Leczenie Sposoby na halluksy przyczyny. Jak leczyć nieodpowiednio dopasowanego obuwia. W czasie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Sposoby na halluksy

Definicja z ang. Ways to halluksy, z niem. Wege zur halluksy.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku SPOSOBY NA HALLUKSY: Halluksy są dolegliwością wielu kobiet. Powstają najczęściej z powodu nieodpowiednio dopasowanego obuwia. W czasie chodzenia w zbyt wąskich butach na obcasach ciężar ciała zostaje przeniesiony na przednią część stóp. Wówczas znacznemu osłabieniu ulegają ściśnięte wiązadła i mięśnie, w skutek czego zaczynają powstawać nagniotki i odciski, a następnie pojawiają się zniekształcenia stawów i kości. Wtedy możemy zaobserwować wybrzuszenie u podstawy palca na stopie (halluks), które z czasem przekształca się w narośle. Paluch koślawy także może być uwarunkowany genetycznie; wtedy pantofle nie mają większego znaczenia, choć także powinnyśmy dobierać wygodne i nieuciskające obuwie (tak aby nie pogłębić zniekształcenia). Czasami także halluksy mogą towarzyszyć chorobom zwyrodnieniowym (najczęściej to jest zapalenie stawów). W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości powiązane z halluksami?
krok 1
Najpierw możemy zacząć ćwiczyć. Pierwsze ćwiczenie wykonuje się w pozycji siedzącej. Musimy wyprostować nogi, stopę kierujemy do goleni i spory palec u nogi chwytamy dłonią. Następnie staramy się odginać spory palec jak najdalej od innych. Czynność powtarzamy ok. 30 razy. Podobnie postępujemy z drugą nogą. Do drugiego ćwiczenia potrzebujemy pomocy jeszcze jednej osoby. Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami, z tyłu opieramy się rękami na podłodze (kręgosłup powinien być prosty. Na wierzchniej stronie stóp układamy pasek albo bandaż elastyczny. Druga osoba trzyma za końce bandaża. Palce mają być przyciągane naprzód dzięki paska. W trakcie ćwiczenia starajmy się rozstawiać jak najdalej palce od siebie. Możemy także siedząc w pracy zginać i prostować palce, wstać na chwilkę i przekładać ciężar ciała z jednej nogi na drugą lub z jednej części stopy na drugą.
krok 2
Kolejną rzeczą są różnego rodzaju akcesoria. Na początku skupmy się na plastrach (na przykład Scholl), które można zakupić w aptece. Zwykle pomagają przy niewielkich dolegliwościach, gdyż tworzą osłonę przed otarciami. Następną rzeczą są aparaty korekcyjne (które nosimy w czasie dnia, jak i zakładamy na noc), które łagodzą ból i powodują zahamowanie rozwoju wady. Możemy także zakupić gumowe kliny, które zakłada się pomiędzy sporym a drugim palcem. Mają za zadanie zapobiec wyrastaniu kostki i właściwie ustawić palec. Kolejną rzeczą są peloty metatarsalne. Wkładamy je pod stopę. Odpowiedzialne są za właściwe rozłożenie nacisku i ciężaru w przedniej części stopy; spowalniają rozwój wady. W sklepach ortopedycznych i niektórych aptekach można kupić żelowe osłonki, które pełnią raczej funkcję ochronną (dopasowują się do kształtu stopy). Istniej jeszcze halufix, a więc rodzaj szyny składające się z bandaża i podkładki (koryguje wady stopy).
krok 3
W ostateczności możemy poddać się operacji. Aby poddać się zabiegowi, niezbędna jest wizyta u ortopedy. Regularnie ścina się wystającą część kości albo przywraca odpowiednie ustawienie kości. Jednak czasami potrzebne jest skorygowanie ustawień mięśni stopy i przeszczepienia ścięgien. Doktor dokładnie nas zbada i dobierze operacje do naszego stanu zdrowia, stopnia zniekształcenia.

Lekarz Internista: SPOSOBY NA HALLUKSY; WEGE ZUR HALLUKSY; WAYS TO HALLUKSY;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.