Przyczny Choroba trzewna objawy. Co to jest nadwrażliwością jelita cienkiego na gluten zawarty w.

Czy pomocne?

Choroba trzewna leczenie

Co to znaczy CHOROBA TRZEWNA:

dolegliwość trzewna (celiakia) wywołana jest nadwrażliwością jelita cienkiego na gluten zawarty w pożywieniu. Gluten jest białkiem, które występuje w ziarnach zbóż. Nie ma go w kukurydzy i ryżu, dlatego tez dieta osób chorych na celiakię opiera się raczej na produktach pochodzących od tych roślin. Nietolerancja glutenu jest powodem zaniku kosmków jelitowych w błonie śluzowej jelita cienkiego.

>dolegliwość trzewna to >>dolegliwość uwarunkowana genetycznie i statystycznie występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występowanie dolegliwości u krewnego pierwszego stopnia powiększa ryzyko jej wystąpienia. W razie celiakii chorzy zmuszeni są do stosowania poprzez całe życie diety bezglutenowej.

Odznacza się trzy postacie dolegliwości trzewnej:
a) postać pełnoobjawowa (klasyczna, aktywna) – charakteryzuje się bólami brzucha, biegunkami, wzdęciami, strata apetytu, niedożywieniem a również ogólnym zmęczeniem.
b) postać ubogoobjawowa (niema) – charakteryzuje się typowymi symptomami w błonie śluzowej jelita, brak jest natomiast objawów klinicznych typowych dla postaci aktywnej tej dolegliwości.
c) postać ukryta (latentna) – charakteryzuje się występowaniem przeciwciał, mimo iż biopsja jelita cienkiego nie wykazała jakichkolwiek zmian, brak jest objawów klinicznych dolegliwości

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.