Leczenie Sposoby na chrapanie przyczyny. Co znaczy niedrożności albo zwężenia dróg oddechowych. To.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Sposoby na chrapanie

Definicja z ang. The methods for snoring, z niem. Die Methoden für das Schnarchen.

Co to znaczy: Chrapanie, a więc wibracje i drgania podniebienia miękkiego, powstaje z powodu niedrożności albo zwężenia dróg oddechowych. To jest problem coraz większej ilości ludzi. Nie dość, iż przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, iż cierpi także twój partner. Jak można temu zaradzić?
krok 1
Pamiętaj, iż im więcej ważysz, tym głośniejsze wydajesz dźwięki. Spora nadwaga i otyłość sprzyjają chrapaniu, ponieważ w okolicach szyi jest więcej tkanki tłuszczowej, która minimalizuje drożność górnych dróg oddechowych. Z pewnością przy regulowaniu wagi pomoże systematyczna gimnastyka, wpłynie ona również na poprawę napięcia mięśni, które także przyczyni się do ograniczenia chrapania.
krok 2
Zadbaj o własne warunki sypialniane. Pokój musi być wywietrzony, świeży, o odpowiedniej temperaturze (lepiej chłodniej, niż za gorąco). Bardzo istotna jest wilgotność powietrza. Jej brak sprzyja chrapaniu. Kup sobie nawilżacz powietrza, a zimą na kaloryfery kładź mokre ręczniki. Postaw także koło łóżka pojemniczek z lawendą – jej zapach pomoże Ci się zrelaksować, i z majerankiem – jego aromat oczyści zatoki ułatwiając oddychanie. Wylecz także zatkany poprzez katar nos.
krok 3
Staraj się nie jeść później, niż trzy godziny przed snem. Nie pij także przed snem alkoholu. Alkohol skutkuje rozluźnienie mięśni, poprzez co wybrane osoby normalnie niechrapiące zaczynają chrapać, a u osób chrapiących wzmagają się symptomy tego zaburzenia.
krok 4
Staraj się nie spać na plecach, bo w tej pozycji język się cofa w stronę gardła, zmniejszając przepływ powietrza, co prowadzi do chrapania. Śpij także na płaskiej poduszce. Polecam także poduszkę wypełnioną łuskami gryki, która dopasuje się do kształtu i ułożenia głowy i szyi.
krok 5
Odstaw także papierosy, jeżeli masz skłonności do chrapania. Dym nikotynowy podrażnia gardło, skutkuje obrzęk śluzówki dróg oddechowych. Ludzie palący chrapią podwójnie częściej, niż stroniący od nikotyny.
krok 6
Bardzo wygodne są materace wykonane z pianki termoelastycznej. Materiał ten pod wpływem temperatury i wagi użytkownika dostosowuje się do ułożenia ciała. Tak więc nie będziemy mieli na przykład głowy zbyt wysoko. jeżeli chrapiesz - zainwestuj w taki materac.
Wskazówki i ostrzeżenia
Sprawdzonym (aczkolwiek doraźnym) metodą na chrapanie małżonka/ki jest cmokanie albo gwizdanie. Osoba chrapiąca nie obudzi się, a nieprzyjemne dźwięki ucichną na jakiś czas.Kontroluj własne chrapanie, bo może prowadzić do bezdechu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.