Leczenie Jakie są objawy choroby Parkinsona przyczyny. Jak leczyć stopniowo prowadzi do utraty.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Definicja z ang. What are the symptoms of Parkinson's disease, z niem. Was sind die Symptome der Parkinson-Krankheit.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY PARKINSONA: Choroba Parkinsona jest związana z zaburzeniem pracy układu nerwowego, które stopniowo prowadzi do utraty panowania nad mięśniami. Symptomy Parkinsona na początku są słabo zauważalne i regularnie łatwo je przeoczyć. Mocnymi i charakterystycznymi symptomami tej choroby są z kolei drżenie rąk, sztywność kończyn, zwolnione ruchy ciała i problemy z utrzymaniem równowagi. Należy jednak pamiętać, iż prawie każdy chory na Parkinsona będzie miał problemy z drżeniem kończyn.
krok 1


Muhammad Ali i Michael J. Fox - chorzy na Parkinsona

Postępowanie choroby
Zdiagnozowanie choroby Parkinsona jest dla pacjenta traumatycznym przeżyciem. Nie wpływa ona jednak na długość życia chorego. Także symptomy choroby mogą rozwijać się bardzo powoli, nawet poprzez ponad 20 lat. Wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia jest w stanie zapewnić sporo lat kompletnie wolnych od jej objawów. Ok. 5-10% wszystkich przypadków Parkinsona ujawnia się przed 50 rokiem życia. Są w tej grupie dwie sławne osobistości: Muhammad Ali (zachorował w wieku 42 lat) i Michael J. Fox (choroba ujawniła się, gdy miał 30 lat).
krok 2


symptomy Parkinsona - 1

Wczesne symptomy choroby Parkinsona
Wczesne symptomy choroby mogą być bardzo dyskretne i regularnie mylnie przypisywane innym schorzeniom. Do objawów tych możemy zaliczyć:
- lekkie drżenie palca, ręki, nogi albo wargi
- sztywność kończyn albo problemy z chodzeniem
- problemy ze wstaniem z krzesła
- drobne, ściśnięte pismo
- zgarbiona postura
- twarz przypominająca maskę, przedstawiająca wyłącznie jedną, poważną minę
krok 3


symptomy Parkinsona - 2

Symptom 1: Drżenie rąk
Drżenie to wczesny symptom Parkinsona u ok. 70% chorych. Zwykle dotyka ono palca albo dłoni, gdy ta jest w spoczynku, lecz zanika, gdy tej dłoni używamy. Dłoń drga rytmicznie, zwykle 4-6 razy na sekundę w dość charakterystyczny sposób, tak jakby chory wciąż wałkował pomiędzy opuszkami kciuka i palca wskazującego kapsułkę. Drżenie rąk nie musi jednak jednoznacznie wskazywać na chorobę Parkinsona.
krok 4


symptomy Parkinsona - 3

symptom 2: Bradykinezja
Razem z wiekiem minimalizuje się nasza sprawność ruchowa. Wszystkie czynności naturalnie zaczynamy robić wolniej. Jednak jeżeli mamy do czynienia z bradykinezją – jednym z objawów choroby Parkinsona, spowolnienie ruchowe może upośledzać wykonywanie codziennych czynności. Gdy chcemy się poruszyć, nasze ciało nie od razu zareaguje na ten impuls w odpowiedni sposób. Może także nagle zastygnąć w bezruchu. Posuwanie nogami po podłodze i twarz wyrażająca bez końca jedną minę to symptomy bradykinezji związanej z chorobą Parkinsona.
krok 5


symptomy Parkinsona - 4

symptom 3: Zaburzenia równowagi
Chorzy na Parkinsona zwykle przyjmują zgarbioną postawę ciała, z opadniętymi naprzód ramionami i głową wychyloną naprzód. Przejawiają także poważne problemy z utrzymaniem równowagi, co bardzo powiększa ryzyko upadku.
krok 6


symptomy Parkinsona - 5

symptom 4: Sztywność mięśni
Sztywność pojawia się wówczas, gdy mięsień pozostaje napięty i nie chce się rozluźnić, na przykład w czasie marszu ręka nie porusza się jak zazwyczaj ruchem wahadłowym, lecz pozostaje sztywna i nieruchoma. Chory odczuwa także bolesne skurcze mięśni. To są symptomy występujące u większości osób chorych na Parkinsona.
krok 7


pozaruchowe symptomy Parkinsona

Pozaruchowe symptomy choroby Parkinsona
Choroba Parkinsona przejawia się także w inny sposób, lecz prawie każdy chory będzie wykazywał pełną listę wymienionych poniżej objawów.
Do pozaruchowych objawów choroby można zaliczyć:
- niespokojny sen albo zmęczenie w ciągu dnia
- cichy głos albo niewyraźną mowę
- problemy z przełykaniem
- zaburzenia pamięci, dezorientację, demencję
- tłustą skórę i łupież
- zatwardzenia, zaparcia
krok 8


diagnozowanie choroby Parkinsona

Diagnozowanie choroby
Do diagnozy choroby Parkinsona nie jest potrzebna tomografia mózgu, lecz może ona być pomocna w wykluczeniu innych chorób, które mogą dawać podobne symptomy.
tak aby postawić diagnozę doktor poprosi cię o:
- złączenie opuszek kciuka i palca wskazującego albo złączenie ze sobą stóp w celu sprawdzenia, czy twoje ruchy są spowolnione
- położenie ręki na stole,

tak aby sprawdzić, czy występuje drżenie
- rozluźnienie się, tymczasem sam będzie poruszał twoją głową i kończynami w celu sprawdzenia czy występuje sztywność karku, rąk albo nóg
- stanięcie prosto, gdy doktor lekko popchnie cię,


tak aby sprawdzić, czy nie masz problemów z utrzymaniem równowagi
krok 9


drżenie samoistne

Czy to Parkinson czy drżenie samoistne?
jeżeli obserwujesz u siebie drżenie rąk, lecz nie masz innych objawów, takich jak spowolnienie ruchów, czy sztywność mięśni, możliwe, iż cierpisz na łagodne drżenie samoistne. Choroba ta występuje znacznie częściej, niż choroba Parkinsona i zwykle dotyka w równym stopniu obu rąk. W odróżnieniu do choroby Parkinsona, drżenie samoistne nasila się, kiedy obie ręce są „w ruchu”. także leczenie tej choroby dzieje się inaczej.
krok 10


choroba Parkinsona

Kto najczęściej zapada na chorobę Parkinsona?
Średni wiek ujawnienia się choroby to 62 lata, lecz u osób po 60-ce prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę wynosi jedynie 2-4%. Ryzyko zachorowania nieznacznie powiększa się, gdy na Parkinsona chorował ktoś z rodziny. Mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie tej choroby, niż kobiety.

Lekarz Internista: JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY PARKINSONA; WAS SIND DIE SYMPTOME DER PARKINSON-KRANKHEIT; WHAT ARE THE SYMPTOMS OF PARKINSON'S DISEASE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.