Leczenie Przyczyny senności przyczyny. Co znaczy pracę, naukę czy nawet własne ulubione zajęcia i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Przyczyny senności

Definicja z ang. The causes drowsiness, z niem. Die Ursachen Schläfrigkeit.

Co to znaczy: Odczuwasz senność i zmęczenie w czasie dnia? Nie masz energii ani ochoty na pracę, naukę czy nawet własne ulubione zajęcia i najchętniej znalazłbyś się w łóżku? Jeżeli tak, to znaczy, iż jest coś nie w porządku i koniecznie musisz znaleźć tego przyczynę.
krok 1


Niewystarczająca liczba snu

Niewystarczająca liczba snu
Może się to wydawać zbyt oczywiste i dlatego o tym nie pomyślisz. Niewysypianie się negatywnie wpływa na umiejętność koncentracji i na ogólne zdrowie. Osoby dorosłe powinny sypiać 7-8 osób na dzień.
Rada: Wysypianie się powinno być twoim priorytetem. Nigdy nie ograniczaj czasu spania. Przed położeniem się do łóżka wyłącz telefon i telewizor. Nadal masz kłopoty ze spaniem? Skonsultuj się z lekarzem. Może cierpisz na zaburzenia snu.
krok 2


Bezdech senny

Bezdech senny
Niektórzy ludzie myślą, iż śpią wystarczająco wiele, jednak w drogę wchodzi im bezdech senny. Bezdech senny skutkuje przerwy w oddychaniu w czasie snu, które powodują nagłe przebudzenia o których rano możesz nie pamiętać. Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym regularnie czują zmęczenie w czasie dnia i senność. Zdarza się im również zasypiać w ciągu dnia wbrew własnej woli w różnych miejscach i okolicznościach.


Rada: Schudnij jeżeli masz nadwagę, rzuć palenie i śpij z protezą powietrzną CPAP.
krok 3


Niepoprawna dieta

Niepoprawna dieta
Problemem może być zarówno zbyt mała liczba pożywienia jak i zła dieta. Odczuwasz zmęczenie po jedzeniu? Przyczyną może być ciężkostrawna dieta. Unikaj również węglowodanów prostych (o podwyższonym indeksie glikemicznym). Gwałtownie podnoszą one poziom insuliny we krwi, która natomiast skutkuje spadek glukozy i wywołuje zmęczenie. Zbilansowana dieta pomoże ci utrzymać poziom cukru na normalnym poziomie.
Rada: Nigdy nie zapominaj o śniadaniu. Staraj się, by każdy posiłek był bogaty w białko i węglowodany złożone. Takim posiłkiem może być przykładowo jajko z kromką pełnoziarnistego chleba. Jedz częste i małe posiłki w czasie całego dnia, by nie doprowadzić do spadków energii.
krok 4


Anemia

Anemia
Anemia jest jedną z przyczyn zmęczenia szczególnie wśród kobiet. Z krwią menstruacyjną usuwane jest żelazo z organizmu co skutkuje powiększenie ryzyka anemii. Żelazo jest potrzebne do produkcji czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do komórek.


Rada: W razie anemii wywołanej niedoborem żelaza należy przyjmować suplementy i jeść pokarmy bogate w żelazo takie jak chude mięso, wątróbka, skorupiaki i tym podobne
krok 5


Depresja

Depresja
Depresja to nie tylko zaburzenie emocjonalne. Przyczynia się również do wielu symptomów fizycznych, takich jak zmęczenie, bóle głowy, utrata apetytu. jeżeli czujesz zmęczenie i niechęć do podejmowania żadnych działań poprzez moment dłuższy niż kilka tygodni, to skonsultuj się z lekarzem.
Rada: Depresję można wyleczyć różnymi lekami począwszy od leków ziołowych do psychotropów.
krok 6


Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy
Tarczyca to niewielki gruczoł u podstawy szyi. Kontroluje ona metabolizm - prędkość, z jaką organizm przetwarza jedzenie na energię. W razie jej niedoczynności metabolizm jest zbyt wolny co może powodować zmęczenie i przybieranie na wadze.


Rada: jeżeli badania wykażą niedoczynność tarczycy pomoże przyjmowanie hormonów tarczycy w formie tabletek.
krok 7


Za wiele kofeiny

Za wiele kofeiny
Kofeina poprawia czujność i koncentrację jednak wyłącznie wówczas gdy spożywamy jej umiarkowane ilości. Zbyt spora dawka może wywołać przyspieszenie akcji serca, podnieść ciśnienie krwi i drżenie mięśniowe. Badania dowodzą, iż zbyt duże ilości kofeiny mogą również powodować zmęczenie u niektórych osób.
Rada: Stopniowo zacznij ograniczać liczba spożywanej kawy, herbaty, czekolady, napojów gazowanych z kofeiną (na przykład Cola, Pepsi) i ogranicz przyjmowanie leków, które ją zawierają.
krok 8


Niezdiagnozowane zakażenie dróg moczowych

Niezdiagnozowane zakażenie dróg moczowych
jeżeli kiedykolwiek miałaś zakażenie dróg moczowych to na pewno znasz uczucie pieczenia i parcia na pęcherz. Czasami jednak ta infekcja nie ma tak oczywistych symptomów. W niektórych sytuacjach zmęczenie może być jedynym objawem. by wykluczyć zakażenie dróg moczowych należy wykonać badanie moczu.


