Objawy ASPIRYNA, PARACETAMOL, IBUPROFEN przyczny. Czym jest preparat z bardzo dużej ekipy leków.

Czy pomocne?

Aspiryna, paracetamol, ibuprofen leczenie

Definicja ASPIRYNA, PARACETAMOL, IBUPROFEN: Historia tego leku jest bardzo długa. To jest najstarszy preparat z bardzo dużej ekipy leków niesterydowych przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólwym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Takie leki jak aspiryna, paracetamol, ibuprofen, które wyraźnie drażnią śluzówkę żołądka - należy podawać wyłącznie po jedzeniu. Jesz płatki owsiane z otrębami? Zmniejszysz w ten sposób wchłanianie nawet takich leków jak paracetamol. Te i inne zasady w artykule: Leki a pożywienie Jak podawać, która sposób jest najskuteczniejsza? Podawanie leków drogą pokarmową Sto lat historii Od wieków stosowano wywary z kory wierzbowej w leczeniu gorączki i bólów. W roku 1829 Leroux wyizolował z kory wierzbowej glikozyd nazwany salicyliną. W roku 1875 po raz pierwszy wprowadzono salicylan sodowy jako lek przeciwgorączkowy, przeciwreumatyczny i przeciw dnie mocznowej. Od wielu lat kwas acetylosalicylowy zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości zużycia tabletek na całym świecie. Czy aspiryna pomoże przy grypie żołądkowej? Dowiedz się więcej Aspiryna na serce! Kwas acetylosalicylowy w sporych dawkach ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Małe dawki leku jest to poniżej 300 mg /dobę wystarczają, aby zahamować agregację płytek, a więc zbijanie się i sklejanie płytek krwi, co ma bardzo istotne znaczenie w procesie tworzenia zakrzepów. Kwas acetylosalicylowy z racji na działanie antyagregacyjne jest lekiem powszechnie stosowanym w zapobieganiu zakrzepom w naczyniach tętniczych, czyli w zapobieganiu zawałom serca, udarom mózgu, miażdzycowym zmianom w tętnicach kończyn dolnych, a również w leczeniu migotania przedsionków. Sojusznik czy nie? Działania niepożądane obserwowane po zażywaniu kwasu acetylosalicylowego są dość liczne i ograniczają w pewnym stopniu sposobność jego stosowania.Dość spora jest ekipa osób uczulonych nie tylko na aspirynę, lecz również na inne salicylany. Tej ekipie leków przypisuje się rolę w wywoływaniu niektórych postaci astmy oskrzelowej tak zwany astmy aspirynowej. Aspiryna obniża krzepliwość krwi, a również działa bezpośrednio drażniąco na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Jej wykorzystywanie wiąże się z różnymi symptomami ze strony przewodu pokarmowego, począwszy od niewielkich bólów brzucha i nudności, a skończywszy na krwawieniach z wrzodów żołądka czy dwunastnicy. Czynna dolegliwość wrzodowa stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania preparatów aspiryny. Aktualnie istnieją dojelitowe tabletki kwasu acetylosalicylowego, których wchłanianie dzieje się w jelicie cienklim, a nie w żołądku, co pozwala zmniejszyć ( lecz nie kompletnie uniknąć!) szkodliwego wpływu aspiryny na śluzówkę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Leki aktualnie są obiektem wielu zabiegów komercyjnych. Jak nie dać się nabrać - rozmowa z prof. dr. hab. Aleksandrem Pawłem Mazurkiem, dyrektorem Instytutu Leków w Warszawie , dyrektorem Instytutu Leków w Warszawie Co warto wiedzieć o aspirynie? Kwas acetylosalicylowy powinien być przyjmowany w czasie posiłku i popijany pełną szklanką wody, aby zmniejszyć działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego. Z uwagi na sposobność krwawienia z przewodu pokarmowego nie należy pić alkoholu w trakcie leczenia. W przypadku pojawienia się czarnych, smolistych stolców lub wymiotów treścią przypominających fusy z kawy należy koniecznie zwrócić się o poradę do lekarza. Uwaga - pod wpływem kwasu solnego w żołądku czerwona krew wymienia barwę i dlatego stolce są czarne, smoliste a wymioty brunatne, fusowate. Dłuższe trzymanie tabletki aspiryny w ustach może prowadzić do nadżerek w jamie ustnej. Bardzo rzadkim, ( lecz ciężkim