zapobiegają ciąży, regulują cykl miesiączkowy, lecz również wyraźnie poprawiają stan skóry. Dlaczego nasza skóra najczęściej sprawia nam problemy w okresie dojrzewania? W tym czasie mamy wysoki poziom hormonów tych jak androgeny i testosteron. Te hormony płciowe wpływają na gruczoły łojowe i wywołują zwiększoną produkcję sebum, która wraz z zatkanymi porami skutkuje trądzik. Liczne badania potwierdzają skuteczność pigułek antykoncepcyjnych w walce z trądzikiem. Najlepiej działają środki zawierające mieszankę estrogenu i progesteronu. Powodują one redukcję produkcji sebum, co minimalizuje trądzik. Niestety ta leczenie również może powodować konsekwencje uboczne. Po pierwsze nie ma 100% gwarancji, iż leki te przyniosą oczekiwane efekty. Pigułki mogą powodować również zawroty głowy, nudności i skoki ciśnienia. Kobiety, które cierpią na choroby serca i problemy z krzepnięciem krwi nie powinny stosować tej formy terapii.
krok 11
Kontroluj stres i sebum.
Wielu ludzi zaobserwowało związek stresu z powstaniem trądziku. Niektóre zachowania, które wpływają na zwiększanie poziomu stresu, mogą być niewątpliwie powodem stworzenia trądziku. Brak aktywności fizycznej, nerwowe pocieranie twarzy, brak higieny i zła dieta przyczyniają się do złego stanu skóry, a reakcje chemiczne zachodzące w organizmie w skutek wystąpienia stresu odgrywają znaczące rolę, jeżeli chodzi o wygląd skóry. Gdy podlegamy działaniu stresu podwzgórze, wydaje sygnał do wytwarzania i uwalniania hormonów stresu. Jednym z nich jest kortyzol. Hormon ten skutkuje przyspieszanie akcji serca, wyostrzanie zmysłów i zwiększoną produkcję sebum. Nadmiar sebum skutkuje stworzenie zatorów, które bezpośrednio przyczyniają się do stworzenia trądziku.

jeśli więc będziesz kontrolować stres, masz szansę zapanować nad produkcją sebum i zmniejszyć własne szanse na trądzik.
krok 12
Wypróbuj izotretynoinę.
Zdarzają się przypadki, gdy nie pomaga kwas salicylowy, antybiotyki ani środki hormonalne. Wtedy należy sięgnąć po silniejszy środek, taki jak izotretynoina. Lek ten jest wydawany na receptę i stosowany, gdy inne środki zawiodą. Co ciekawe, do końca nie wiadomo w jaki sposób działa izotretynoina, lecz uważane jest, iż wpływa ona na pomniejszenie produkcji sebum. U niektórych osób lek ten na zawsze zakończy przykre zmaganie się z trądzikiem, u innych może tylko zmniejszyć liczbę i intensywność ognisk zapalnych. Na efekty stosowania leku trzeba poczekać kilka miesięcy, a nawet pół roku. Nie ma przy tym gwarancji, iż zadziała on na wszystkich. Jak każdy lek i ten może wywoływać pewne działania uboczne. w najwyższym stopniu przerażające jest jednak to, iż

jeśli kobieta w momencie stosowania tego leku zajdzie w ciążę, dziecko może mieć wrodzone wady genetyczne.
krok 13
leczenie światłem i ciepłem.
Niektóre formy trądziku wymagają bardziej specjalistycznego leczenia, niż inne. W wyjątkowo opornych na leczenie sytuacjach stosuje się terapię światłem o różnej długości fali (niebieskim, czerwonym, zielono-żółtym i ich kombinacjami). Światło o różnej długości fali daje dobre efekty, jeżeli chodzi o zabijanie bakterii P. acnes, które wywołują trądzik. Doktor może stosować leczenie światłem, które jest zupełnie bezbolesne i bardzo skuteczne, tak długo, jak nie przerwie się terapii. Dodatkową zaletą leczenia światłem jest fakt, iż nie skutkuje ono jakichkolwiek skutków ubocznych. Przy zastosowaniu specjalnego źródła ciepła doktor może leczyć trądzik podobnie jak światłem, tyle, iż ciepło wpływa nie na bakterie, a na rozmiar gruczołów łojowych. pomniejszenie objętości gruczołów łojowych skutkuje pomniejszenie produkcji sebum.
krok 14
Złuszczanie.
sporo ludzi, którzy efektywnie wyleczyli się z trądziku, mają po nim bardzo przykrą pamiątkę w formie blizn na twarzy. Jednym ze sposobów pozbycia się tych blizn jest mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja jest sposobem mechanicznego złuszczania naskórka warstwa po warstwie. Polega na usunięciu warstw naskórka dzięki specjalnego urządzenia wyposażonego w głowice ścierające, pokryte kryształkami naturalnego diamentu. Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka w jego warstwie podstawnej dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Wędrują one do góry zastępując komórki uszkodzone. Złuszczanie następuje stopniowo, dlatego nie ma niebezpieczeństwa zbyt głębokiego albo nierównomiernego złuszczania, ani stworzenia blizn. W celu usunięcia głębokich blizn po trądziku należy stosować mikrodermabrazję poprzez kilka miesięcy raz w tygodniu. Zaraz po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry, lecz ono jest krótkotrwałe.
krok 15
leczenie laserowa.
Laser wykorzystuje pulsującą wiązkę światła, którą doktor może skierować na problematyczną część skóry. Ciepło spowodowane poprzez promienie lasera skutkuje termiczne uszkodzenie gruczołów łojowych, nie uszkadzając przy tym skóry. Laserowe leczenie trądziku może zmniejszyć go o połowę już po dwóch sesjach. Po wykorzystaniu terapii laserowej można poprzez jakiś czas odczuwać dolegliwości bólowe, nawet po wykorzystaniu miejscowo leków przeciwbólowych. Może również wystąpić obrzęk i zaczerwienienie utrzymujące się do dwóch dni po zabiegu.

Lekarz Internista: LECZENIE TRĄDZIKA W DOMU; WIE ZU HEILEN AKNE; HOW TO CURE ACNE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.