Leczenie Jakie są objawy osteoporozy przyczyny. Co znaczy także zrzeszotnieniem kości. To jest.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jakie są objawy osteoporozy?

Definicja z ang. What are the symptoms of osteoporosis, z niem. Was sind die Symptome der Osteoporose.

Co to znaczy: Osteoporoza pochodzi od łacińskiego słowa – osteoporosis i kiedyś nazywana była także zrzeszotnieniem kości. To jest choroba polegająca na zmniejszeniu gęstości tkanki kostnej, a co za tym idzie, zwiększeniu podatności na złamania. Niestety pierwsze etapy choroby przebiegają właściwie bezobjawowo i nic nie wskazuje na chorobę do czasu, aż dojdzie do pierwszego złamania. Należałoby więc już wcześniej obserwować własne ciało i profilaktycznie o siebie dbać, by nie doprowadzić do rozwoju tej groźnej i utrudniającej życie choroby.
krok 1
W pierwszych fazach choroby możemy odczuwać niewielki dyskomfort w czasie siadania i wstawania, w szczególności z niskich krzeseł albo na przykład z podłogi. Częstym symptomem jest także pomniejszenie zakresu ruchu kręgosłupa, co można zauważyć w czasie prób wykonywania skłonów. Oczywistym symptomem jest także ból kręgosłupa, w szczególności w okolicach piersiowo-lędźwiowych.
krok 2
Regularnie na początku choroby dochodzi do złamań kręgów, co odczuwalne jest jako ostry ból, nasilający się w czasie kasłania, kichania albo wizyt w toalecie. Przerażający jest fakt, iż u niektórych następne złamania kręgów są bezobjawowe i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. U innych z kolei występują przewlekłe bóle.
krok 3
Złamania kręgów mogą doprowadzić do poważniejszych schorzeń jak na przykład kifoza, lordoza (skrzywienia kręgosłupa), deformacja sylwetki, a nawet mogą wpłynąć na powiększenie podatności na zapalenie płuc, zaburzenia funkcji trawienia albo pomniejszenie wydolności oddechowej.
krok 4
Oczywiście cały kościec człowieka chorego na osteoporozę jest narażony na złamania, ale wybrane kości z racji na rodzaj tkanki, z której są zbudowane, są bardziej narażone na urazy, niż inne, zalicza się do nich kręgi odcinka piersiowo-lędźwiowego, żebra i szyjki kości udowych.
krok 5
Osteoporozę diagnozuje się wstępnie na podstawie zdjęcia rentgenowskiego bocznego odcinka piersiowo-lędźwiowo-krzyżowego, a później radiologicznie.
krok 6
Profilaktyka polega oczywiście na spożywaniu pokarmów, wyjątkowo bogatych w wapń i witaminę E, więc w naszej diecie nie powinno zabraknąć jaj, produktów mlecznych i tranu. Ewentualnie wapń można przyjmować w formie suplementu.
krok 7
Istotny jest także aktywny, lecz ostrożny tryb życia. Powinno się unikać sytuacji, które narażałyby nas na upadek i ewentualne złamanie, na przykład brak mat zapobiegających pośliźnięciu się w łazience, ryzykowne sporty i tym podobne
krok 8
Należy również utrzymywać odpowiednią wagę w stosunku do swojego wzrostu i wieku, by nie przeciążać kości nadprogramowymi kilogramami.
krok 9
Warto porozmawiać wcześniej na ten temat z lekarzem, poprosić, by ocenił organizm pod względem zagrożenia osteoporozą. Zwróć także uwagę, czy leki które przyjmujesz nie wywierają negatywnego wpływu na gęstość kości.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.