powikłaniem występjącym u dzieci jest zespół Rey'a. Pojawienie się symptomów tej dolegliwości wynika z niedojrzałości układu enzymów wątrobowych i mózgu. Bazuje on na tym, iż po podaniu leku w czasie infekcji wirusowej dochodzi do drgawek i uszkodzenia wątroby, które może prowadzić do stłuszczenia miąższu tego narządu. W rodzinie aspiryny Spis preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy jest długa. Najpopularniejsza nazwa preparatu kwasu acetylosalicylowego to Aspiryna wyprodukowana poprzez firmę Bayer. Istnieje zarówno w dawkach wyższych: Aspirin, Aspirin Direkt (tabletki do ssania), Aspirin Protect (tabletki dojelitowe), jak także w dawkach zapobiegających agregacji płytek: Aspirin Cardio. Aspiryna na zawał i udar mózgu: Acard, Acesan, Bestpiryna, Cardiopiryna, Galocard służące jako leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne:AlkaSeltzer, Andol, Anopyrin, Apo-ASA, Apyrin, Asopiryna, Aspegic, Aspotabs, Aspro, ASS-Ratiopharm, Bestpiryna, Encopiryn, Polopiryna i Polopiryna S, Rhonal, Togal, Upsarin. Preparaty łączone Sporo jest takze preparatów złożonych - kwas acetylosalicylowy w tabletkach przeważnie łączy się z: witaminą C (wzmacnia korzystne działanie kwasu acetylosalicylowego w infekcjach wirusowych) kodeiną - nasila działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego fenacetyną - nasila działanie przeciwbólowe paracetamolem - wzmaga działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe kwasu acetylosalicylowego etenzamidem - potęguje działanie przeciwbólowe Alka Prim - 330 mg kwasu acetylosalicylowego + glicynaAntygrypin - 300 mg kwasu acetylosalicylowego + kofeinaAspimag - 150 mg kwasu acetylosalicylowego + magnezAspirin C - 400 mg kwasu acetylosalicylowego + wit. CAspirin forte - 500 mg kwasu acetylosalicylowego + kofeinaAspro C - 320 mg kwasu acetylosalicylowego + wit. CAspro C forte - 500 mg kwasu acetylosalicylowego + wit. CCalcipiryna - 500 mg kwasu acetylosalicylowego + węglan wapniowyPolopiryna C - 500 mg kwasu acetylosalicylowego + wit. CTabletki od bólu głowy - 300 mg kwasu acetylosalicylowego + fenacetyna + kofeinaTabletki przeciw grypie - 300 mg kwasu acetylosalicylowego + kofeina Paracetamol łagodny dla żołądka Szczególnie przydatny lek u osób nadwrażliwych na salicylany, do których należy m. in kwas acetylosalicylowy, a więc popularma aspiryna. Więcej na temat paracetamolu czytaj tutaj Trochę historii Paracetamol został zastosowany w leczeniu klinicznym w 1893 roku poprzez von Meringa, ( lecz na odkrycie jego pełnych możliwości trzeba było czekać aż do lat 50. XX wieku. W 1966 roku pojawiły się piewrsze doniesienia na temat poważnego uszkodzenia wątroby po zamierzonym przedawkowaniu tego leku. To odkrycie jednak pozwoliło opracować skuteczne antidotum w formie N-acetylocysteiny. Dobry dla dzieci, kobiet w ciąży Jest lekiem dość bezpiecznym, może być służący również u dzieci w formie syropów i czopków pod warunkiem ścisłego przestrzegania wielkości dawek. Może być służący jak lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy u kobiet w II i III trymestrze ciąży i w momencie karmienia piersią. Jest również przeznaczony dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, cierpiących na pospolite bóle głowy, jak i u tych, u których występują niezapalne dolegliwośći mięśniowo-szkieletowe. Kiedy paracetamol? Zazwyczaj paracetamol podaje się doraźnie w przypadku bólu albo gorączki (paracetamol właściwie nie wykazuje działania przeciwzapalnego). Max. dawka dobowa w leczeniu krótkotrwałym nie powinna być większa niż 4 g ( a więc 8 tabletek po 500 mg), z kolei w leczeniu długotrwałym nie powinno się przekraczać dawki 2,5g/dobę, przyjmując 500 mg leku co 4-6 godz.. Dawka toksyczna U człowieka dorosłego wynosi ona 6 g co odpowiada 12 tabletkom paracetamolu dostępnego w aptekach bez recepty. Symptomy uszkodzenia wątroby (żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, podwyższenie