Leczenie Co robić w przypadku skaleczenia przyczyny. Jak leczyć odpowiednie postępowanie jest.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co robić w przypadku skaleczenia?

Definicja z ang. What to do in case of injury, z niem. Was im Falle der Verletzung zu tun.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku CO ROBIĆ W PRZYPADKU SKALECZENIA: Drobne rany i skaleczenia zazwyczaj nie wymagają wizyty na pogotowiu. Jednak odpowiednie postępowanie jest konieczne, by uniknąć zakażenia albo innych powikłań. Poniżej znajdziesz klika wskazówek, jak postępować w razie skaleczenia.
krok 1
Zatrzymaj krwawienie. Zwykle niewielkie rany i skaleczenia same z siebie przestają krwawić. Jeżeli nie, delikatnie dociśnij do rany czysty gazik bądź bandaż. Przytrzymaj go poprzez 20–30 min., a jeżeli istnieje taka sposobność unieś skaleczone miejsce do góry. Nie sprawdzaj co jakiś czas, czy krwawienie ustało. Podnosząc bandaż możesz uszkodzić albo zerwać powstały już skrzep, co wznowi krwawienie. jeżeli krew tryska albo rana mocno krwawi mimo zastosowanego ucisku, wezwij lekarza.
krok 2
Oczyść ranę. Opłucz ranę wodą utlenioną. Mydło może tylko podrażnić skaleczenia, więc staraj się trzymać je z dala od świeżych urazów. jeżeli po przemyciu w ranie pozostał brud albo jakieś niewielkie ciało obce, usuń je dzięki pęsety zdezynfekowanej w alkoholu. jeżeli po tym zabiegu, nadal widoczne są jakieś pozostałości albo zanieczyszczenia, skontaktuj się z lekarzem. Gruntowne oczyszczenie rany minimalizuje ryzyko zakażenia i tężca. Umyj i odkaź również okolice rany. Pamiętaj, tak aby nie usuwać z rany dużych ciał obcych, które mogły uszkodzić tętnice albo żyły. W takim przypadku koniecznie udaj się na pogotowie. W przeciwnym razie mógłbyś się wykrwawić.
krok 3
Zastosuj antybiotyki. Po oczyszczeniu rany, nałóż na nią cienką warstwę kremu albo maści z antybiotykiem, która pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia powierzchni. Tego typu produkty nie przyśpieszają gojenia się ran, lecz zapobiegają stworzeniu zakażenia i wspomagają naturalny mechanizm gojenia się. Niektóre ze składników takich maści mogą u osób wrażliwych spowodować łagodną wysypkę. jeżeli pojawi się jakakolwiek reakcja alergiczna, zaprzestań stosowania maści.
krok 4
Przykryj ranę. Bandaże pomagają zachować ranę z dala od brudu i zatrzymać szkodliwe bakterie na zewnątrz. Gdy rana zagoi się na tyle, aby nie mogło już dojść do infekcji, zdejmij bandaż i wystaw ją na działanie powietrza. Przyśpieszy to gojenie.
krok 5
Zmieniaj opatrunki. Zmieniaj opatrunek przynajmniej raz na dzień albo wtedy, gdy ulegnie on zabrudzeniu albo zamoczeniu. jeżeli jesteś uczulony na klej, zamiast plastrów stosuj bandaże albo gazy mocowane specjalną spinką albo papierową taśmą. Materiały opatrunkowe są dostępne w każdej aptece.
krok 6
Na głębokie rany trzeba założyć szwy. Rana, która ma więcej niż 6 mm głębokości, jest szeroka, ma poszarpane brzegi albo wystaje z niej żywa tkanka albo mięśnie, zazwyczaj wymaga szycia. Natychmiast udaj się na pogotowie. Poprawne zamknięcie rany w ciągu kilku godz. od zdarzenia minimalizuje ryzyko wystąpienia zakażenia.
krok 7
Uważaj na symptomy zakażenia. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli rana nie goi się albo wystąpią żadne zaczerwienienia, ropienie, nasila się ból, odczuwasz swędzenie albo pojawia się obrzęk.
krok 8
Zrób zastrzyk przeciwtężcowy. Lekarze zalecają wykonywanie takich zastrzyków co 10 lat. jeżeli rana była głęboka albo zabrudzona, a ty ostatni raz szczepiłeś się przeciwko tężcowi przynajmniej 5 lat temu, doktor może zalecić następne szczepienia. Zgłoś się na nie możliwie jak najszybciej po urazie.

Lekarz Internista: CO ROBIĆ W PRZYPADKU SKALECZENIA; WAS IM FALLE DER VERLETZUNG ZU TUN; WHAT TO DO IN CASE OF INJURY;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.