Leczenie Leczenie nadmiernego zmęczenia przyczyny. Co znaczy informuje nas, iż potrzebuje.

Czy pomocne?

77% pozytywne
9 głosów

Leczenie nadmiernego zmęczenia

Definicja z ang. Treatment of excessive fatigue, z niem. Die Behandlung von Übermüdung.

Co to znaczy:

Zmęczenie jest naturalną rzeczą. To stan, w którym organizm traci siły i informuje nas, iż potrzebuje odpoczynku. Występuje po intensywnej pracy, aktywnym dniu, gdy długo nie spaliśmy, wieczorem, po intensywnym wysiłku fizycznym. To jest kompletnie naturalny sta, można powiedzieć, iż mechanizm obronny, jak kontrolka na wskaźniku paliwa.


Ciągłe zmęczenie, uczucie senności, ociężałość – mogą to być symptomy choroby, a nawet choroba sama w sobie. Jeżeli budzimy się z uczuciem zmęczenia, które nie mija poprzez cały dzień, a do tego towarzyszy mu senność, to może oznaczać hipersomnie, albo zespół przewlekłego zmęczenia.
w razie ciągłego uczucia zmęczenia i senności należy zgłosić się do lekarza. Może to być symptomem groźnej choroby.


- depresja – objawia się dodatkowo brakiem apetytu, ogólnym smutkiem, zniechęceniem, a codzienne czynności nie sprawiają przyjemności,
- anemia – niska zawartość czerwonych krwinek we krwi skutkuje niedotlenienie organizmu i uczucie osłabienia i senności,
- cukrzyca – jednym z jej symptomów jest ciągła senność w połączeniu z ciągłym uczuciem pragnienia,
- problemy z tarczycą – zaburzenie gospodarki hormonalnej prowadzi do wielu powikłań, w tym senności i zmęczenia,
- bezdech senny – objawia się chrapaniem i utratą oddechu w czasie snu, jego efektem jest niedotlenienie organizmu i uczucie ciągłego zmęczenia,
- infekcje bakteryjne i wirusowe – powodują ogólne osłabienie organizmu,
- stres, bezsenność, przepracowanie,


Z permanentnym zmęczeniem możemy poradzić sobie sami:


- należy nauczyć się skutecznie odpoczywać – spać w chłodnym, cichym i ciemnym miejscu; przyzwyczajać organizm do stałej pory odpoczynku; pozbyć się stresu, by sen był spokojny.
- aktywność fizyczna – ruch i uprawianie sportu bardzo pomagają w walce z ciągłym zmęczeniem, aczkolwiek na początku może się wydawać coś zupełnie innego – dobra kondycja bardzo pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia.
- dobre odżywianie – należy zdrowo się odżywiać, zaspokajać potrzeby organizmu: energia, witaminy i mikroelementy,


jeżeli nie możemy sami sobie poradzić z ciągłym uczuciem zmęczenia powinniśmy odwiedzić lekarza. Sprawdzi, czy senność i zmęczenie nie są efektem poważnej dolegliwości.

Pomoc w przypadkach: Zmęczenie; jak radzić sobie ze zmęczeniem?; nadmierne zmęczenie; co zrobić z nadmiernym zmęczeniem?; senność; ciągłe zmęczenie; ciągła senność; jak poradzić sobie z sennością?; hipersomnia; jak leczyć hipersomnię?; zespół przewlekłego zmęczenia; jak leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?; uczucie zmęczenia; uczucie senności; zwalczanie senności; zwalczanie zmęczenia; permanentna senność; permanentne zmęczenie

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 6
  • 19 grudnia 2016

  W moim przypadku bardzo szybko pomogło regularne stosowanie żeń szenia, polecono mi w aptece taki o zawartości trzech różnych odmian i dodatku magnezu z ekstraktem z czarnego pieprz - gold żeń szeń complex. Muszę przyznać, że po pierwszym opakowaniu jestem bardzooo zadowolona, problemy z koncentracją i nadmiernym przemęczaniem się w pracy ustąpiły - jest normalnie jak dawniej.

  • 29 czerwca 2016

  Dzień dobry. Mam pytanie . Choruje na depresje i ciągle jestem zmeczona, przesypiam cale dnie. Objawy nie ustepują po zażywaniu lekow psychotropowych. Jak moge sobie pomóc, aby się mobilizować, żeby nie iść spać. Nadmierna senność nie pozwala mi nic robić. Prosze o pomoc.

  • 23 czerwca 2015

  Jestem dobrze odżywiony,wygląd wizualny prawie bardzo dobry,wyniki badań laboratoryjnych nie budzą zastrzeżeń,mam 80 lat. Dolegliwość - ciągle czuję ból mięśni rąk i nóg (szczególnie podudzia),bardzo szybko sIę męczę - po najmniejszym wysiłku muszę natychmiast odpoczywać. Z poważaniem R.M.

  • 11 luty 2015

  Witam...mam pytanie..czuje sie wyjatkowo senna i czasem mi serce szybciej bije..czuje lekki bol w klatce piersiowej...dodatkowo czekam na wizyte u dentysty ktora mam jutro poniewaz bardzo boli mnie zab..zazywalam wiele tabletek przeciwbolowych i aspiryne ogolnie czy te moje oslabienie o zawroty glowy moga byc objawem nerwicy?boje sie

  • 27 sierpnia 2013

  Jestem codziennie zmeczona i nerwowa .Rano wczesnie wstaje bo mam taka prace ,bralam rozne witaminy jestem wciaz w ruchu ale jak usiade to juz koniec jestem nie do zycia .Prosze poradzcie mi co robic

  • 11 luty 2013

  Dzień dobry! Moja Babcia skarży się na ciągłą senność, ponad to jest osłabiona.Pojawiły się też objawy depresji związanej z chorobą męża. Z dnia na dzień czuje się coraz gorzej. Lekarz zdiagnozował u nie chorobę Parkinsona. Chciałabym zasięgnąć opinii jak mogę pomóc Babci?