Leczenie Jakie są przyczyny heterochromii przyczyny. Jak leczyć różnobarwnością. Występuje zarówno.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jakie są przyczyny heterochromii?

Definicja z ang. What are the causes of heterochromia, z niem. Was sind die Ursachen von heterochromia.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAKIE SĄ PRZYCZYNY HETEROCHROMII: Heterochromia iridis to zaburzenia rozwoju tęczówki objawiające się jej różnobarwnością. Występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Wiąże się to zwykle z brakiem pigmentu melaniny albo jego nadwyżką. Melanina to substancja odpowiadająca za nadanie koloru nie tylko naszym oczom, lecz również skórze i włosom. Gdy jej liczba jest zachwiana w teczówce może dojść do zaburzeń w utrzymaniu jednakowego koloru. Wyróżniamy heterochromię częściową i heterochromię całkowitą. Częściowa polega na tym, iż część tęczówki jednego oka ma inną barwę (np. na niebieskiej tęczówce 1/3 jej powierzchni jest koloru piwnego). Całkowita heterochromia determinuje w dwóch różnych barwach tęczówki u jednej osoby albo zwierzęcia. Sukces? Jedno oko mamy (np. zielone, a drugie niebieskie. Jakie mogą być powody tej rzadkiej skądinąd choroby? Spis poniżej.
krok 1


heterochromia częściowa

Heterochromia może być dziedziczona. W takim przypadku uważane jest, ze odpowiedzialna za ten stan rzeczy jest patologia w formowaniu się tęczówki. To jest choroba genetyczna dziedziczona autosomalnie dominująco.
krok 2
Jedną z przyczyn tej choroby może być jaskra. Jaskra to choroba prowadząca do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym i w siatkówce, skutkujących nawet utratą wzroku. Także leki na jaskrę mogą doprowadzić do zaburzeń w kolorze tęczówki oka, na przykłąd wybrane krople, którymi leczy się jaskrę mogą zmienić barwę tęczówki.
krok 3
Do heterochromii może doprowadzić także inna choroba genetyczna, a mianowicie nerwiakowłókniakowatość. Jest ona także dziedziczona autosomalnie dominująco. Heterochromię może spowodować nerwiakowłókniakowatość typu 1, która dotyczy 90% chorych.
krok 4


heterochromia u kota

także wszelakiego rodzaju uszkodzenia oka wywołane poprzez czynniki zewnętrzne mogą skutkować w różnobarwności oka. Ponadto wszelkiego rodzaju tępe urazy oka, stany zapalne siatkówki czy rogówki, także guzy i tętniaki.
krok 5


heterochromia u dziecka

Heterochromia może występować także u osób cierpiących na nietrzymanie barwnika, Zespół Waardenburga, piebaldyzm, Zespół Hornera, chorobę Hirschsprunga czy Zespół Parry'ego-Romberga. Jednak to są choroby niezwykle rzadkie, występujące u znikomej części populacji.
krok 6


heterochromia u psa husky

Heterochromia jednak najczęściej jest dziedziczona, rzadziej nabyta. A różnobarwność tęczówek robi niesamowite wrażenie. Heterochromia nie wywołuje poważnych konsekwencji związanych ze wzrokiem i ogólnie pojętym prawidłowym widzeniem. Sporo gwiazd ma heterochromię, (np. David Bowie czy Jane Seymour. Jeżeli chodzi o zwierzęta to najczęściej heterochromia występuje u psów rasy husky.

Lekarz Internista: JAKIE SĄ PRZYCZYNY HETEROCHROMII; WAS SIND DIE URSACHEN VON HETEROCHROMIA; WHAT ARE THE CAUSES OF HETEROCHROMIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.