Leczenie Postępowanie przy zatruciu alkoholowym przyczyny. Jak leczyć alkoholowe to nie to samo co.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Postępowanie przy zatruciu alkoholowym

Definicja z ang. Procedure for alcohol poisoning, z niem. Verfahren zur Alkoholvergiftung.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku POSTĘPOWANIE PRZY ZATRUCIU ALKOHOLOWYM: Pierwszą rzeczą, którą trzeba wyraźnie podkreślić to jest, iż zatrucie alkoholowe to nie to samo co kac. Z tego powodu mniej albo bardziej znane metody na kaca nie pomogą w razie zatrucia alkoholem. w razie poważnego (klinicznego) zatrucia alkoholowego, należy niezwłocznie udać się do szpitala albo zadzwonić na pogotowie. Zbyt wysoki poziom alkoholu we krwi może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci. Dlatego, gdy tylko istnieje podejrzenie zatrucia alkoholowego, warto zadzwonić po karetkę, aby upewnić się, czy rzeczywiście to jest zatrucie, czy zwyczajnie ostry kac. Poniżej poznasz symptomy zatrucia alkoholowego i dowiesz się jak postępować, aby pomóc choremu jeszcze w domu.
krok 1
symptomy zatrucia alkoholowego
Każdy doktor powie ci, iż pierwszym symptomem, na który należy zwrócić uwagę jest niemożność obudzenia nietrzeźwej osoby ze snu, w jaki zapadła w efekcie alkoholowego upojenia. Jeżeli chory nie daje się ocucić, słania się albo traci przytomność, natychmiast zadzwoń na pogotowie. Nie zakładaj, iż najlepszym metodą jest „przespanie problemu”. Może to być najgorsza możliwa decyzja! Postaraj się ustalić, czy chory prócz alkoholu przyjmował również jakieś substancje odurzające (leki, narkotyki). Statystyki pokazują, iż większość przypadków zatrucia alkoholowego była związana z przyjęciem, bądź nadużyciem farmaceutyków w krótkim czasie po spożyciu alkoholu. Poinformuj o swoich ustaleniach lekarza.
krok 2
Leczenie zatrucia alkoholowego
Pierwszą rzeczą, jaka zostanie wykonana po przywiezieniu chorego do szpitala, prawdopodobnie będzie płukanie żołądka. Gdy doktor będzie miał pewność, iż żołądek chorego został kompletnie oczyszczony z alkoholu albo środków odurzających, ustali dalsze leczenie. Zatrucie alkoholowe to poważna kwestia, dlatego jakiekolwiek domowe leczenie prowadzone bez konsultacji z lekarzem nie powinno być podejmowane. W domu można leczyć chorego wówczas, jeżeli alkohol w jego krwi nie przekroczył krytycznego poziomu powodującego zatrucie.
krok 3
Podejrzenie zatrucia alkoholowego – postępowanie
jeżeli podejrzewasz, iż bliska osoba mogła paść ofiarą zatrucia alkoholowego, pamiętaj, aby nie opuszczać jej i uważnie ją obserwować. Nawet, gdy wybierze się do łazienki, ty nie odstępuj jej na krok. Nie powstrzymuj wymiotów, to naturalny sposób organizmu na pozbycie się szkodliwych substancji. Bądź z chorym nawet w tych momentach.
jeżeli przewróciłby się albo stracił przytomność, mógłby udusić się wymiocinami. Podawaj choremu duże ilości wody. Jego organizm z pewnością jest odwodniony, co samo w sobie jest już bardzo niebezpieczne. Pamiętaj więc, iż prócz fachowej konsultacji medycznej, chory potrzebuje twojej ciągłej uwagi i opieki. Postaraj się zadbać o to, aby pozostał przytomny i dostarczyć mu odpowiednią liczba płynów (bezalkoholowych!).
krok 4
Czego nie wolno robić?
Przede wszystkim podawać kawy – ona nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. O ile mogłaby pomóc choremu pozostać przytomnym, o tyle - podobnie do alkoholu - prowadzi do odwodnienia organizmu, które jest ostatnią rzeczą, jakiej choremu potrzeba. Następną rzeczą, której nie wolno robić, jest pozwalanie choremu na drzemkę. Musisz na bieżąco badać, czy jest przytomny. Zostawienie go aczkolwiek na chwilę i pozwolenie mu usnąć może sprawić, iż np. zadławi się własnymi wymiotami. I ostatni „domowy sposób” wymyślony poprzez kogoś, kogo umiejętności intelektualne warto byłoby przemilczeć – klin klinem, a więc leczenie zatrucia alkoholowego alkoholem. to jest czynność absolutnie zabroniona, której sedno jest podobny do leczenia poparzonej ręki poprzez włożenie jej z powrotem do ognia.
krok 5
Pamiętaj, iż prawdziwego zatrucia alkoholowego nie można leczyć w domu.
Możesz pomóc choremu opiekując się nim i monitorując jego stan do momentu, w którym nie przyjedzie karetka. Przypadek ma się inaczej w razie popularnego kaca. Pamiętaj jednak, aby umieć odróżnić jedno od drugiego.
jeżeli oddech chorego jest płytki, pojawiają się ostre wymioty, utrata przytomności, czy dreszcze, nie próbuj ratować go domowymi sposobami, lecz niezwłocznie zadzwoń na pogotowie.

Lekarz Internista: POSTĘPOWANIE PRZY ZATRUCIU ALKOHOLOWYM; VERFAHREN ZUR ALKOHOLVERGIFTUNG; PROCEDURE FOR ALCOHOL POISONING;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.