Rada: Zakażenie dróg moczowych może być wyleczone w ciągu tygodnia antybiotykami.
krok 9


Cukrzyca

Cukrzyca
U osób z cukrzycą, cukier pozostaje w krwiobiegu zamiast przenosić się do komórek organizmu, gdzie byłoby przekształcony w energię. Na skutek organizm nie ma na nic sił pomimo tego, iż ma tzw "paliwo".
jeżeli odczuwasz zmęczenie od dłuższego czasu warto zatem zrobić sobie badania pod kątem cukrzycy.
Rada: Leczenie cukrzycy może polegać na zmianie stylu życia, ((na przykład zmianie diety, wprowadzeniem ćwiczeń, insulinoterapii i leków na cukrzycę.
krok 10


Odwodnienie

Odwodnienie
Twoje zmęczenie może być oznaką odwodnienia. Bez względu na to czy pracujesz przy biurku czy na budowie, twój organizm potrzebuje wody by dobrze pracować. Odczuwasz marzenie? znaczy to, iż twój organizm jest już odwodniony.


Rada: Pij tak wiele płynów, by twój mocz był o delikatnym zabarwieniu. Im jaśniejszy i bardziej przeźroczysty tym lepiej. Zanim zaczniesz ćwiczenia fizyczne wypij co najmniej 2 szklanki wody a w czasie treningu co chwilę ją popijaj.
krok 11


Problemy z sercem

Problemy z sercem

jeżeli dopada cię zmęczenie w czasie codziennych czynności takich jak sprzątanie domu czy koszenie trawnika to może oznaczać problem z sercem. W razie gdy zauważysz, iż coraz trudniej ci wykonać czynność, która kiedyś wydawała ci się prosta to porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
Rada: Zmiana stylu życia czy medytacja mogą pomóc ci trzymać problemy z sercem pod kontrolą i przywrócą energię.
krok 12


Zaburzenia snu powiązane z robotą

Zaburzenia snu powiązane z robotą
Robota w nocy albo na zmiany może powodować zaburzenie zegara biologicznego. Możesz czuć się zmęczony nawet

jeżeli niedawno się obudziłeś albo możesz mieć problemy z zasypianiem w dzień.


Rada: Kiedy chcesz się przespać zasłoń zasłony i żaluzje, by maksymalnie ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne. Spraw, by sypialnia była ciemna, cicha i chłodna. W dalszym ciągu masz problemy ze spaniem? Skonsultuj się z lekarzem. Mogą ci pomóc suplementy i leki.
krok 13


Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa
Niektórzy lekarze uważają, iż senność może być wywołana niezdiagnozowaną alergią na niektóre pokarmy.

jeżeli czujesz zmęczenie po jedzeniu to możliwe, iż twój organizm nie toleruje czegoś co jesz. Nietolerancja ta może być tak niewielka, iż nie będzie wywoływać wysypki czy opuchlizny tylko samo zmęczenie.
Rada: Postaraj się spisywać co jesz i kiedy występuje zmęczenie, by odkryć na co masz alergię. Możesz również wykonać test alergiczny.
krok 14


Fibromialgia i Zespół Chronicznego Zmęczenia

Fibromialgia i Zespół Chronicznego Zmęczenia


jeżeli odczuwasz zmęczenie od przynajmniej pół roku co uniemożliwia ci podejmowanie codziennych aktywności wówczas możesz cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia albo fibromialgię. Obydwie te choroby mają różne symptomy wśród których znajduje się również wyczerpanie i zmęczenie.


Rada: Nie ma szybkiego metody leczenia zespołu chronicznego zmęczenia i fibromialgii. Pomóc mogą jedynie spokojne ćwiczenia fizyczne ( (((na przykład joga, aerobik w wodzie, spacery, pilates), masaże i zmiana rozkładu zajęć w czasie dnia.
krok 15


Zmęczenie

Szybki sposób na zmęczeniejeżeli odczuwasz zmęczenie i brak chęci do podejmowania wszelkich działań wówczas pomogą ci ćwiczenia. Badania dowodzą, iż u ludzi zdrowych lecz zmęczonych można szybko podnieść poziom energii do życia przez wprowadzenie regularnych ćwiczeń (( ((((na przykład jazda na rowerze stacjonarnym poprzez 20 min. 3 razy w tygodniu).
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.