tak zwany enzymów wątrobowych) pojawiają się zazwyczaj po ok. 2-6 dniach od przedawkowania leku. Osoby z chorobami wątroby i nadużywające alkohol powinny ten lek przyjmować ostrożnie i po konsultacji z lekarzem.Do najczęstszych działań niepożądanych, które mogą wystąpić po zażyciu paracetamolu należą zmiany skórne (pokrzywka, wysypki) i nieznacznie nasilone symptomy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, zgaga). Preparaty paracetamolu: Acenol, APAP, Apo Acetaminophen, Calpol, Claradol, Codipar, Dafalgan, Doliprane, Efferalgan, Lekadol, Panadol, Panadon, Paracetamol, Parcemol, Paracenol, Tazamol, Tylenol. Leki zawierające paracetamol Podobnie jak kwas acetylosalicylowy paracetamol najczęściej łączy się z kofeiną, kodeiną, przeciwbólowym propyfenazonem i witaminą C.Antidol - 300 mg paracetamolu + kodeinaCefalgin - 250 mg paracetamolu + propyfenzon + kofeinaCodoliprane - 400 mg paracetamolu + kodeinaColdrex Hot Rem - 750 mg paracetamolu + fenylefryna + wit. CColdrex Tablets - 500 mg paracetamolu + fenylefryna + wit. C + terpin + wit. CDafalgan Codeine - 500 mg paracetamolu + kodeinaDolores - 500 mg paracetamolu + kofeinaEfferalgan Codeine - 500 mg parcetamolu + kodeinaEfferalgan Vitamin C - 330 mg paracetamolu + wit. CFervex - 500 mg paracetamolu + wit. CFibrex - 200 mg paracetamolu + kwas acetylosalicylowyGrippostad C - 200 mg paracetamolu + wit. C + kofeinaGripex - 325 mg paracetamolu + pseudoefedryna (udrożnia przewody nosowe) + dextrometorfan (przeciwkaszlowy) Hedalgan - 400 mg paracetamolu + kofeinaPanadeine - 500 mg paracetamolu + kodeinaPanadol Codeine - 500 mg paracetamolu + kodeinaPanadol Extra - 500 mg paracetamolu + kodeinaSaridon - 250 mg paracetamolu+ propyfenazon + kofeinaSolpadeine - 500 mg paracetamolu + kofeina + kodeina Przeciwzapalny ibuprofen Jest lekiem o mocnym działaniu przeciwbólowym przeznaczonym głównie dla dorosłych. Dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia, są przeznaczone preparaty w syropach (Ibuprofen, Ibufen, Brufen) i w czopkach (Brufen). Głównie w zapaleniu stawów Ibuprofen jest niesterydowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.Wskazaniem do jego stosowania jest w pierwszej kolejności objawowe leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, bóle różnego pochodzenia w szczególności o charakterze zapalnym, bolesne miesiączki, gorączka. Przez wzgląd na powolnym przenikaniem ibuprofenu do jam stawowych, jego działanie w chorobach reumatycznych ujawnia się w pełni dopiero w kilka do kilkunastu godz. po jego zażyciu. Ostrożnie przy przewlekłym stosowaniu Lek ten podobnie jak kwas acetylosalicylowy może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka, wrzód trawienny i krwawienia z przewodu pokarmowego. Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu narażone są szczególnie osoby z wywiadem w kierunku dolegliwości wrzodowej, palące tytoń, nadużywające alkoholu i w wieku podeszłym.Ibuprofen należy również ostrożnie stosować u chorych z niewydolnością serca, nadciśnieniem, zaburzeniami krzepnięcia albo zażywajcych leki przeciwzakrzepowe, a również u osób z upośledzoną czynnością wątroby i nerek. Ibuprofen w ciąży w ostateczności W II trymestrrze dopuszcza się wykorzystywanie tego leku. W III trymestrze wykazano, iż ibuprofen może hamować czynność porodową, nie należy więc stosować tego leku pod koniec ciąży. W dostępnych badaniach nie wykazano ponadto, aby ibuprofen był wydzielany z mlekiem kobiecym. Jak przyjmować lek? Dorośli doustnie mogą przyjmować maksymalnie do 1200 mg ibuprofenu na dobę, dawkowanie u dzieci wynosi 20 mg/kg masy ciała na dobę. istotne aby lek ten był przyjmowany po posiłkach. A oto proste preparaty ibuprofenu dostępne w naszych aptekach:Advil, Apo-Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibufen, Ibuhexal, Ibuprofen, Ibuprom, Ibutad, Nurofen
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.