Leczenie Jakie są przyczyny anemii przyczyny. Co znaczy odpowiedzialne za transport tlenu), białe.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jakie są przyczyny anemii?

Definicja z ang. What are the causes of anemia, z niem. Was sind die Ursachen der Anämie.

Co to znaczy: Krew złożona jest z płynu zwanego plazmą, który zawiera: czerwone krwinki (odpowiedzialne za transport tlenu), białe krwinki (są częścią mechanizmu odpornościowego, chronią organizm przed infekcjami), trombocyty (wspomagają krzepnięcie krwi i gojenie się ran) i białka i inne substancje o różnych istotnych dla organizmu funkcjach. Produkcja czerwonych krwinek dzieje się w szpiku kostnym. Ich składnikiem jest hemoglobina, która wiąże tlen i odpowiada za jego transport z płuc do wszystkich części organizmu. tak aby przebiegało to bez zakłóceń, musisz odżywiać się zdrowo i dostarczać organizmowi niezbędnych minerałów i składników odżywczych. W przeciwnym razie grozi ci anemia. Choroba ta znaczy jedną z dwóch sytuacji: w twojej krwi znajduje się za niewiele czerwonych krwinek albo w czerwonych krwinkach znajduje się, mniejsza niż normalnie liczba hemoglobiny. Powody tego stanu rzeczy i symptomy anemii poznasz poniżej.
krok 1
symptomy anemii
symptomy powiązane z niedotlenieniem organizmu: zmęczenie, apatia, osłabienie, tracenie tchu
Mniej popularne
symptomy takie jak: bóle głowy, palpitacje, zaburzenia smaku, dzwonienie w uszach
Bladość
krok 2
Powody anemii
Najczęstszym przyczyną anemii jest niewystarczająca liczba żelaza w organizmie. Ten rodzaj anemii nazywamy anemią żelazową. Jeżeli odżywiasz się wg zdrowej, zrównoważonej diety, zwykle nic ci nie grozi. Są jednak sytuacje, w których deficyt żelaza występuje nad słowo regularnie:
Ciąża albo przyspieszony przyrost w okresie dziecięcym są okresami, w których organizm potrzebuje więcej żelaza, niż normalnie. Może się okazać, iż liczba żelaza spożyta razem z jedzeniem jest niewystarczająca i niezbędne będzie wykorzystywanie suplementacji.
Obfite miesiączki – w czasie ich trwania z krwią może ubywać więcej żelaza, niż jesteś w stanie przyjąć stosując zrównoważoną dietę
Krwawienie z przewodu pokarmowego (jelita) – czasami może być powodem anemii. Z krwawienia tego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Może być ono powolne albo sporadyczne, a krew może wydostawać się razem ze stolcem, co regularnie bywa niezauważalne.
Uboga albo restrykcyjna dieta, która nie dostarcza do organizmu wystarczającej ilości żelaza.
krok 3
Inne powody anemii
Brak niektórych witamin, na przykład kwasu foliowego czy witaminy B12.
Problemy z czerwonymi krwinkami, takie jak talasemia, niedokrwistość sierpowata, anemia hemolityczna.
Problemy ze szpikiem kostnym albo białaczka zdarzają się rzadko, lecz mogą być powodem anemii.
Inne choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy niewydolność nerek.
krok 4
Diagnozowanie anemii
Proste badania krwi są w stanie określić poziom hemoglobiny i liczba czerwonych krwinek na mililitr. Pozwoli to określić, czy cierpisz na anemię, lecz to za niewiele, aby ustalić jej przyczynę.
Czasami powód ta jest oczywista, na przykład ciąża czy obfite miesiączki. W takiej sytuacji nie przeprowadza się już badań, a jedynie zaleca przyjmowanie suplementów diety zawierających żelazo.
Zdarza się jednak tak, iż powody anemii nie są oczywiste i należy przeprowadzić szereg innych badań, aby je ustalić. To jest szczególnie istotne w celu dobrania odpowiedniej terapii – tabletki z żelazem w niektórych sytuacjach mogą nie wystarczyć.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.